×

×
background image

משך ההליך- לרוב עד שעה
מספר טיפולים- סדרה או טיפול בודד
זמן החלמה- מהיר עד מספר ימים
תוצאות- לרוב קבועות

העלמת ורידים ונימים מתאימה ראשית לחולים במחלות ורידים ולאנשים המעוניינים בכך מסיבות אסתטיות.

העלמת ורידים

משך ההליך- לרוב עד שעה
מספר טיפולים- סדרה או טיפול בודד
זמן החלמה- מהיר עד מספר ימים
תוצאות- לרוב קבועות

העלמת ורידים ונימים מתאימה ראשית לחולים במחלות ורידים ולאנשים המעוניינים בכך מסיבות אסתטיות.

אי ספיקת ורידים כרונית, נפיחות חולנית ברגליים, כהות או בהירות בעור, לחץ בורידים והופעת כיבים, עצירה בזרימת הדם בורידים, פקקת ורידים ועוד הן כולן תופעות המזוהות עם ורידים חולניים המחייבים טיפולים. בחלק מהמקרים, הטיפולים צריכים להתבצע בגלל סכנה לתופעות וסימפטומים חמורים הרבה יותר וסכנה בריאותית, ובחלק מהמקרים אופי הטיפול הוא פרופר אסתטי - לשיפור חזות הרגליים, הידיים ואזורים מסויימים בפנים.

לפניכם המדריך המוביל בישראל להעלמת ורידים ונימים. כאן נסקור את כל שיטות הטיפול להעלמת נימים וורידים בהן הסרת ורידים בלייזר, העלמת ורידים בגלי רדיו, הזרקה של חומרים מטרשים סקלרותרפיה תחת הנחיית אולטרה סאונד, קיטור, דבק, ניתוח העלמת ורידים ועוד.


מהי מחלת ורידים ומדוע הם מופיעים?

מחלת ורידים מוגדרת כליקוי בזרימת הדם לכיוון הלב. להבין מחלת ורידים זה אומר להבין את מורכבות מערכת הורידים שנמצאת בעיקר ברגליים ובאזורים אחרים בגוף. הרגליים כוללות רשת של ורידים שדומים לענפי עץ והם בעלי ורידים גדולים וארוכים וורידים שהולכים וקטנים. דם עם חמצן נשאב בקביעות מהלב לכל החלקים בגוף דרך העורקים ותפקיד הורידים הוא להזרים את הדם עם החמצן המדולל בחזרה ללב. לורידים הבריאים יש שסתומים שנפתחים ונסגרים והם מסייעים להחזרת הדם ללב.

ורידים הופכים להיות חולים (נקראים גם אי ספיקת ורידית או וריד זרימה לאחור), כאשר השסתומים נפגעים והם מאפשרים זרימת דם לאחור. בגלל שכוח הכבידה משפיע על הרגליים יותר מאשר על חלקים אחרים בגוף, דפנות הורידים ברגליים נמצאות תחת לחץ עצום. כאשר הדם אינו יכול לשוב באופן סדיר דרך הורידים, הוא עלול להיאגר, לגרום להרגשת כבדות ועייפות, לורידים בולטים ולשינויי עור אחרים. במשך הזמן הלחץ המתגבר עלול לגרום לכשל בשסתומים נוספים, ולהוביל לכאב ברגליים, לנפיחות, לכיבים ולבעיות בריאות אחרות.

ורידים נפוחים ובולטים נגרמים כתוצאה מגנטיקה או משינויים הורמונאליים, הם גם עלולים להופיע כתוצאה מעמידה ממושכת על הרגליים או כאמור משסתומי ורידים מוחלשים (תפקיד שסתומי ורידים הוא למנוע בריחת דם לרגליים). כדאי לערוך בדיקה מקיפה אם הופיעו אצלכם אחד מהסממנים שתוארו לעיל, שיטה מתאימה לטיפול בורידים ובחירת רופא או מכון מטפל היא קריטית להצלחת הטיפול.


מי צריך העלמת ורידים?

הסובלים מורידים בולטים, נזקקים לטיפולים כתוצאה מבעיות בכלי דם, לרוב באזור הרגליים. ורידים ברגליים ובידיים הולכים עקב בצד אגודל עם כאבים ונזקים אסתטיים בעור. דליות מורחבות או ורידים מובלטים שאינם אסתטיים מצריכים טיפול - כל מי שמבחין בוריד בעייתי צריך לעבור טיפול העלמת ורידים בכפוף לבדיקה הנערכת ע״י הרופא המטפל וגם באמצעות מכשיר כמו דופלר. לרוב, הסובלים מתופעת ורידים בולטים הן נשים, ידוע גם, כי לנשים מודעות עצמית גבוהה לנושאי אסתטיקה אולם כפי שכבר הוסבר, טיפול העלמת ורידים ברגליים ובידיים הוא גם בריאותי ולכן מומלץ לביצוע גם לגברים.

