×

×
background image

ורידים בולטים

ורידים בולטים היא תופעה הנפוצה ביותר מ- 10% באוכלוסיה כאשר הטיפול הקונבנציונאלי תלוי בחומרת אי התפקוד של הוורידים הגדולים השטחיים (וריד ספנה פנימי, ווריד ספנה חיצוני) ומבוסס על עקירה וכריתה של הסביבה. הודות למכשירים מסוג דופלר (דופלקס) ואקו-דופלר, אפשר ללמוד ולאבחן את אי הספיקה הוורידית, וליישם טכניקות מובילות להעלמת ורידים בולטים.

לפניכם מאמר שיתאר מהי אי ספיקה ורידית, איזה טיפולים מקובלים להעלמת ורידים בולטים, כיצד מטפלים בתופעת ורידים בולטים ברגליים שלא באמצעות ניתוח? כמה עולה טיפול העלמת ורידים בולטים וגם מי מוסמך לבצע את הטיפולים.


מהי אי ספיקה ורידית וכיצד היא נגרמת?

אי ספיקה ורידית או בשמה הלועזי Varicose Veins הנה מחלת כלי דם נפוצה מאוד – 30% מהנשים וכ – 20% מהגברים לוקים בה בשלב כלשהו. כ – 10% מהאוכלוסייה יזדקקו להתערבות כירורגית כדי לטפל בבעיה. הביטויים הקלים של הבעיה הינם ורידים בולטים ברגליים, דליות ורידים, נימים לא אסתטיים שניתן להעלים וכאבים ברמות שונות. הבעיה לעיתים מחמירה עקב היווצרות בצקות ברגליים, דלקות, עד כדי פצעים קשיים לריפוי וזאת אם לא מטפלים בה בשלביה המוקדמים.


ניתוח לטיפול בורידים בולטים

בתחילה מתבקשים המטופלים לגרוב גרביים אלסטיות במרבית שעות היום ולנוח כאשר רגליהם מוגבהות. לעיתים מתווסף טיפול תרופתי נגד כאבים. כאשר הטיפול השמרני איננו עונה עוד על הצורך, מופנה המטופל בדרך כלל לניתוח בו יוצאו הורידים הפגועים (ורידים בולטים ברגליים) וזאת כדי למנוע את המשך התפתחות המחלה וההחמרה במצב.

ניתוח להסרת ורידים בולטים ברגליים מותיר צלקות, מחייב השבתה מפעילות לפרקי זמן של עד שלושה שבועות וכרוך בכאב ובפוטנציאל לסיבוכים - אך מעבר לכך, לעיתים קרובות הניתוח איננו מצליח לטפל בבעיה באופן מוחלט ויש צורך לחזור עליו בהמשך. קיימות כפי שתראו בהמשך שיטות יעילות הרבה יותר מאשר הניתוח הקונבנציונאלי שמומלץ לשקול אותן היטב בטרם תבחרו לעבור ניתוח ורידים בולטים.


העלמת ורידים בולטים ברגליים ובידיים ללא ניתוח

בארה”ב מבוצעת מזה יותר מ- 18 שנים שיטה מתקדמת המצליחה להעלים ורידים בולטים ברגליים באחוזי הצלחה גבוהים וזאת ללא כל ניתוח על כל המשתמע מכך. השיטה מוכרת ע״י מבטחי הבריאות בארה”ב הממנים אותה למטופליהם וכמובן מאושרת ע״י ה – FDA (מנהל המזון והתרופות של ממשלת ארה”ב). גם בישראל העלמת ורידים ברגליים ללא ניתוח מאושרת ע״י משרד הבריאות.

מאמרים רבים בספרות הרפואית המקצועית תומכים בשיטה ומצביעים על יתרונותיה. הטיפול הנקרא Ultrasound Guided Scelerotherapy) UGS) או בעברית “הטרשה על קולית - סקלרותרפיה” מתבסס על שימוש בציוד אולטרא סאונד מתקדם ומומחיות של הרופאים המטפלים.

השיטה מבוססת על זיהוי הורידים הפגועים וסגירתם באמצעות קצף מיוחד המוזרק למקור הבעיה בכלי הדם העמוקים וענפיהם השטחיים. הטיפול איננו כרוך בכאבים ולרוב ניתן להמשיך לאחריו בסדר היום הרגיל. יש צורך בשלושה עד חמישה ביקורים במרפאה עד להעלמת הורידים.

ישנן שתי שיטות טיפול נוספות לורידים שאינן מצריכות ניתוח לראשונה קוראים קלריווין - טיפול שבו סוגרים מכנית את הדפנות הפנימיות בתוך הוריד במקביל לפציעה כימית שנגרמת כתוצאה מהזרקת תמיסה סקלרוסטית ולטכניקה השנייה קוראים דבק לורידים VenaSeal, שיטה שהומצאה על ידי ד״ר רוב ראייב, שהשתמש בדבק מהיר או סופר גלו שמדביק את הווריד בהנחיית אולטרה סאונד.

