×

×
background image

משך ההליך- עד חצי שעה למפגש
מספר טיפולים- לרוב סדרת טיפולים
זמן החלמה- מיידי
תוצאות- לטווח הרחוק

יתאימו להליך נשים לאחר הריון, גברים, נערים ונערות בגיל ההתבגרות.

סימני מתיחה

משך ההליך- עד חצי שעה למפגש
מספר טיפולים- לרוב סדרת טיפולים
זמן החלמה- מיידי
תוצאות- לטווח הרחוק

יתאימו להליך נשים לאחר הריון, גברים, נערים ונערות בגיל ההתבגרות.


מהם סימני מתיחה?

סימני מתיחה – סטיראות ובאנגלית Striae distensae, מוגדרים כתופעות עור הבאות לידי ביטוי בצורה של קווים/ צלקות (פנימיות) בצבע ורוד, כאשר במרוצת הזמן הם משנים את צבעם לצבע אדום סגלגל ואף לבן (מכונים סימני מתיחה לבנים). הופעת סימני מתיחה מתרחשת כאשר עור הגוף נמתח ומתרחב באופן לא טבעי כמו למשל בזמן הריון, מתיחת עור גורמת להופעתם הסימנים כתוצאה מקרעים ושברים בשכבת העור התחתונה (שכבת הדרמיס), השברים הללו נוצרים בקולגן (האחראי על מתיחת, גמישות וחיות העור המיוצר בתאים פייברובלסטיים המייצרים חומר בשם פרוקולגן שהופך בסופו של דבר לקולגן) ובאלסטין (האחראי על שימור העור). למרות שתופעת סימני המתיחה מטרידה אנשים רבים (בעיקר נשים) הרי שאין היא מוגדרת כמחלה המחייבת טיפול ויש להתייחס אליה כאל מטרד אסתטי שניתן לטפל בו וזאת כתלות בסוגם ובאופיים של הסימנים.


היכן הסימנים מופיעים?

  • בטן, חזה ירכיים וישבן - סימני מתיחה לאחר לידה.
  • אזור הירכיים והגב התחתון - סימני מתיחה בגיל ההתבגרות בנערים.
  • סימני מתיחה בחזה, ירכיים, ישבן וידיים – בנערות מתבגרות.

מי סובל מסימני מתיחה בעור?

ברמה עקרונית גם נשים וגם גברים סובלים מהופעת סימני מתיחה! מניעת סימני מתיחה היא בלתי אפשרית אולם ניתן להפחית את שכיחותם בדרכים שונות ובעיקר ע״י שתייה מרובה של מים החיונית לשמירה על העור. ישנם אנשים שהגנטיקה (כן מה לעשות גנטיקה אחראית גם על זה) שלהם גורמת להם לפתח סימני מתיחה אולם אין הוכחה ברורה לכך והקשרים עדיין אינם מדויקים שניתן יהיה להסיק מסקנות, מה שכן ניתן לומר על סימני מתיחה זה שאנשים שעורם משוקם במהירות לאחר ניתוח או פציעה מבחינת הצטלקות העור, צפוי לפתח, אם בכלל, סימני מתיחה שלא יבלטו יתר על המידה לעומת אנשים ששיקום עורם לאחר ניתוח או פציעה הוא איטי, הנוטים לפתח קלואידים והצטלקויות לא יפות. אנשים מהסוג השני, צריכים לצפות להופעת סימני מתיחה ברורים ובולטים ברמת וודאות די גבוה. עיקר הסובלים מסימני מתיחה בעור הם:

  • נשים בהריון -  כ- 90% מהנשים בהריון מפתחות סימני מתיחה.
  • נערות בגיל ההתבגרות – יותר מ -60%.
  • נערים בגיל ההתבגרות – יותר מ- 30%.

מי צריך לחשוש?

  • נשים בתקופת ההריון או נשים לאחר לידה.
  • אנשים מבוגרים שעורם איבד מגמישותו ויכולת גופם לייצר קולגן ואלסטין נחלשת.
  • מטופלים בתרופות המכילות סטרואידים (קורטיזון), עלולים לפתח סימנים בעור.
  • אנשים שעולים ויורדים במשקל כתוצאה מדיאטה חוזרת או כאלו שיורדים ״חזק״ במשקל.