העלמת ורידים  


שיטות העלמת ורידים

ישנן מספר שיטות באמצעותן מבצעים העלמת ורידים, החל מחבישת גרביים אלסטיות ועד העלמת ורידים בלייזר. לשיטות השונות בהן מבצעים העלמת ורידים יש יתרונות וחסרונות. לפניכם הסבר על כל השיטות בקצרה, לקריאה מעמיקה אודות כל שיטה בנפרד אתם מוזמנים להיכנס למאמרים מפורטים בהמשך:

  • העלמת ורידים ברגליים ע״י מחט - דרך חור שנעשה בוריד בולט מנסה המטפל בשילוב וו ומחט לתפוס ורידים בולטים ובעיתיים, לאחר הטיפול שהוא פשוט יחסית ומאוד מוצלח (95%), נסתם החור ע״י מדבקה מיוחדת או דבק - העלמת ורידים באמצעות מחט מתאימה לורידים גדולים או ורידים בינוניים. ההחלמה מפרוצדורה זו מהירה מאוד כאשר ההליך אינו מסוכן ועם תופעות לוואי מועטות.
  • העלמת ורידים בניתוח - המנתח מבצע חתכים ברגליים או במפשעה לפי מיקום הוריד ושולף את הורידים הבעייתיים. ניתוח ורידים מסוג זה, מבוצע תחת הרדמה מקומית בדרך כלל, לאחר ניתוח העלמת ורידים נחבש האזור המטופל בחבישת לחץ מיוחדת. החלמה מפרוצדורה זו מהירה (כשבועיים) כאשר ההליך אינו מסוכן במיוחד מעבר להרדמה שטומנת בחובה סכנות, הצלחת הניתוח גבוהה ביותר.
  • העלמת ורידים בהזרקה – העלמת ורידים או העלמת נימים ע״י הזרקת קצף לוריד הסורר, הקצף גורם להתכווצות הורידים ולבסוף להעלמתם, את הטיפול בהעלמת ורידים או העלמת נימים ע״י הזרקה מבצע בדרך כלל רופא כלי דם כאשר יש צורך במספר מפגשים כדי להיפטר מהבעיה באופן מוחלט. החשיפה לשמש לאחר הטיפול אינה מומלצת ויש להסתובב עם תחבושת על האזור המוזרק וזאת במשך מספר ימים, הטיפול באמצעות הזרקת קצף מתאים לסובלים מבעיית ורידים בולטים, דליות ורידיות או נימים קטנים.
  • העלמת נימים וורידים אקו-אסקלרוזיס - טיפול מתקדם מהשנים האחרונות המכונה גם סקלרותרפיה מונחיית אולטרה סאונד. הטיפול מתבסס על הזרקת חומרים אסקלרוסנטים לנימים ולורידים נגועים עמוקים בעור שבעבר היה קשה להגיע אליהם. מדובר בהליך יעיל במיוחד המבוצע בסדרת טיפולים קצרה (בין 3 - 5).
  • העלמת ורידים בלייזר - באמצעות החדרת סיב אופטי לוריד, סוגר הלייזר את הורידים הבעייתיים. העלמת ורידים בלייזר מבוצעת בפרק זמן של כחצי שעה עד שעה בהרדמה מקומית עם סיכויי הצלחה גבוהים ביותר הנאמדים בכ- 98%! מכשיר הלייזר מעביר אנרגיה חזקה דרך סיב אופטי לוריד הבעייתי ומעלימו כליל. בהעלמת ורידים בלייזר אין תופעות לוואי מיוחדות למעט דימומים בעור וסיכוני הרדמה. ההחלמה לאחר העלמת ורידים בלייזר נמשכת כיומיים לאחר הטיפול.
  • העלמת ורידים בניתוח המבוסס על גלי רדיו - טכניקה שדומה באופן מפליא לשיטת הלייזר, משגרים אנרגיית גלי רדיו דרך צינורית (קטטר) שמחדירים לוריד הבעייתי, אנרגיית החום שבגלי הרדיו סוגרת את הוריד החולה אולם משאירה אותו במקומו. מדובר בטכנולוגיה המתקדמת ביותר שקיימת היום בעולם שהוכנסה בשנים האחרונות לסל של קופות החולים במסגרת השב”ן, עלות הניתוח גבוהה במיוחד אולם תוכלו לקבל מימון מלא בתנאים מסויימים.
  • העלמת ורידים בדבק - הליך חדש יחסית ומהשנים האחרונות, אשר אינו מצריך ניתוח ברוב המקרים והמבוצע במספר טכניקות. באופן עקרוני הטכניקות מבוססות על סגירה מכאנית של הדפנות הפנימיות בוריד באמצעות דבק.
  • העלמת ורידים בקיטור - טיפול בודד בקיטור (SVS) נחשב לחדשני והמתקדם ביותר כיום להעלמת ורידים. הקיטור, שהוא מוליך חום מצוין, מאפשר העברה אופטימלית של אנרגיה תרמית לדפנות הוורידים תוך פיזור והפצה הומוגנית של חום, שהורס טוטלית את הוריד הנגוע ללא כוויות ברקמות הסמוכות ובדיוק כפי שקורה בתהליכי חום אחרים (לייזר וגלי רדיו).