ורידים בולטים  


העלמת ורידים בולטים בטכניקות מתקדמות

השימוש במכשירי אקו-דופלר הוא חיוני בכדי לקבל אבחון אמין שיאפשר לבצע ולבחור את הטיפול המתאים, לצפות תוצאות אפשריות ולשלוט עליהן לאחר מכן, ואשר הן מבוססות על הערכה של המערך הוורידי בהמודינאמיקה של אי ספיקת הוריד.

ישנן שתי שיטות מובילות (מינימום פולשניות) לטיפול בורידים בולטים: האחת לייזר והשנייה אנדולומינל (גלי רדיו הקולטים זרימה). אנרגיית אור שהופכת לחום ומשוגרת על ידי לייזר שמשתחרר למגע עם האֶנְדּוֹתֵל (רקמת תאים אשר מרפדת את פני השטח הפנימיים של כלי הדם) אוטמת וסוגרת את הורידים הבולטים, שיטה מובילה ולא אגרסיבית שבסיומה ניתן לחזור מיידית לשגרה. קראו עוד על טיפול בורידים בולטים באמצעות לייזר.

טכניקה נוספת לטיפול בורידים בולטים מבוצעת בגלי רדיו וזאת ללא כל חתכים ועם מינימום תופעות לוואי. גלי רדיו היא הטכנולוגיה המתקדמת ביותר בעולם נכון למועד כתיבת שורות אלו. קראו עוד על העלמת ורידים בולטים ע״י גלי רדיו.


כמה עולה העלמת ורידים בולטים ומי מבצע את הטיפול?

עלות הטיפול בורידים בולטים משתנה בהתאם למספר ואופי הטיפולים הדרושים ויכולה לנוע בין 2,000 ש״ח ל – 18,000 ש״ח. חשוב לציין כי רופאי הסדר בקופות החולים, או רופאים אשר להם הסדרים עם חברות ביטוח יכולים לבצע עבורכם את הניתוח ואתם תזכו להחזרים וסבסוד חלקי ולעיתים אף מלא מקופות החולים. לקוחות המבוטחים בביטוחים פרטיים (כל עובד מדינה למשל) וגם מבוטחי קופות החולים בביטוחים המשלימים השונים כאמור, יקבלו מימון (מלא או חלקי) וזאת בהתאם לבדיקת דופלר גם אחד מההליכים היקרים ביותר - העלמת ורידים בולטים בלייזר שעלותו נאמדת בכ-  12,000 ש”ח!.

בשנים האחרונות נכנס לסל של קופות החולים (לנו ידוע על קופת חולים מכבי וכללית) מימון של ההליך היקר ביותר שנאמד בכ - 18,000 ש”ח והוא הטיפול בגלי רדיו. חשוב לוודא שהרופא המנתח שייך לרשימה זו בכדי לקבל את ההחזרים המלאים/חלקיים. כאן המקום להדגיש כי העלמת ורידים בולטים צריכה להתבצע רק ע״י רופאי כלי דם מומחים! יש לציין כי את הפרטים שלכם אנו מעבירים רק לרופאים בעלי רקורד ניהולי במחלקות כלי דם בבתי חולים ציבוריים בישראל – ואשר חלקם הוכשרו בארה”ב ובאירופה ע״י מומחים מובילים בתחום.

הערות חשובות

כל המידע לעיל תורגם והותאם לעברית מתוך סקירות שפרסם ד״ר רוברט אלן - כירורג כלי דם מארה״ב. למרות שבקופות החולים מבצעים טיפולים להעלמת ורידים ונימים, שיטות הטיפול הן די מיושנות ולעיתים כואבות, פרוצדורות פחות פולשניות ושיטות טיפול חדשניות כמו סקלרותרפיה לנימים וורידים תוכלו למצוא אצל מומחי כלי דם כאן אצלנו ולעיתים קרובות גם במימון הקופה.

הערות חשובות

כל המידע לעיל תורגם והותאם לעברית מתוך סקירות שפרסם ד״ר רוברט אלן - כירורג כלי דם מארה״ב. למרות שבקופות החולים מבצעים טיפולים להעלמת ורידים ונימים, שיטות הטיפול הן די מיושנות ולעיתים כואבות, פרוצדורות פחות פולשניות ושיטות טיפול חדשניות כמו סקלרותרפיה לנימים וורידים תוכלו למצוא אצל מומחי כלי דם כאן אצלנו ולעיתים קרובות גם במימון הקופה.


מידע נוסף

המאמר ״ורידים בולטים״ תורגם, נערך ונבדק ע״י אהרון סגיסמאן, אורי לנדסברג ואורלי לביא בכפוף לתנאי השימוש בפורטל תאריך עדכון אחרון: 31/12/2022

pointer arrow

פתרון מקצועי לורידים ונימים! התחילו כאן