×

×
background image

משך ההליך- לרוב עד שעה
מספר טיפולים- סדרה או טיפול בודד
זמן החלמה- מהיר עד מספר ימים
תוצאות- לרוב קבועות

העלמת ורידים ברגליים מתאימה בראש ובראשונה לחולים במחלות כלי דם ולאנשים המעוניינים בכך מסיבות אסתטיות.

העלמת ורידים ברגליים

משך ההליך- לרוב עד שעה
מספר טיפולים- סדרה או טיפול בודד
זמן החלמה- מהיר עד מספר ימים
תוצאות- לרוב קבועות

העלמת ורידים ברגליים מתאימה בראש ובראשונה לחולים במחלות כלי דם ולאנשים המעוניינים בכך מסיבות אסתטיות.

העלמת ורידים ברגליים כיום שונה במידה ניכרת מהטיפולים המסורתיים שהיו מבוצעים בעבר הלא רחוק. פריצת דרך בטיפולים מינימום פולשניים שמבוצעים ברובם מחוץ לכתלי בית החולים שהחלו להיות נגישים, מקרבים יותר ויותר אנשים ומאפשרים להם הקלה מיידית מסימפטומים של מחלות ורידים ברגליים. גישות טיפוליות חדשניות נטולות כאב נותנות תוצאות מצויינות כאשר הן מבוצעות על ידי מומחים לכלי דם.

כיום, אנשים שעוברים טיפול בורידים ברגליים אינם צריכים לחיות יותר עם כאב, אי נוחות ומבוכה. באמצעות טיפולים מתקדמים, מפסיקים את התקדמות המחלה ומשפרים את איכות החיים. לפניכם כל הטכניקות המובילות איתם מבצעים העלמת ורידים ונימים באזור הרגליים.


מיפוי הרגליים ובדיקות מקדימות בעין

למרות ההקלה שבטיפולים החדשניים שמבוצעים כיום, מקור הבעיה וכיצד היא משפיעה על מצב הבריאות הכללי חייבים להילקח בחשבון כחלק מהטיפול הכללי. במהלך הפגישה עם מומחה לכלי דם, הוא יערוך בדיקת מיפוי באולטרה סאונד שתאבחן את מצבך. המיפוי בעזרת האולטרה סאונד נעשה באמצעות גלי קול עם תדירות גבוהה ליצירת הדמייה שממפה את מערכת הורידים. הבדיקה תקבע את הדפוסים האישיים של מחלת הורידים ברגליים ותזהה את המקור של אי ספיקת הורידים בכדי שאפשר יהיה להתחיל בטיפול. פרט לבדיקה באמצעות דופלר, יסקור הרופא את מצב הרגליים בבדיקה וויזואלית כאשר עליך להיות בעמידה.


העלמת ורידים ברגליים - כל האפשרויות במרפאה

סקלרותרפיה לורידים ברגליים – שיטה באמצעותה מטפלים בורידי הרגליים שממוקמים מתחת לפני העור (ורידים נראים לעין או ורידים שקשה לראות בעין בלתי מזויינת). בתהליך זה, יוצרים גישה לוריד על ידי מחטים קטנות, ותרופה הנקראת סקלרוזיס (תכשיר טרשת) המוזרקת לדפנות הפנימיות של הוריד. זהו חומר שגורם לוריד להיות דביק, להיסגר ולהאטם, מה שגורם לווריד הבולט להיעלם. הדם מוצא נתיב אחר בריא וחוזר דרכו ללב. ישנם סיכונים מועטים לשיטת הסקלרותרפיה והמטופל מרגיש ברוב המקרים הקלה ניכרת בסימפטומים של המחלה.

טיפול סקלרותרפי בורידים ברגליים בעזרת קרני אור - טכניקה זו מטפלת בורידים ברגליים שנמצאים מיד מתחת לפני העור ואשר קשה לראותם. ורידים דמויי רשת הם האחראים על הזנת הורידים הבולטים על פני העור. במהלך הקרנת האור, מכשיר ידני קטן מאיר את הורידים והרקמות ישירות מתחת לעור. האור מאפשר למומחה לכלי דם לזהות בוודאות ובבהירות את הוורידים שאינם מתפקדים ולטפל בהם ביעילות.