העלמת ורידים בלייזר

העלמת ורידים בלייזר או בשפה המקצועית ניתוח בלייזר תוך ורידי (Endovascular laser therapy) היא אחת השיטות המתקדמות בטיפול העלמת ורידים, קראו באיזה ורידים מטפלים באמצעות טכנולוגיית הלייזר, איך מבוצע הטיפול בלייזר שלב אחר שלב ועל תופעות הלוואי לאחר ובמהלך הטיפול.

לקריאת המאמר המלא על העלמת ורידים בלייזר


הכל על דליות ברגליים

דליות ברגליים הן ורידים מוגדלים ונפוחים בצבעים כחול או סגול כהה. דליות ברגליים פוגעות בכ - 30% מהמבוגרים ומשפיעות יותר על נשים. קראו מהם הסימפטומים של דליות ברגליים ואיך תמנעו את הופעתן, טיפולים נפוצים לריפוי דליות וגם על קצה המזלג אודות הניתוח להעלמת דליות.

הסרת דליות ברגליים


הסרת ורידים בתרופה המודינאמית

לפניכם מאמר העוסק בתפקוד לקוי של ורידים, מאפיינים ומצבים המחייבים התערבות רפואית, חסרונות בניתוח העלמת ורידים קלאסי, בדיקת אקו - דופלר וטיפול לנימים וורידים בתרופה המודינאמית לאי ספיקת ורידים - שיטת טיפול שהומצאה על ידי המנתח הצרפתי קלוד פרנסצי לפני כ - 26 שנים, אשר הסיתה את המיקוד מהניתוח הקונבנציונאלי והקלאסי כשמטרתה היא השארת הורידים במקומם ואי הוצאתם כך שניקוז הדם מהרקמות ישוקם מחדש.

לקריאת המאמר המקיף אודות הסרת ורידים


שיטות קלאסיות לטיפול בדליות ורידיות ברגליים

לפניכם מובאות שיטות טיפוליות קלאסיות לדליות ורידיות ברגליים בהן שימוש בגרביים אלסטיות, ניתוח שליפה של וריד הצפון, ניתוח להוצאת דליות משניות וגם שיטה מתקדמת וחדשנית יותר הנקראת הטרשה קוסמטית לנימים ברגליים. חשוב לציין שאין שיטה אחת שמתאימה לכל חולה ורידים. יש מספר שיטות טיפוליות ויש לבחור את השיטה המתאימה ביותר לכל חולה.

לכניסה למאמר מקיף על דליות ורידיות ברגליים


העלמת ורידים בולטים

ורידים בולטים היא תופעה הנפוצה ביותר מ- 10% באוכלוסיה, מהי אי ספיקה ורידית? מהו הטיפול המקובל בהעלמת ורידים? כיצד מטפלים בתופעת ורידים בולטים ברגליים ללא ניתוח? כמה עולה העלמת ורידים ברגליים ובידיים והאם ניתן להשיג סבסוד מקופות החולים או חברות הביטוח? וגם מי מוסמך לבצע את הטיפולים?

לכניסה למאמר על העלמת ורידים בולטים


טיפים לסובלים מורידים מורחבים

ורידים בולטים נגרמים כתוצאה מהליכה על עקבים, גיל, עמידה ממושכת ועוד, עיקר הסובלים מהתופעה (85%) הן נשים, לפניכם מספר עצות עשה ועל תעשה כאשר מופיעים ורידים בולטים.

לקריאת רשימת הטיפים עשה ועל תעשה בהופעת ורידים מורחבים


ניתוח בגלי רדיו

ניתוח ורידים ברגליים באמצעות גלי רדיו (Radiofrequency Ablation) נחשבת לאחת מארבע השיטות המתקדמות והמודרניות בעולם בהן מבצעים העלמת ורידים (העלמת ורידים בלייזר, העלמת ורידים בקיטור ודבק). לפניכם הסבר מלא על השיטה ותמונות רלוונטיות הממחישות כיצד מבוצע ניתוח ורידים בהנחיית גלי רדיו.

