×

×
background image

משך ההליך- עד 30 דקות
מספר טיפולים- לרוב אחד + ביקורת
זמן החלמה- מספר שעות
תוצאות- לטווח בינוני / קבועות

יתאימו להליך נשים וגברים להם קמטים באזור הפנים באזורים כגון צידי האף, מעל השפה העליונה, מסביב לפה וגם לעיצוב עצמות לחיים ושפתיים.

מילוי קמטים קבוע וזמני

משך ההליך- עד 30 דקות
מספר טיפולים- לרוב אחד + ביקורת
זמן החלמה- מספר שעות
תוצאות- לטווח בינוני / קבועות

יתאימו להליך נשים וגברים להם קמטים באזור הפנים באזורים כגון צידי האף, מעל השפה העליונה, מסביב לפה וגם לעיצוב עצמות לחיים ושפתיים.

קמטים מופיעים בעיקר באזור המצח, בין הגבות, בצידי העיניים (צדעות) ובזויות הפה (קמטים נאזולביאליים), קמטים אלו מכונים - קמטי הבעה. הקמטים הם חלק בלתי נפרד מהפנים שמביעות אושר, עצב, השתאות ותמיהה.

במרוצת השנים, נוצרים בעור קפלים בזמן ההבעה, ומופיעים קמטים קבועים וטורדניים שאינם מתיישרים או נעלמים מעצמם. מצב הקמטים באזורים שונים בפנים, ישתפר פלאים באמצעות מגוון טיפולים אסתטיים שהבולט שבהם הוא הזרקת חומרי מילוי. טיפול בזמן, וממש כשהקמטים מתחילים להופיע, לכל הפחות יאריך את פרק הזמן עד להופעת קמטים משמעותיים יותר.


סוג הטיפול בהתאם לקמטים

  • קמטים בשפה העליונה ומעל לשפה העליונה - קמטים המופיעים בעיקר אצל מעשנים, הטיפול בקמטים מעל השפה מתבצע ע״י הזרקת חומרי מילוי (קבועים או זמניים) או ע״י פילינג מכאני או כימי.
  • קמטים בצוואר - חלק בלתי נפרד מסימני הגיל, בקמטים בצוואר לא ניתן לטפל באמצעות הזרקת חומרי מילוי וסכין המנתחים היא האופציה המועדפת, ישנם קמטים בצוואר בהם מקובל לבצע הזרקת בוטולינום (תרופת הפלא של המאה ה- 20) שמשתקת את השריר, גורמת להרפייתו ובכך מחליקה את הקמט.
  • קמטים בצידי האף ובזוויות הפה - קמטים שמטרידים את מרבית המטופלים, הקמטים האידיאליים לטיפול ע״י הזרקת חומרי מילוי (קבועים או זמניים).
  • קמטים מתחת לעיניים - קמטים שמופיעים לרוב בגיל מאוחר, ממלאים אותם רק באמצעות הזרקת חומצה היאלורונית (חשוב לעבור את הטיפול אצל מקצוען, מחשש לבצקות משמעותיות ושטפי דם קשים שעלולים להתפתח בטיפול לא מקצועי).
  • קמטים מסביב לעיניים / קמטים בצידיי העיניים - בסוג קמטים זה לא מזריקים חומרי מילוי אלא מזריקים רעלן שכן העלמת קמטים מבוצעת רק ע״י שיתוק השריר ולא באמצעות מילוי ווליום/נפח.
  • קמטים במצח - מכונים גם קמטי הבעה, לקמטי מצח מזריקים בוטולינום טוקסין, לא מומלץ למלא קמטים במצח בחומרים אחרים אולם לעיתים יש חריגים לכלל.
  • קמט שנמצא בין הגבות - הטיפול בקמט שנמצא בין הגבות מבוצע ע״י הזרקת התרופה, במצבים מסוימים בהם הקמט שבין הגבות עמוק במיוחד, ניתן להזריק ״פילר״ (חומר מילוי זמני או קבוע) שיטשטש ויעלים את הקמט לחלוטין.

חומרי מילוי

הפופולאריות הרבה של חומרי מילוי שונים נובעת מכך שהטיפול והעיצוב באמצעותם הוא לרוב קל וקצר, תקופת ההחלמה מינימאלית והתוצאות מדברות בעד עצמן. קיימים כארבעים חומרים המשמשים לצרכים אסתטיים שונים - אין חומר אחיד לכל הטיפולים אולם מרביתם אפקטיביים, בטיחותיים ויעילים ביותר לטיפול בקמטים.