הקדמה לשיטות הטיפול

פתרון אמיתי ויעיל ב- 100% פרט לניתוחים פלסטיים אין וגם כאשר מבצעים ניתוח פלסטי במצבים מסוימים, לא ניתן להיפטר מהסימנים לחלוטין, ישנה חשיבות קריטית למיקום סימני המתיחה בגוף, ניתן להקל, לטשטש סימני מתיחה במספר דרכים כפי שיפורט בהמשך, ניתן להבהיר סימני מתיחה, אפשר גם לגרום לסימנים לשנות את צבעם אולם להעלימם קליל אין דרך כאמור פרט למעבר טיפולים במכשירי לייזר מתקדמים וניתוח קוסמטי פלסטי. להלן שיטות הטיפול המקובלות בהופעת סימני המתיחה בעור:


העלמת סימני מתיחה ע”י רטין A 

טרטינואין שהו החומר הפעיל ברטינול (ברטין A) ברמה של 0.05% - 0.1% מעודד ייצור ובנייה של קולגן ואלסטין החיוניים רבות לגמישות העור, כפי שכבר הובהר, קרעים ושברים נוצרים בקולגן ובאלסטין והם אלו שגורמים להופעת סימני מתיחה, טיפול במרכיב זה ייתן אפקט די סביר – הווה אומר תוצאות של לא יותר מ – 30% העלמת סימני מתיחה. העלות הנמוכה של רטין A שווה את הניסיון. במהל הריון או לאחר הריון בהנחה ואת מניקה הרי ששימוש ברטין A אסור!

כמה עולה? עלות שפורפרת אחת שמספיקה לחודש תעלה בין 120 ל - 250 ש״ח.

 

סימני מתיחה  


העלמת סימני מתיחה בפילינג כימי

פילינג כימי היא אופציה נוספת שמעלימה סימני מתיחה. קיימים שלושה סוגים של פילינג כימי (שטחי, בינוני ועמוק) שניתן לבצע אולם הטיפול הכימי שנחשב יעיל לטיפול בסימני מתיחה הוא פילינג שבו משתמשים בחומצה ששמה TCA. הפילינג גורם ומעודד בנייה וייצור של קולגן ואלסטין ובנוסף הוא נותן אפקט של הידוק עור מה שגורם לטשטוש סימני המתיחה. חשוב לבצע פילינג מסוג כזה רק אצל רופאים שכן ריכוז חומר של מעל ל – 15% אסור לשימוש בידי קוסמטיקאיות. ריכוז החומצה היעיל להעלמת סימני המתיחה הוא מעל ל- 20%.

כמה עולה פילינג כימי? לרוב מבצעים טיפול אחד שמחירו נקבע בהתאם לגודל האזור ממנו רוצים להסיר את הסימנים, המחיר של טיפול פילינג כימי ינוע בין 1,200 ל- 3,500 ש״ח.


העלמת סימני מתיחה בלייזר ובקרן אור (IPL)

טיפול העלמת סימני מתיחה בלייזר או ב- IPL הוא טיפול לא פולשני שהרבה יותר יעיל מטיפולים אחרים. כאשר בוחנים את תוצאות ההליך לאורך זמן רב, סימני המתיחה לעיתים לא נעלמים לחלוטין. הלייזר גורם לשיפור מראה העור וכיווצו, ממריץ את התאים באזור בו מופיעים הסימנים וגורם לייצור פיגמנטים ולכן הקווים והצלקות הפנימיות נראות הרבה פחות בולטות לעין, העור מקבל מראה שזוף מה שגורם לטשטוש הסימנים. יש לבצע מספר טיפולי לייזר (חמישה ויותר), תוצאות הטיפול נמשכות לאורך זמן לא ממושך וכבר לאחר הטיפול הראשון ניתן להבחין בשיפור בעור. חשוב שאת ההליך תעברו עם מכשיר לייזר איכותי וחדיש, תוצאות הטיפול משתנות פלאים כתלות במכשיר הלייזר, קיימים היום בענף הרבה מאוד מכשירים איכותיים!

מחירים: מחיר הטיפול נקבע ע״פ גודל האזור המטופל ובהתאם למספר הטיפולים שצריך לעבור. עלות טיפול בודד במכשיר לייזר היא בין 350 ל- 1,200 ש״ח וצריך לקחת בחשבון בין 3 ל- 5 מפגשים.