קראי עוד על העלמת ורידים בגלי רדיו


העלמת ורידים בקיטור

מחדירים לווריד הבעייתי מחט בהנחיית אולטרה סאונד ודרכה מעבירים קטטר לאורך כל הווריד. בהמשך מזריקים מים מחוממים בלחץ לתוך הקטטר ב-150 מעלות צלזיוס דרך מתקן ספציפי מונחה אולטרה סאונד שמעביר את הקיטור ישירות לווריד. הקיטור מתעבה בחזרה למים ויוצר חום ששורף את הדופן הפנימית של הווריד.

קראו עוד ובהרחבה אודות שיטת SVS


העלמת ורידים ברגליים

דליות ורידיות שבולטות על פני העור ברגליים ובכלל ורידים ברגליים היא תופעה שמטרידה רבים ורבות, בטרם נפנה לטיפול בורידים מומלץ לקבל הסבר מלא על התופעה, כיצד היא נגרמת ומה גורם להופעת ורידים ברגליים וגם שתי דוגמאות מצולמות.

לכניסה למאמר על דליות ורידיות והסבר על ורידים ברגליים


העלמת ורידים ללא ניתוח בדבק

ישנן שתי שיטות טיפול נוספות לורידים שאינן מצריכות ניתוח. לטכניקה הראשונה קוראים קלריווין - מערכת מיוחדת שבאמצעותה סוגרים באופן מכני את הדפנות הפנימיות בתוך הוריד בשילוב עם פציעה כימית שנגרמת כתוצאה מהזרקת תמיסה סקלרוסטית. לטכניקת הטיפול השנייה קוראים VenaSeal, שיטה שהומצאה על ידי ד״ר רוב ראייב, שהשתמש בדבק מהיר או סופר גלו שמדביק את הווריד בהנחיית אולטרה סאונד.

הדבק המהיר לסתימת ורידים


העלמת ורידים סקלרותרפיה

העלמת ורידים באמצעות הזרקות קצף תחת הנחיית אולטרא-סאונד (Foam sclerotherapy guided by Ultra sound) היא שיטה יעילה המבוצעת בישראל בהצלחה מזה שנים, לפניכם כל המידע על העלמת ורידים בהזרקת קצף. במאמר אחר שקשור לנושא תוכלו לקרוא על שיטת אקו אסקלרוזיס

לכניסה למאמר על העלמת ורידים ע״י הזרקת קצף - סקלרותרפיה


העלמת נימים

מהם נימי דם? איזה סוגי נימי דם קימיים (מתמשכים, מחוררים וסינוסואידים), הסברים מפורטים על כל שיטות הטיפול להעלמת נימים בהם: הזרקת קצף, טיפול בגלי רדיו באמצעות ידית שבסופה מחט מיוחדת שקוטלת את הנים והסרת נימים בשיטת הלייזר שנחשבת לטובה ביותר מבין כל השיטות הקיימות.

לקריאת המדריך להעלמת נימים

הערות חשובות

כל המידע שבמדריך לעיל תורגם והותאם לעברית מתוך סקירות שפרסמו ד״ר אלי אנקר, ד״ר מיגל גומז וד״ר קנט רייט - מומחים לכלי דם מארה״ב. למרות שבקופות החולים מבצעים טיפולים להעלמת נימים וורידים, שיטות הטיפול הן די מיושנות ולעיתים כואבות, פרוצדורות פחות פולשניות ושיטות טיפול חדשניות כמו סקלרותרפיה לנימים וורידים תוכלו למצוא אצל מומחי כלי דם כאן אצלנו ולעיתים קרובות גם במימון הקופה.

הערות חשובות

כל המידע שבמדריך לעיל תורגם והותאם לעברית מתוך סקירות שפרסמו ד״ר אלי אנקר, ד״ר מיגל גומז וד״ר קנט רייט - מומחים לכלי דם מארה״ב. למרות שבקופות החולים מבצעים טיפולים להעלמת נימים וורידים, שיטות הטיפול הן די מיושנות ולעיתים כואבות, פרוצדורות פחות פולשניות ושיטות טיפול חדשניות כמו סקלרותרפיה לנימים וורידים תוכלו למצוא אצל מומחי כלי דם כאן אצלנו ולעיתים קרובות גם במימון הקופה.


מידע נוסף

המדריך להעלמת ורידים תורגם, נערך ונבדק ע״י אהרון סגיסמאן, אורי לנדסברג ואורלי לביא בכפוף לתנאי השימוש בפורטל תאריך עדכון אחרון: 26/12/2022

pointer arrow

פתרון מקצועי לורידים ונימים! התחילו כאן