החומר האידיאלי בו נבצע מילוי קמטים בפנים צריך להיות בטיחותי - כזה שאינו מזהם, עמיד בפני זיהום מאוחר, אינו גורם לתגובה אלרגית, אינו רעיל, אינו מסרטן ואינו גורם לגירוי העור. כמו כן, עליו להיות יעיל - קל לשימוש ולהזרקה, בעל אפקט ריפוי מהיר של אזור הטיפול ובלתי נראה (ללא גבשושיות).

נהוג לחלק את חומרי המילוי לשתי קטגוריות, האחת - חומרים זמניים, השנייה - חומרים קבועים. שתי קבוצות החומרים שונות באופיין כאשר הקבוצה הראשונה נחשבת לבטיחותית יותר אולם חסרונה הגדול הוא פרק הזמן היחסית קצר שהיא משאירה אפקט ואילו קבוצת החומרים הקבועה, נחשבת בעייתית מבחינת תופעות הלוואי וזאת כאשר הטיפולים מבוצעים בידיים לא מיומנות אולם יתרונה הגדול הוא משך הזמן שאפקט הטיפול בקמטים מחזיק מעמד. קראו עוד ובהרחבה על חומרי מילוי לקמטים


קבוצת החומרים הזמניים

בקבוצת חומרי המילוי הזמניים נמצא בעיקר שני סוגי חומרי מילוי כאשר המאפיין החשוב בקבוצת חומרים זו היא היותם חומרים טבעיים! (שאינם סינטטיים), הנספגים ונעלמים באופן טבעי בגוף כמספר חודשים עד שנים לאחר ההזרקה וללא סימנים (תלוי בסוג החומר), להלן שתי קבוצות החומרים:

חומרים המבוססים על חומצה היאלורונית - חומר טבעי שנמצא ברקמות החיבור בגופנו (בין השאר, חומצה היאלורונית נמצאת גם בתאי האפיתל), בגוף האדם יש למעלה מעשרה סמ”ק חומצה היאלורונית הנספגת ומיוצרת ע״י הגוף בצורה טבעית. חומרים המבוססים על חומצה הילוארונית הם חומרי מילוי קמטים בטיחותיים מאוד בהם משתמשים יותר מעשרים יצרניות חומרי העלמת קמטים בעולם.

חומרי מילוי קמטים המבוססים על קולגן - קולגן הוא החומר טבעי האחראי על מתיחת, גמישות וחיות העור המיוצר בתאים פייברובלסטיים המייצרים חומר בשם פרוקולגן שהופך בסופו של דבר לקולגן.


מילוי קמטים ברסטילן

רסטילן הוא חומר מילוי קמטים זמני וטבעי המיוצר בשבדיה ומאושר ע״י מינהל התרופות האמריקאי, משרד הבריאות הישראלי וה- CE האירופי המטפל בקמטים באזור הפנים ונותן נפח לאזורים בעיתיים. באמצעות רסטילן (רסטילן פרלן, רסטילן ליפ ועוד), ניתן לבצע הזרקות מילוי לקמטים בינוניים עד עמוקים. רסטילן הוא החומר היחידי והראשון שאינו מופק מבעלי חיים, רסטילן שייך לקבוצת החומרים המבוססת על חומצה היאלורונית אשר אינה יכולה לגרום לאלרגיות כתוצאה מהזרקה וכמו כן מאחר והרסטילן אינו מופק מבעלי חיים אין סכנה להעברת מחלות.

מילוי קמטים קבוע וזמני  


מילוי קמטים ברדיאס

רדיאס הוא חומר מילוי קמטים זמני המורכב מקלציום הידרוקסיד ומחומצה יאלרונית. רדיאס הוא חומר מילוי פופולארי ביותר בעיקר בארה”ב ובאירופה כאשר גם כאן בישראל רופאים רבים החלו להזריקו לאחרונה. הרדיאס מתאים לקמטים עמוקים באזור שבין האף לפה וכמו כן מתאים מאוד לעיצוב עצמות לחיים. רדיאס גם מתאים לטיפול בצלקות אקנה ולמילוי שקערוריות באזור האף במקום ניתוח אף. הזרקת רדיאס מעודדת יצירת קולגן באזור המוזרק.

