×

×
background image

משך ההליך - עד 40 דקות
מספר טיפולים - לרוב אחד + ביקורת
זמן החלמה - מספר שעות
תוצאות - לטווח בינוני / קבועות

יתאימו להליך נשים וגברים להם קמטים באזור הפנים באזורים- צידי האף, מעל השפה העליונה, מסביב לפה ומתחת לעיניים.

העלמת קמטים

משך ההליך - עד 40 דקות
מספר טיפולים - לרוב אחד + ביקורת
זמן החלמה - מספר שעות
תוצאות - לטווח בינוני / קבועות

יתאימו להליך נשים וגברים להם קמטים באזור הפנים באזורים- צידי האף, מעל השפה העליונה, מסביב לפה ומתחת לעיניים.

הקמטים הם “שבילים בעור” המבטאים את עצמם והופכים לבולטים יותר עם חלוף השנים, לא בכל המקרים ניתן לשייך אותם לגיל בלבד. העור מזקין במקביל לשאר האורגניזם, ובנוסף  יש לו גם מרכיב מסוים של תורשתיות, עם הגיל פוחתים ההורמונים “הסקסיים”, הקולגן והאלסטין, עצמות הפנים נהיות דקות יותר וכוח הכבידה משפיע על השרירים שמאבדים מחוזקם.

גורמים נוספים לקמטים הם החשיפה לשמש, מחלות מערכתיות ומחלות עור. ירידה קיצונית במשקל, סגנון חיים (הרגלי אכילה, עישון, לחץ נפשי וכדומה), נטילת תרופות מסוימות ומימיקה בעייתית אף הם ישפיעו לרעה.

דרגות הקמטים מחולקות לארבע: קמטים עדינים, קמטים עמוקים מתונים, קמטים עמוקים ופטוזיס של העור (צניחת העור בנוסף לרפיון השריר שנמצא מתחת לעור).


מתי מתחילים להופיע קמטים?

קמטים באזור הפנים מתחילים להופיע כבר מגיל צעיר. בדרך כלל הטיפולים לטשטוש הקמטים מתחילים מגיל 27 וישנם מטופלים שמבצעים העלמת קמטים גם בגיל 80! השיטה הנפוצה לטיפול בקמטים היא באמצעות הזרקת חומרי מילוי, ישנם מטופלים שרק התערבות כירורגית (סכין ניתוחים) תוכל לעזור להם אולם מקובל שבטווח הגילאים 27-65 העלמת קמטים מתבצעת ע״י הזרקת חומרי מילוי או בוטוקס בהתאם למיקום הקמטים בפנים.

העלמת קמטים תתאים במיוחד לגברים ונשים בגיל המעבר גילאי 40-55 שאולי זקוקים לסכין הניתוחים אולם ידם אינה משגת כיוון שעלות הניתוחים הפלסטיים היא יקרה לעין ערוך מטיפול למילוי קמטים, עלות ניתוח מתיחת פנים היא כ-40,000 ש”ח. לעיתים אף קיימת מגבלה רפואית שאיננה מאפשרת ניתוח לטיפול בקמטים ולכן האופציה של העלמת קמטים בשימוש חומרי מילוי מאוד רלוונטית.


העלמת קמטים בחומצה היאלורונית (חומר מילוי מתכלה)

החומצה ההיאלורונית היא חומר שנמצא בגוף והיא גם חלק מהדרמיס. בגלל שהיא חומר אינטגראלי של האורגניזם, הסיכויים לדחייתו על ידי הגוף הם קלושים. למעשה ישנם כ- 300 מוצרים שונים של חומצה היאלורונית המיוצרים במדינות רבות באירופה. חומרי המילוי המתכלים הם רבים ומגוונים ולכל אחד ייעוד משלו תכונות שונות כאשר הנפוצים ביותר מבין מוצרי החומצה ההיאלורונית הם רסטילן ומוצריו, סטילאג׳, בלוטרו, לומינרה, טאוסיאל וג׳ובידרם.

העלמת קמטים עם חומצה היאלורונית מחזיקה כתשעה חודשים ואף כפול מכך. ישנם חומרים שפותחו לקווים עדינים, לרגלי תרנגול, או קווי שפתיים, אחרים לעיבוי שפתיים ואחרים לקמטים עמוקים. החומר אינו פעיל באופן מוחלט ואינו גורם לתגובות כלשהן, ולכן, אין צורך בבדיקות אלרגיה מקדמיות כמו בהזרקת קולגן למשל. ראוי גם לציין כי מחירה של הזרקה זמנית איננה מוגזמת.

החיסרון הגדול ביותר של החומצה ההיאלורונית הוא שאורך החיים שלה הוא קצר באופן יחסי. מצד שני החיסרון הוא גם יתרון, שכן אפשר לחזור למצב הקודם אם התוצאה אינה משביעה רצון, מה שנבצר מהטופל כאשר ממלאים קמטים בחומרים קבועים.


