×

×
background image

משך הטיפול באקנה- בהתאם לסוג האקנה
מספר טיפולים- משתנה בהתאם לאופי הטיפול
תוצאות הטיפול באקנה- זמניות או קבועות

טיפול באקנה מומלץ לכל אחד ובכל גיל, ראשית מומלץ לפנות לרופא עור שבדרך כלל משלב תרופות אנטיביוטיות ולאחר מכן ובהתאם לאקנה יש לשלב טיפולים אחרים.

אקנה

משך הטיפול באקנה- בהתאם לסוג האקנה
מספר טיפולים- משתנה בהתאם לאופי הטיפול
תוצאות הטיפול באקנה- זמניות או קבועות

טיפול באקנה מומלץ לכל אחד ובכל גיל, ראשית מומלץ לפנות לרופא עור שבדרך כלל משלב תרופות אנטיביוטיות ולאחר מכן ובהתאם לאקנה יש לשלב טיפולים אחרים.

אקנה היא תופעת עור כרונית שמשפיעה על כ- 85% מבני העשרה למרות שזו גם מופיעה בטווח גילאים בוגר יותר של 20-28. מחקרים הראו כי 2/3 מבני העשרה התייעצו עם רופאים בקשר לאקנה אך רק 1/3 מהם עברו טיפול.

מציאת הגורם לאקנה תעזור לטפל בהצלחה בתופעה למרות שכמעט בלתי אפשרי להצביע בבירור על הסיבה להופעת חצ׳קונים. אקנה היא בקטריה טבעית הנמצאת בעור הנקראת Propionibacterium. אצל אנשים הסובלים מאקנה הבקטריה שכיחה הרבה יותר מכאלה שאינם סובלים מאקנה.

הדלקת נוצרת כאשר האנזים הנגרם ע״י כדוריות הדם הלבנות פוגע בעמוד הזקיק וכאשר תוכן הזקיק נע לתוך העור נוצרת תגובה דלקתית שתוצאותיה בליטה אדומה, מורסה וגושים קטנים, הבקטריה תפתח מבנה של חומצות עשירות שיגבירו את הדלקת והגירוי. הדרך למניעת אקנה היא השמדת הבקטריה.

חשוב לדעת

אם אתם נוטלים תרופות שמכילות סטרואידים, חשוב לשלול מול הרופא המטפל (דרמטולוג) שהתרופות הן לא מקור האקנה והפצעונים.


15 גורמים להופעת אקנה

תורשה – הגנים משחקים תפקיד חשוב בקביעת סוג העור, מספיק להסתכל על ההורים ולשאול אותם על היסטורית העור שלהם ונקבל מיד מושג על רקמות העור שלנו. ישנם אנשים שהתברכו בגנים מעולים ויכולים לישון באמבט של שומן חזיר מבלי שיצוץ להם חצ׳קון אחד, ישנם אחרים שאינם ברי מזל כאלו.

הורמונים – הדוגמא הטובה ביותר לאקנה מהורמונים הוא האקנה שמקבלים בתקופת ההתבגרות, במחזור החודשי, בהיריון ובגיל הבלות. אקנה הורמונאלי ובמיוחד אקנה אצל מבוגרים נוטה להופיע מסביב ללחיים ובקו הלסת. נשים חוות יותר אקנה הורמונאלי מבוגר מאשר גברים בגלל המחזור החודשי. מהניסיון נצפה כי האקנה ההורמונאלי הוא סוג של אקנה כואב המופיע באקראי וללא סיבה נראית לעין, כך שבמידה והחצ׳קונים או הציסטות הם עמוקים ורבים, הסיכויים רבים שהם נובעים מהורמונים. הורמונים הידועים כאנדרוגנס Androgens הופכים לאקטיביים ומגרים בלוטות בעור שמגדילות את יצירת החלב, החלב שנוצר מצטרף לגוש ויוצר את האקנה ואת הנקודות שחורות (קומודונים).

בקטריה – לבקטריית האקנה יש מוניטין לא טוב, אנשים משערים כי כאשר הם משמידים את הבקטריה הם גם משמידים אקנה. מכל מקום, הבקטריה נמצאת אצל כל אחד בעור גם אם העור נקי ובהיר או אם הוא משופע בחצ׳קונים. בקטריית אקנה ניזונה מחֵלֶב. עור שנוטה לאקנה, יש לו בדרך כלל ייצור יתר של חלב או חלב שאינו נישל נכון ונלכד בזקיקי השיער, בשני המקרים נוצרת קרקע פורייה לגדילת הבקטריה. גם אם משמידים את הבקטריה היא תשוב כל עוד היא תוכל “לבנות לה בית”, הריסת הבית תהרוס את הבקטריה.