רדיאס מאושר ע״י ה- FDA  האמריקאי (אין הרבה חומרי מילוי המאושרים ע״י המינהל). אחד החסרונות הבולטים של הרדיאס הוא מחירו היחסית גבוה, המחיר של רדיאס יקר בכ- 50% לערך מרוב חומרי המילוי הזמניים, אולם חשוב לשים לב כי משך הזמן שמחזיק רדיאס הוא יותר מכפול ולכן כאשר נבחן את עלותו ויעילותו לאורך זמן הרי שהרדיאס משתלם הרבה יותר מכל חומרי מילוי קמטים אחרים הקיימים בשוק (פרט אולי להזרקת שומן גוף עצמי בה אין מחיר לחומר מאחר וחומר המילוי הוא שלנו ויש כמה שומן שרק נרצה).


מילוי קמטים בג׳ובידרם

ג׳ובידרם - חומר מילוי קמטים בצורת ג׳ל המיוצר על ידי חברת אלרגן (נרכשה לפני מספר שנים ע״י חברת טבע). באמצעות ג׳ובידרם למלא קמטים באופן מושלם, לג׳ובידרם יש אישור ממינהל התרופות והמזון האמריקאי לשימוש קוסמטי.

בעולם מתייחסים לג׳ובידרם כחומר שהוא מהדור הבא ולכן מאוד ממליצים על הזרקתו לטיפול במילוי קמטים. בישראל, השימוש בג׳ובידרם גם כן נפוץ ויש הרבה מאוד רופאים שממליצים עליו במיוחד. מאחר וג׳ובידרם הוא ג׳ל, ניתן למלא ולהחליק באמצעותו קמטים באופן מושלם. ג׳ובידרם שייך לקבוצת החומרים המבוססים על חומצה היאלורונית והוא מכיל לידוקאין (חומר מאלחש) שהופך את ההזרקה להרבה יותר קלה מהצד של המטופל.


חומצות היאלורוניות נוספות

כאמור ישנן הרבה יותר מ- 20 חברות המייצרות חומרי מילוי קמטים, להלן שמות של אחדות מהן:

הילפורם - דומה מאוד לרסטילן. מחזיק מעמד כתשעה חודשים לאחר מילוי הקמטים.

מטרידקס – חומר מילוי קמטים מסוג הידרו ג׳ל מתאים לכל סוגי מילוי קמטים בהם: קמטים באזור האף ובצידי הפה, יצירת נפח באזור עצמות הלחיים ובקמטי הבולדוג כפי שהם מכונים - קמטים בין הפה לסנטר (פה הפוך). אין חשש לאלרגיה לאחר הזרקת החומר. מטרידקס ג׳ל מחזיק מעמד כשנה לאחר הזרקתו. בקבוצת היצרנית מטרידקס ישנם עוד שני סוגי חומרים כאשר הנפוץ הוא חומר בשם מטרידור שמתאים במיוחד למילוי קמטים מתחת לעיניים.

טאוסיאל - משווק בישראל ע״י חברת טרדיס גת מחזיק מעמד עד שנה, מספר לא מבוטל של רופאים בישראל ממליצים בחום על הזרקת טאוסיאל.

סטילאג׳ - חומצה היאלורונית שמכילה חומר אנטי אוקסידנטי (חומר נוגד חמצון) שנקרא מניטול המיוצרת ע״י מעבדות ויואסי״ - חברה מובילה עולמית מצרפת. סטילאג׳ נחשב היום לאחד מחומרי המילוי המובילים בישראל. לקריאה בהרחבה אודות חומר המילוי סטילאג.

בלוטרו - חומר מילוי קמטים איכותי שצובר תאוצה בשנים האחרונות שמחזיק לאחר הזרקתו כשנה.

פרופילו - חומצה מסוג Profhilo שגורמת לחידוש רקמות העור ללא לידוקאין (חומר מאלחש בזמן ההזרקה שמצוי ברסטילן או בג׳ובידרם למשל) וללא BBDE. החומר יעיל עד לתקופה של שנה.

רבידרם - חומר העלמת קמטים המבוסס על חומצה הילארונית עם שילוב של כדוריות, מחזיק מעמד עד שנה, אין הרבה מרפאות בישראל המבצעות שימוש בחומר מילוי קמטים זה.