אקו-אסקלרוזיס להסרת ורידי הרגליים - העלמת ורידים ברגליים המתבצעת תחת הנחיית אולטרה סאונד מיועדת לורידים זולגים שאינם נראים על ידי הארה תת עורית (פנס ידני מיוחד שבאמצעותו מאתרים ורידים שקרובים לעור). תהליך חדשני זה, מבוצע לורידים מחוררים או בורידים המחוברים למערכת השטחית (מעל השריר ברגל) ואל המערכת העמוקה (ורידים ברגליים הנמצאים למטה בין השרירים). ורידים מחוררים וזולגים עלולים לגרום לכיב ולכן חייבים לטפל במקור החולי. בגלל המיקום שלהם לאורך העורק, העזרה של מפעיל אולטרה סאונד מיומן היא קריטית להצלחת התהליך.

יש לוודא כי המומחה משתמש בתכשיר אסקלרנטי מודרני כמו הפולידוקנול (תכשירים ישנים הם פחות נוחים וגורמים לתופעות לוואי מיותרות). בנוסף, רצוי לוודא עם המומחה כי החומר הוא נוזלי ולא מקצף. קצף הוא תערובת של נוזל ואוויר ולמרות ששימוש בקצף עשוי להיות יעיל יותר, נכון למועד כתיבת שורות אלו, אין אישור מה- FDA האמריקאי לשימוש בקצף ויש להמתין עד לסיום מחקרים שנערכים בנושא. בכל אופן רצוי לוודא עם הרופא שהשימוש מבוצע בנוזל.

הדבקת ורידים בשיטת VenaSeal וטיפול במערכת קלריווין - שתי שיטות טיפול חדשניות שניתן לסגור באמצעותן ורידים מודלקים או ע״י הזרקת דבק או ע״י סגירת דפנות הוריד מכנית עם עזרה כימית (שימוש בתמיסה סקלרוסנטית) עליה תוכלו לקרוא בהרחבה במאמר קלריויין.

ניתוח אמבולטורי לורידים ברגליים (Ambulatory phlebectomy) - ניתוח להעלמת ורידים ברגליים מבוצע רק בוורידים בולטים וגדולים שקשה להעלים בשיטת סקלרותרפיה. הניתוח (המבוצע בחדר טיפולים אמבולטורי) מצריך דיקורים מיקרוניים עד כמעט שלא ניתן יהיה לחוש בוורידים. אזור הניתוח נחבש בסיום ההליך ולאחר תקופת זמן קצרה המטופל שב מיידית לשיגרה.

העלמת ורידים ברגליים  

העלמת ורידים ברגליים בלייזר / גלי רדיו או קיטור - טיפול תוך ורידי אבלטיבי בלייזר (Endovenous laser ablation (EVLA או תדירות רדיו אבלטיבית הם טיפולים שמתמקדים בוורידים ספציפיים גדולים ברגליים. הטיפולים המתקדמים הללו כולל טיפול מתקדם בקיטור מחליפים טיפולים ישנים ופולשניים כמו עקירת ורידים. השימוש בגלי רדיו וקרני לייזר מטפל בסימפטומים בעיתיים בוורידים, משפר לעין ערוך את המראה האסתטי של הרגליים וזאת תוך השקעת זמן מינימאלית וכמעט ללא כאבים.

העלמת ורידים ברגליים בלייזר מתבצעת בדרך כלל במרפאה תחת הרדמה מקומית. התהליך מתחיל באיתור הגישה הישירה לוריד שזולג. האזור מורדם מקומית, וכאשר “הוקמה” הגישה, סיב לייזר מוחדר אל תוך הווריד שבולט. אין כאבים שכן אין קולטני תחושה בדפנות הפנימיות בווריד. לאחר החדרת הסיב מוסיפים חומרי הרדמה לחלקים החיצוניים של הוריד וכאשר האזור מורדם לחלוטין, מפעילים את מכשיר הלייזר שמשגר אנרגיה ואוטם את הוריד בסגירה מבפנים כלפי חוץ. הוריד למעשה נקלט לאחר מכן על ידי הגוף ולא נראה יותר מתחת לעור או על פני הרגל. הדם מנותב לוורידים בריאים אחרים ברגליים ואין השפעה חולנית מאיבוד הוריד הנגוע. המטופל יכול לשוב למחרת היום לעבודת וזאת ללא מגבלות משמעותיות כלשהן.