העלמת סימני מתיחה  


רולר מחטים לטיפול בסימני עור

טיפול דרמה רולר - טיפול משולב קצר (כ- 20 דקות טיפול) יחד עם חומרים כמו רטין A ורולר באמצעותו מחדירים את החומרים לעור וגורמים לייצור של סיבי קולגן ואלסטין. הרולר, באמצעות המחטים היושבים עליו, מועבר על האזור בו נמצאים סימני מתיחה ומייצר נקבים קטנטנים בעומק העור (העומק תלוי באורכם של המחטים בהם משתמשים בטיפול, ויש מספר אורכים). דקירת העור בעשרות נקודות זעירות גורמת להתחדשות העור באזור בו טופלתם ומחיקת הסימנים, כדי להגיע לתוצאות טובות יש לחזור על הטיפול מספר פעמים (חמישה טיפולים בהחלט יכולים להספיק אולם תלוי באזור המטופל) במרווחי זמן של כחודש בין טיפול לטיפול. משתמשים ברולר גם בטיפולי מזוטרפיה לחידוש והצערת עור הפנים, הצוואר ואזור גב כף היד אולם שם מחדירים לעור קוקטייל חומרים שונה (כגון חומצה היאלורונית, מינרלים, חומצות אמינו וכדומה).

מחיר: עלות הטיפול משתנה מקצה לקצה ובהתאם לחומרים בהם משתמשים. מקובל שגובים על טיפול בדרמהרולר בין 300 ל- 700 ש״ח למפגש.


ניתוח להעלמת סימני מתיחה

ניתוח פלסטי היא האפשרות האחרונה אולם היעילה ביותר להעלמת סימני מתיחה. כאשר סובלים מסימני מתיחה בבטן האפשרות הטובה ביותר היא מעבר ניתוח מתיחת בטן. אם סימני מתיחה נמצאים מעל לטבור הרי שהניתוח עלול להיות לא אפקטיבי, בהנחה והסימנים נמצאים מתחת לטבור הרי שניתוח מתיחת בטן יפתור את התופעה שכן בניתוח שכזה, המנתח כורת את עודפי העור בבטן, בדיוק בחלק בו ממוקמים הסימנים הלבנים, פרט לכך, הניתוח מסיר שומן מיותר ותורם לחיזוק והידוק שרירי הבטן,

ישנם אזורים נוספים כאמור, בהם עלולים להופיע הסימנים, כל מקרה חייב להישקל לגופו, יתכנו מקרים בהם מומלץ שלא לבצע ניתוח שכן הצלקות מהניתוח יהיו בולטות הרבה יותר מסימני המתיחה. יש להתייעץ עם מנתח פלסטי לגבי כל שיטות הטיפול ולשקול את צורת הטיפול האידיאלית עבורכם, להזכירכם, סימני מתיחה הם לא בעיה רפואית והם אינם מחייבים כל טיפול! מי שבכל זאת אינו מרוצה מהפגם האסתטי יכול לקבל מידע נוסף מרופאים ומנתחים המטפלים בהופעה של סימני מתיחה. המידע, הייעוץ והצעות המחיר, ניתנות בחינם וללא כל התחייבות.

הערות חשובות

כל המידע לעיל נלקח מסקירה שהעלה לרשת הדרמטולוג דניאל נבי - רופא מומחה שחבר באיגוד הדרמטולוגים האמריקאי. למרות שניתן לטפל בסימני המתיחה ע״י משחות מסויימות הרי שההצלחה איננה מזהירה בלשון המעטה. רופאים ממליצים על שימוש במכשירים מבוססי אור (לייזר וקרן אור), שהוכיחו יעילות לאורך זמן.

הערות חשובות

כל המידע לעיל נלקח מסקירה שהעלה לרשת הדרמטולוג דניאל נבי - רופא מומחה שחבר באיגוד הדרמטולוגים האמריקאי. למרות שניתן לטפל בסימני המתיחה ע״י משחות מסויימות הרי שההצלחה איננה מזהירה בלשון המעטה. רופאים ממליצים על שימוש במכשירים מבוססי אור (לייזר וקרן אור), שהוכיחו יעילות לאורך זמן.


מידע נוסף

המאמר ״טשטוש והעלמת סימני מתיחה בעור״ תורגם, נערך ונבדק ע״י אהרון סגיסמאן, אורי לנדסברג ואורלי לביא בכפוף לתנאי השימוש בפורטל תאריך עדכון אחרון: 31/12/2022

pointer arrow

קבלי הצעות מחיר בתהליך פשוט וקל וחסכי הרבה זמן וכסף