לומינרה - חומר מילוי איכותי שמיוצר כאן בישראל המתאים למספר פרוצדורות בפנים. החברה היצרנית הישראלית נמכרה לחברה נכדה של אחת מקבוצת חברות התרופות הגדולות בעולם. במאמר מוסגר נציין שהחברה לא נרכשה בסכום עתק אם לא הייתה הצדקה לכך. לומינרה מתומחרת נמוך יחסית לחומרי מילוי אחרים ולכן הרבה מאוד רופאים אוהבים לעבוד איתה בישראל.

דרמאליב, פיוריג׳ן, אסטיליס, אמליאן, אליאקסין, **ציטוסיאל, נאוביה, היאבל, רבנס - כולן חומצות היאלורוניות (אינן משווקות באגרסיביות כמו חומצות אחרות) המחזיקות מעמד כשנה.


מילוי קמטים סקולפטרה

סקולפטרה - חומר מילוי קמטים סינטטי המבוסס על חומצה פולית. באמצעות הזרקת סקולפטרה (ניו פיל) ניתן לטפל בקמטים ובחללים גדולים יחסית כמו אזור עצמות לחיים ואזור הסנטר, סקולפטרה מתאימה מאוד גם לטיפול בעיניים שקועות. התוצאות של מילוי קמטים בהזרקת סקולפטרה נשמרות לתקופה של כשנתיים לערך. יש צורך במספר פגישות בהם יבוצע הטיפול בשונה מהמצב הקיים כאשר מזריקים חומרי מילוי קמטים המבוססים על חומצה היאלורונית. לחומר אישור לטיפולים קוסמטיים מטעם מינהל התרופות והמזון האמריקאי - סקולפטרה נחשב לחומר מבוקש מאוד וזאת בשל עמידותו לפרק זמן ארוך יחסית.


סיליקון נוזלי רפואי לקמטים

סיליקון נוזלי או סיליקון טהור הוא חומר סינטטי המופק משמן הסיליקון. מילוי קמטים בסיליקון מבוצע ע״י הזרקת טיפות מיקרוסקופיות במהלך מספר פגישות (לרוב שישה מפגשים שהמרחק בין האחד לשני הוא כשלושה שבועות עד חודש). הזרקת סיליקון אסורה בהרבה מדינות בעולם אולם בישראל עדיין ישנם רופאים רבים הממליצים על הזרקת סיליקון להסרת קמטים. הזרקת הסיליקון בשיטת מיקרודרופלט גורמת לייצור קולגן סביב אזור ההזרקה. מקובל לבצע טיפול בסיליקון באזורים: עצמות לחיים, בין האף לפה, באזור הסנטר וכמובן סיליקון בשפתיים. ישנן תופעות לוואי קשות העלולות להתרחש כתוצאה מהזרקת החומר ולכן מרבית הרופאים בישראל מתנגדים להזרקתו לצרכים קוסמטיים.


הזרקת שומן לפנים

הזרקת שומן עצמי הוא הליך מורכב יותר הדורש נוסף על פעולת ההזרקה גם שאיבת שומן קטנה מגוף המטופל בעיקר מהאזורים: בטן, ירכיים והאגן ע״י קנולה מיוחדת. את השומן הנשאב, מעבירים ניקוי מהפרשות כמו דם ומזריקים אותו לאזור הפנים. מילוי קמטים בשומן עצמי מתאים למטופלים הזקוקים לנפח וווליום גדול יחסית לעומת הזרקת חומרי המילוי האחרים.

מילוי קמטים בשומן עצמי היא פרוצדורה משתלמת בעיקר למטופלים הזקוקים לכמות גדולה של חומר שכן העלות הכספית בהזרקת חומרי מילוי אחרים עקב כמות החומר הגדולה מייקרת את התהליך ומגיעה לאלפי שקלים (מעל לעשרת אלפים ש״ח) ולכן במצבים כאלה (בעיקר אצל נשים מבוגרות), מומלץ להזריק שומן גוף עצמי. תוצאות ההליך נשמרות לתקופה ארוכה יחסית של מעל לארבע שנים אולם חסרונה הגדול של השיטה היא ספיגה לא סימטרית של השומן, מה שיצריך ברוב המקרים הזרקות שומן נוספות.