אקנה הקשור למוצרי קוסמטיקה – זהו סוג של אקנה שמקבלים לאחר שימוש במוצרי קוסמטיקה חדשים ואז הוא מתחיל לנבוט. הדבר עלול לקרות מאיפור, משחות להגנה מקרני השמש, מוצרים עם מרכיבים שאוטמים את הנקבוביות, מוצרים מגרים מבושם, מרככים או אפילו גירויים ממשחת השיניים. האקנה עלולה להיגרם גם מהיגיינה לקויה כמו זו שלאחר הסרת האיפור או משחות וקרמים לסוגיו. אקנה גם עלולה להיגרם גם כאשר משתמשים במברשות איפור מלוכלכות.

מזון (רגישות ואלרגיה) – אלרגיית מזון היא מאוד סוּבְּטִילִית (עדינה) אך עלולה להשפיע רבות על היווצרות אקנה. הדבר כולל רגישות לחלב, למוצרי חלב, יוד, גלוטן, ביוטין, סוכר סויה וכדומה. במידה וקיימת אלרגיה מרגישות למזון ואכלתם את המזון שגורם לאלרגיה, ייקח לחצ׳קונים או לפצעי בגרות 4 עד 5 ימים לצאת.

חילוף לקוי של תאים – הדבר נגרם כאשר תאים מתים אינם נושלים בשיעור נכון ובכך הם תורמים לסתימת הנקבוביות דבר המוביל לאקנה.

תפקוד לקוי של מחסום העור – כאשר העור מגורה (אדמומיות, גירוד או עקיצה) או יבש, הוא הופך לפגיע לבקטריה. עם מחסום לקוי של העור, הוא אינו יכול לתפקד כראוי בלהגן על עצמו. זו אחת מהסיבות מדוע אנשים עם עור יבש עלולים לסבול מאקנה, כאשר האקנה הולך בדרך כלל עקב בצד אגודל עם עור שמנוני.

אקנה  

בעיות בריאות – בעיות בריאות עלולות גם הן לגרום לאקנה, ואלו כוללות: קנדידה, בעיות בלוטת התריס, סכרת, חוסר איזון בעיכול ונושאי מטבוליזם (חילוף חומרים).

דיכאונות וחוסר שינה – למרות שדיכאון אינו גורם במישרין להופעת אקנה הוא יכול להחמיר מצב של אקנה קיים. דיכאון עלול לגרום להרס ותוהו ובוהו על העור ולהחמיר את סממני האקנה. שינה כשלעצמה היא גם דבר חשוב, לא רק בשביל העור אלא כדי שהגוף “יתקן את עצמו” כאשר הוא נח.

בלוטות חלב היפר-אקטיביות – זה למעשה מה שקורה בשלב ההתבגרות, כאשר יש שינוי הורמונאלי שגורם לבלוטות השמן להשתנות ולהפיק יותר שמן שיוצר קרקע פורייה לבקטריית האקנה.

מזון – הדרמטולוגים (רופאי עור) המערביים אינם חושבים כי ישנו חיבור בין מזון לאקנה, לעומתם, רוב הדרמטולוגים האסייתים, דווקא מקשרים ביניהם. צריכה מוגברת של סוכר, אלכוהול, קפאין וכדומה עלולים ליצור אקנה. בשר, חלב וסויה גם מכילים הורמונים שעלולים להיות רגישים לאנשים מסוימים, ולגרום לאלרגיות. הדרמטולוגים במזרח הרחוק ממליצים לצרוך מעט סוכר, לשתות פחות קפה ולהימנע לחלוטין משתיית אלכוהול, אכילת בוטנים וחצילים.

הצטברות רעלים – הרעלים מצטברים בגוף על ידי עצירות או תפקוד לקוי של הכבד, הכליות או המעיים. כאשר זה קורה, ישנה הצטברות של רעלים שמשתחררים מן העור ומופיעים כאקנה.

סימנים שונים – בהרבה מקרים אקנה יכול להיחשב בטעות לפתיתי רוזציאה, לסוגים שונים של דרמטיטיס או קרטוסיס.

רחיצת הפנים בתדירות גבוהה – רחיצת הפנים גורמת לתגובה של העור והיא עלולה לגרום להתפתחות אקנה.

תרופות – אקנה יכול להיווצר מתופעות לוואי של תרופות מסוימות כולל תרופות להרגעה וסטרואידים.


מה עושים נגד אקנה?

ראשית חשוב לא להחמיר את התופעה וזאת ע״י טיפול לא נכון באקנה (פיצוץ חצ׳קונים או גירוד), שימוש בבגדים אטומים או כובעים כמו קסדות בספורט. הטיפול באקנה מגוון ותלוי בסוג האקנה, לרוב, הטיפול באקנה מלווה בנטילת תרופות וזאת ע״י התאמת התרופה למטופל באופן אישי יחד עם טיפולים נוספים חיצוניים, ישנן גם שיטות טיפול טבעיות / הומאופטיות שמספקות מענה טוב. ישנן שלוש תרופות שהוכחו כיעילות בטיפול באקנה, בדרך כלל המטופל יקבל מינון של תרופה אחת או שניים תלוי בחומרת המחלה.