העלמת קמטים ע”י הזרקת סיליקון

סיליקון הוא אחד החומרים הראשונים לטיפול בקמטים, זהו חומר נוזלי ללא צבע, שקוף לגמרי עם צמיגות מסוימת, שמגיע בדרגות צמיגות שונות. הסיליקון הרפואי שאיתו משתמשים חייב להיות טהור ובעל צמיגות מינימאלית של 300 צנטיסטוק (מאית סטוק, שהיא יחידת צמיגות המתארת צפיפות של גרם אחד לסמ”ק).

לטיפול העלמת קמטים בסיליקון יש יתרונות רבים, החל ממחיר זול באופן יחסי וכלה בפשטות וקלות השימוש. הסיליקון אינו נספג בגוף ונשאר לצמיתות. חסרונותיו מתבטאים בכך שהוא יכול לטפל רק בקמטי הבעה עמוקים כמו הקמטים “שגולשים” מהאף לכיוון הפה, הקמטים מעל השפה העליונה או הקווים מהפה לסנטר (קווי מריונטה).

ניתן להעלים קמטים בסיליקון טהור גם באזור שבין הגבות להשלמת הטיפול בבוטוקס (במצבים ספציפיים ובהמלצת הדרמטולוג בלבד). בישראל כמעט ולא מזריקים סיליקון בשל תופעות לוואי קשות שעלולות להתפתח וגם ההמלצה שלנו היא להימנע מהזרקתו! יש חומרים בטוחים, למה להכניס ראש בריא למיטה חולה?

העלמת קמטים  


העלמת קמטים בשומן גוף עצמי

חומרי מילוי קמטים באים לידי ביטוי גם בצורת שתלים קבועים הנותרים בעור לצמיתות (שאינם ניתנים להסרה), בגלל שהפנים משתנים עם השנים, הנטייה היא להשתמש בשתלים מתכלים (זמן חיים של עד 18 חודשים), ולבצע מידי פעם תיקונים קטנים בכדי להתאים אותם לשינויים של הפנים שמופיעים עם הזמן. לא כל השתלים מתאימים לכל הקמטים, על המטופל לבטא את ציפיותיו בפני הרופא, ובהתאם הרופא ימליץ על התוצאות שניתן יהיה להשיג.

השתלים הקבועים הם לרוב מסיליקון, גורטקס (GORETEX), ארטפיל (Artefill), מטה-קריל (META CRILL) ביו- אלקמיד (שכבר מזמן לא מזריקים בישראל) וגם ע״י הזרקת איזולגן שמאוד לא פופולארית בישראל (טיפול שבו נלקחים תאים מהמטופל ובעיקר מאזור האוזן המושרים בתחליב פרות ואשר מושתלים בפנים).

ניתן גם להעלים קמטים ע״י הזרקת שומן גוף עצמי. שיטה זו הייתה מקובלת בעבר, והתאימה במצבים בהם הקמטים היו עמוקים מאוד או לשחזור תווי פנים צעירים, בגלל הספיגה הלא אחידה של השומן בפנים, כמעט ולא מזריקים שומן גוף עצמוני בישראל.


העלמת קמטים בלייזר

אחת משיטות הטיפול האגרסיביות להחלקה והעלמת קמטים היא טיפול באמצעות פילינג לייזר. ישנם מגוון רחב של מכשירי לייזר איכותיים להעלמת הקמטים באזורים השונים בפנים בהם לייזר CO2 הנחשב לאחד מהמכשירים המשוכללים ביותר שנמצא כיום בשוק לטיפול בקמטים עדינים ולהעלמת קמטי הבעה עמוקים יותר.

מכשירי לייזר נפוצים נוספים הם: הרביום לייזר המצריך פחות זמן החלמה ממכשירי לייזר אחרים ודרמה K המשלב את רוב היתרונות של שני מכשירי הלייזר שתוארו לעיל. מכשיר פופולארי נוסף להחלקת הצלקות והקמטים בפנים מגיע מבית פוטונה שבאמצעות לייזר Nd:YAG עושה את העבודה היטב. בטיפולי פילינג לייזר להעלמת קמטים מסירים את השכבה העליונה של העור לגמרי, כאשר היא חושפת את השכבה התחתונה של העור (הדרמיס).


העלמת קמטים באמצעות שיפשוף - מיקרודרמביישן

תהליך זה כרוך בשטיפת העור על ידי שימוש במכונה שמכילה סיליקה (צורן דו חמצני) וגבישי אלומיניום שמשפשפים את תאי העור המתים העליונים. טיפולים אלו חוזרים על עצמם מספר פעמים, אך הם אינם משנים את מבנה העור או את האנטומיה שלו, באופן כללי ניתן לקבוע כי תהליך המיקרו דרמבריישן מבוצע ללא תופעות כימיות שליליות המותיר את העור חלק.


חומרים להעלמת קמטים

חומרי מילוי קוסמטיים רבים המתאימים לטיפול ברקמות רכות קיבלו את אישור ה-FDA האמריקאי, חומרים אלו מוזרקים מתחת לעור הפנים כשהמטרה היא למלא את הקמטים. קיימים חומרי מילוי זמניים הנספגים על ידי הגוף לאחר מספר חודשים וקיימים חומרים קבועים שאינם מתכלים ונותנים תוצאה קבועה ובלתי הפיכה.