הזרקת שומן גוף עצמי מתומחרת סביב ה- 6,500 ש”ח כתלות באזור בו מבוצע הטיפול ובמיומנות הרופא המטפל. את ההליך מבצעים בחדר טיפולים ואין צורך בחדר ניתוח או הרדמה כללית, ההליך אורך לא יותר משעתיים, לאחריו המטופל יהיה נפוח יחסית, נפיחות זו חולפת לאחר פרק זמן של עד שבוע. באמצעות זריקות שומן גוף עצמי ניתן לשחזר תווי פנים צעירות ולהחזיר לפנים נפח (כולל קולגן ואלסטין) שאבד במהלך השנים.


החלקת קמטים בבאמצעות זריקות

בשונה מחומרי מילוי, בוטוקס (דיספורט וגם קסיאומין) הוא חומר באמצעותו משתקים שרירים באזור השליש העליון של הפנים. בוטולינום טוקסין אינו מקנה נפח או ממלא קמטים, בוטוקס מחליק ומטשטש קמטים ע״י שיתוק השרירים אליהם הוא מוזרק ולפרק זמן של כארבעה חודשים.

לכניסה למדריך המלא על זריקת הפלא


מדריך עיבוי שפתיים

כל מה שרציתם לדעת על עיבוי שפתיים, שיטות בהן מבצעים את ההליך, חומרי מילוי בהם משתמשים, מילוי קמטים וקמטוטים מעל השפתיים (קמטי עישון) טיפול בבעיות אסימטריה בשפתיים ועוד.

לכניסה למדריך עיבוי שפתיים


מילוי קמטים מחירים

עלות טיפול מילוי קמטים נעה סביב ה- 1,400 ש”ח ועד לסדר גודל של 6,000 ש”ח כאשר מדובר בפעולות סטנדרטיות וזאת כתלות בקמטים בהם רוצים לטפל. כאשר נוסף על מילוי קמטים בפנים רוצים לבצע הזרקות למטרה אחרת כמו למשל עיצוב עצמות לחיים הרי שההליך יכול לעלות יותר וזאת כתלות בחומר המוזרק ובמוניטין של הרופא המטפל.

לכניסה למאמר בנושא מילוי קמטים ומחירים ולצפייה במחירון מילוי קמטים

הערות חשובות

כל המידע לעיל נאסף מתוך מספר סקירות שפרסמו הדרמטולוגים (רופאי עור) ג׳ייסון ליטק וד״ר פול סמית - רופאים מומחים החברים באיגוד הדרמטולוגים האמריקאי. ישנם עשרות חומרי מילוי זמניים וקבועים כמו גם חברות יצרניות ל״פילרים״ אולם החומרים שאינם מסכנים, טבעיים ונחשבים לאיכותיים ביותר הם חומרי מילוי המבוססים על חומצה היאלורונית, ההמלצה שלנו, למרות שהתוצאות הן זמניות, היא לעבור טיפול בחומר שנעלם לאחר כשנה מהפנים, מילוי קבוע יכול לגרום להרבה תופעות לוואי שיהרסו פשוט את הכל!

הערות חשובות

כל המידע לעיל נאסף מתוך מספר סקירות שפרסמו הדרמטולוגים (רופאי עור) ג׳ייסון ליטק וד״ר פול סמית - רופאים מומחים החברים באיגוד הדרמטולוגים האמריקאי. ישנם עשרות חומרי מילוי זמניים וקבועים כמו גם חברות יצרניות ל״פילרים״ אולם החומרים שאינם מסכנים, טבעיים ונחשבים לאיכותיים ביותר הם חומרי מילוי המבוססים על חומצה היאלורונית, ההמלצה שלנו, למרות שהתוצאות הן זמניות, היא לעבור טיפול בחומר שנעלם לאחר כשנה מהפנים, מילוי קבוע יכול לגרום להרבה תופעות לוואי שיהרסו פשוט את הכל!


מידע נוסף

המאמר ״מילוי קמטים״ תורגם, נערך ונבדק ע״י אהרון סגיסמאן, אורי לנדסברג ואורלי לביא בכפוף לתנאי השימוש בפורטל תאריך עדכון אחרון: 28/12/2022

pointer arrow

קבלי הצעות מחיר בתהליך פשוט וקל וחסכי הרבה זמן וכסף