טיפולים והמלצות לבית

קומפרסים לריפוי ורידים ברגליים - הצורה המומלצת של תרפיית קוֹמְפְּרֶסְיָה היא שימוש בלחץ דחיסה הדרגתי של תחבושות אלסטיות. תחבושת אלסטית מקלה על הסימפטומים הנלווים למחלת הורידים, היא עוצרת לרוב את המחלה והיא עשויה להפחית קרישי דם. גרביים אלסטיות הן חלופה לחולים שאינם מתאימים לטיפולים מסוג אחר. החיסרון הוא כמובן הצורך בהליכה עם הגרביים האלסטיות במשך כל היום.

גרביים אלסטיות ניתן לרכוש עם מרשם מרופא. הן מספקות לחץ הדרגתי על הרגל שמפחית הצטברות דם. בגרביים אלסטיות אפשר להשתמש במשך שנים כפיתרון ארוך טווח. אפשר גם להשתמש בהן לתקופה קצרה כדי להפחית כאמור קרישי דם (לאחר ישיבה ממושכת למשל).

מומחה יכול להקל על המעבר לשימוש בגרבי לחץ וימשיך לאתר סימפטומים במשך זמן השימוש בהן. במקרים יותר חמורים או במקרים של בצקות או כיבים, הגרביים ישמשו לתרפיית דחיסה ולחץ.

הרמת רגליים - במקרים מסוימים הרמת הרגליים תמנע כאבים או נפיחות שהם תוצאה של מחלות ורידים. הרמת הרגליים מעל גובה הלב לפרק זמן של שלוש דקות בדרך כלל במשך הבוקר ומספר פעמים גם במהלך שעות היום, תעודד זרימת דם מהרגליים ותפחית הצטברות דם.

תרגילים לרגליים - תיפוף באצבעות הרגליים ומתיחת הרגליים מספר פעמים ביום תעזור לדם לנוע בתוך הרגל. מומלץ במיוחד לאנשים שיושבים או עומדים זמן רב.

מניעה - כל מי שנמצא בסיכון לחלות במחלת ורידים (לרוב מדובר במחלה תורשתית) צריך להקדים תרופה למכה ולהימנע מעישון למשל שפוגע וגורם לעיכוב בזרימת הדם. מומלץ לשמור על משקל גוף תקין ולקיים פעילות גופנית קבועה.

הערות חשובות

כל המידע לעיל תורגם והותאם לעברית מתוך סקירות שפרסם ד״ר תומס קאר - כירורג כלי דם מארה״ב. למרות שבקופות החולים מבצעים טיפולים להעלמת ורידים ונימים, שיטות הטיפול הן די מיושנות ולעיתים כואבות, פרוצדורות פחות פולשניות ושיטות טיפול חדשניות כמו סקלרותרפיה לנימים וורידים תוכלו למצוא אצל מומחי כלי דם כאן אצלנו ולעיתים קרובות גם במימון הקופה.

הערות חשובות

כל המידע לעיל תורגם והותאם לעברית מתוך סקירות שפרסם ד״ר תומס קאר - כירורג כלי דם מארה״ב. למרות שבקופות החולים מבצעים טיפולים להעלמת ורידים ונימים, שיטות הטיפול הן די מיושנות ולעיתים כואבות, פרוצדורות פחות פולשניות ושיטות טיפול חדשניות כמו סקלרותרפיה לנימים וורידים תוכלו למצוא אצל מומחי כלי דם כאן אצלנו ולעיתים קרובות גם במימון הקופה.


מידע נוסף

המאמר ״העלמת ורידים ברגליים״ תורגם, נערך ונבדק ע״י אהרון סגיסמאן, אורי לנדסברג ואורלי לביא בכפוף לתנאי השימוש בפורטל תאריך עדכון אחרון: 26/12/2022

pointer arrow

פתרון מקצועי לורידים ונימים! התחילו כאן