לפניכם מאמר שעוסק בסוגים השונים של החומרים להעלמת הקמטים, תוכלו לקרוא אודות מאפייני החומרים יעילותם, בטיחותם וגם פרק הזמן שחומרי המילוי מחזיקים מעמד לאחר הזרקתם לקמטים. עוד תוכלו לקרוא על חומרי המילוי שנחשבים לפופולאריים ביותר מבין המוצרים הקיימים היום בארץ ובעולם ועל הסיכונים שבהזרקתם.


רדיאס להחלקת קמטים

רדיאס הוא חומר מילוי ביו-קומפטיבלי, לא רעיל, לא אלרגי המפחית קפלים בעור וקמטים עמוקים ובינוניים מסביב לפה והאף, בקמט שבין הגבות, להליך המכונה פיסול אף וגם לעיצוב ומילוי עצמות הלחיים. רדיאס גם יכול למלא צלקות מסוימות. לרדיאס אישור של ה- FDA האמריקאי והוא אחד מבין שלושת חומרי המילוי המומלצים ע״י הרופאים המנתחים ודרמטולוגים מומחים לטיפול בקמטים המחזיק כשנתיים ממועד הזרקתו.


טיפול בקמטים שאינם בתנועה

טשטוש קמטים בפנים מתאים לקמטים שאינם בתנועה קבועה. החלקת קמטים באמצעות חומרי מילוי איננה מתאימה לחריצים במצח - קמטים במצח מטופלים ע״י הזרקת בוטולינום. קמטים בצידיי עיניים אף הם מטופלים ע״י הזרקות בוטוקס ניתן גם במהלך טיפול בבוטוקס בקמטים הממוקמים בצידי העיניים להרים את הגבות כשלושה מילימטרים מה שגורם לעין להיפתח - טכניקה זו מכונה טכניקת עורב.


העלמת קמטים בין הגבות

קמטים בין הגבות מטופלים באמצעות זריקות המכונות בוטולינום טוקסין (בוטוקס או דיספורט) כאשר בנוסף לשיתוק השריר והחלקת הקמט ניתן לבצע תוספת של חומר מילוי בין הגבות וזאת כשהזרקת הבוטולינום איננה מעלימה באופן מוחלט את הקמט ויש צורך למלא את החריץ שנשאר בעור לאחר הטיפול (מצב זה נפוץ אצל נשים מבוגרות שהחלו לבצע הזרקות בוטוקס בשלב מאוחר ועל כן החריץ בתוך העור אומנם מטושטש לאחר הטיפול אולם לא נעלם לחלוטין).


העלמת קמטים בשפה העליונה

קמטים בשפה העליונה מופיעים בדיבור ובתנועות שריקה ומציצה מטופלים ע״י הזרקת חומרי מילוי, מזריקים לקמטים מעל השפה חומר ממקור קולגן או חומצה היאלורונית. ניתן גם להזריק לשפה חומרים קבועים כגון סיליקון, ארטיקול וכדומה אולם זה פחות מומלץ כאמור (אנחנו ממליצים להימנע לחלוטין!).

העלמת קמטים איננה נלחמת בכוח הגרוויטציה, עור רפוי ונפול באזור הלחיים מחייב לרוב ניתוח מתיחת פנים ולא הזרקה למרות שיש מצבים שבהם ניתן לבצע ״הזרקה גדולה״ של חומרי מילוי דבר שיגרום ל”מתיחה” קלה ויגרום להעלמת קמטים באזור, החיסרון הגדול כמובן הוא העלות הכספית הגדולה הכרוכה בהליך מסוג זה.

הערות חשובות

כל המידע לעיל לוקט מתוך מספר רב של סקירות שפרסמו הדרמטולוגים (רופאי עור) מורגן רבאך וד״ר רוברט בוקה - רופאים מומחים שחברים באיגוד הדרמטולוגים האמריקאי. לבחירת חומר המילוי יש קשר ישיר להצלחת הטיפול, בחירה לא נכונה, תפגע בתוצאה שתתקבל ולכן חשוב שהרופא יחזיק מגוון של חומרים, ולא ״ימליץ״ על החומר המשתלם ביותר עבורו.

הערות חשובות

כל המידע לעיל לוקט מתוך מספר רב של סקירות שפרסמו הדרמטולוגים (רופאי עור) מורגן רבאך וד״ר רוברט בוקה - רופאים מומחים שחברים באיגוד הדרמטולוגים האמריקאי. לבחירת חומר המילוי יש קשר ישיר להצלחת הטיפול, בחירה לא נכונה, תפגע בתוצאה שתתקבל ולכן חשוב שהרופא יחזיק מגוון של חומרים, ולא ״ימליץ״ על החומר המשתלם ביותר עבורו.


מידע נוסף

המאמר ״העלמת קמטים״ תורגם, נערך ונבדק ע״י אהרון סגיסמאן, אורי לנדסברג ואורלי לביא בכפוף לתנאי השימוש בפורטל תאריך עדכון אחרון: 26/12/2022

pointer arrow

עושים סוף לקמטים! התחילו כאן