Benzoyl peroxide - ניתן עם מרשם וזמין בבתי מרקחת מיועד כנגד הבקטריה של פני העור אשר מחמירה את מצב האקנה. תופעות הלוואי העקריות של התרופה הן גירוי ויובש.

Retinoid - עשוי מוויטמין A תפקידו לפרק פצעונים בעלי ראש לבן (מיליומים) או שחור (קומודונים) כאשר רוב האנשים מטופלים בתרופה זו. רטינואיד לבליעה מתאים לאקנה חמורה והוא גורם לכווץ את בלוטת החלב שהיא המקור האנטומי של האקנה. ללא פעילות החלב, התפתחות האקנה נחלשת. תופעות הלוואי של התרופה מדאיגות (עור יבש והגדלת רמת החלב) ואפילו חמורות (פגמים בלידה), נשים בגיל ההפריה חייבות בגלולות למניעת הריון בזמן השימוש בתרופה ואף מספר חודשים עד שנה לאחר מכן.

Antibiotic - מדובר על תרופה שנצרכת הן ע״י שימוש חיצוני על העור נגוע והן ע״י בליעה. האנטיביוטיקה ובעיקר אקנה מיצין, ממתנת את הבקטריה שמחמירה את המצב של האקנה והיא יעילה יותר בשילוב עם הרטינואיד או הבנזוייל.  

חשוב לדעת

אם אתם נוטלים תרופות שמכילות סטרואידים, חשוב לשלול מול הרופא המטפל (דרמטולוג) שהתרופות הן לא מקור האקנה והפצעונים.


טיפול באקנה

כפי שתואר לעיל, שיטת הטיפול הראשונית באקנה תתבסס על תרופות אותן יספק הדרמטולוג אולם ישנן חלופות שונות ורבות לטיפול באקנה בהן משמידי בקטריות מקומיים, אנטיביוטיקה מקומית, אנטיביוטיקה לבליעה, טיפולים הורמונאליים, רטינואידים מקומיים המנרמלים את מעגל החיים של התא בהם רטין – A, רטינואידים לבליעה, שימוש בגופרית שהיא התרופה העתיקה ביותר להעלמת אקנה, פוטו-תרפיה וטיפול פוטודינמי, טיפולי לייזר וטיפולים אחרים בהם שימוש באלוורה, חומצת אזלאיק, ציפורני חתול, זריקות קורטיזון ועוד כהנה וכהנה שיטות. לפניכם המאמר המקיף ברשת לטיפול באקנה.

קראו בהרחבה על כל השיטות להעלמת אקנה בגוף ובפנים


צלקות אקנה

אחת מתופעות הלוואי הקשות של תופעת האקנה היא צלקות. ישנם חמישה סוגים של צלקות אקנה בהם: גומות המכונות בשם “דוקר קרח”, כתמי אַטְרוֹפְיָה שהן צלקות רכות ומקומטות שמופיעות לעיתים בצבע כחול, כתמי אטרופיה דקיקים המופיעים ברוב המקרים באזור החזה והגב, צלקות סיביות שקועות וצלקות רכות. לפניכם מאמר הבנוי בצורה של שאלות ותשובות על צלקות בהן כיצד נוצרות הצלקות? מה ההבדלים בין סימני אקנה לצלקות אקנה? האם נקודות שחורות המכונות קומודונים יכולות לגרום להופעת צלקת? למה זה ממש לא מומלץ לפוצץ חצ׳קונים ועוד.

לקריאת המאמר המלא אודות צלקות אקנה בפנים ובגוף


טיפול בצלקות אקנה

מיליונים ברחבי העולם וגם בישראל סובלים מחטטי אקנה שנגרמו כתוצאה מפיצוץ חצ׳קונים בפנים ובאזורים שונים בגוף. לאחר שהאקנה שכחה והפנים נקיות ממנה, נותרות רק הצלקות. טכניקות הטיפול בצלקות השתכללו מאוד בשנים האחרונות וכבר לא חייבים להשלים עם המצב. לפניכם מאמר המפרט את כל הטכניקות באמצעותן מסירים צלקות בגוף ובפנים בהן שימוש בגלי רדיו, לייזר, מיקרודרמבריישן, פילינג וקילוף כימי, מכשירים מיוחדים וגם טכניקות “קלות” יותר כמו הזרקת חומצה היאלורונית והעברת שומן לשיטוח הצלקות.

קראו ובהרחבה על כל השיטות באמצעותן מעלימים צלקות אקנה בפנים

pointer arrow

קבלי הצעות מחיר בתהליך פשוט וקל וחסכי הרבה זמן וכסף