×

×
background image

משך ההליך- 20 עד 40 דקות
מספר טיפולים- 4 - 8
זמן החלמה- מהיר ביותר
תוצאות- לטווח הבינוני

פילינג יהלום מתאים בעיקר לנשים המעוניינות לטפל בתנאי עור בפנים כמו צלקות אקנה רדודות, קמטים עדינים ובינוניים, כתמי שמש ופיגמנטציה.

פילינג יהלום מכני

משך ההליך- 20 עד 40 דקות
מספר טיפולים- 4 - 8
זמן החלמה- מהיר ביותר
תוצאות- לטווח הבינוני

פילינג יהלום מתאים בעיקר לנשים המעוניינות לטפל בתנאי עור בפנים כמו צלקות אקנה רדודות, קמטים עדינים ובינוניים, כתמי שמש ופיגמנטציה.

פילינג מכני לפנים מבוסס על הנעת מכשור מכאני מבוקר המכרסם את השכבות העליונות בעור, וגורם לקילוף עדין של השכבה הקרנית והמגורענת ועד לדרמיס פאפילר (גַּבְשׁוּשִׁי). כתוצאה מהקילוף, מתחדשים תאי העור ומתעצם ייצור הקולגן (ביחד עם האלסטין הקולגן אחראי על אלסטיות וחיוניות בעור). בתום הטיפול תבחינו בשיפור משמעותי במרקם העור.

כתמים שנוצרו מחשיפה לשמש נעלמים וגם הקמטים מטשטשים בצורה משמעותית (קמטי מצח, הקווים שבין האף לפה). פילינג יהלום טוב גם לטשטוש צלקות קלות וצלקות אקנה ובמיוחד לקמטים שנוצרים מעל השפה העליונה. הפילינג המכאני מבוצע בעיקר על ידי מכשירים בשיטת המיקרו-דרמבריישן לקילוף עדין ורך ובשיטת הדרמבריישן לקילוף עמוק יותר ויסודי יותר.

ישנן גם שיטות ביתיות המבוצעות בעזרת משחה המשלבת פילינג כימי עם גרעינים לעיסוי שמכרסמים את העור המת ומסירים אותו.


כיצד ביצעו בעבר פילינג מכני?

עד לפני זמן לא רב, השתמשו בהנעה ובזרימת מיקרו-קריסטלים מתחמוצת אלומיניום שהחיכוך המהיר על האפי-דרמיס היה מקלף את השכבות העליונות. אותו העקרון של הפילינג המכאני בימינו אולם המכשירים שעשו בהם שימוש בעבר גרמו למספר תופעות בעיתיות. המיקרו-קריסטלים על העור מסתירים ואינם מאפשרים קילוף אחיד, ובנוסף,הקריסטלים מתפזרים גם מעבר לפנים ומלכלכים את כל סביבת הטיפול (בגדים למשל).

ישנן עדויות בספרות הרפואית (שטרם הוכחו סופית), על קשר שנוצר בין חומצת אלומיניום לאלצהיימר, הקריסטלים קלים כנוצה ונשאבים בקלות במשך הטיפול, ישנם מטופלים שמתלוננים על טעם מתכתי בפה במהלך הפילינג.


כיצד היום מבצעים פילינג יהלום?

כיום פותחו מכשירים (קנולות) אשר בקצה הדִּיסְטָלִי שלהם (שנמצא בנקודה הרחוקה ביותר מהמרכז) חלקיקי יהלום עם קוטרים שונים החל מ- 50, 75, 100, ועד 150 מיקרונים. קנולות אלו מחוברות למשאבות וואקום עוצמתיות שניתנות לויסות ומיישמים אותן על האזור שבו רוצים לטפל.

השאיבה מהדקת את העור על היהלומים וההנעה של המכשיר על האפי-דרמיס גורמת לקילוף עור עדין, מבוקר ואחיד, ובנוסף קיימים גם תנאי ראות מצוינים של עומק הכרסום בעור. באותו זמן, התאים שנותקו נשאבים בוואקום ומועברים לצנצנת חד פעמית ומשם לאשפה, עובדה התורמת רבות לניקיון בזמן ולאחר פילינג יהלומים.


רמות העומק בפילינג מכני

הפילינג המכני מטפל באפי דרמיס (חמש שכבות) ואפשר להגיע איתו עד לדרמיס פאפילר. עומק קילוף השכבות תלוי בתופעת העור שמטפלים בה ובהתאם לפרמטרים משתנים של כל מטופל (גוון העור למשל) כאשר נהוג לדרג את הפילינג בהתאם לרמת הקילוף כדלקמן:

  1. רמה ראשונה - קילוף שכבת הקרנית, סוג של פילינג שטחי שרק מרענן את העור ומכונה “Refreshing”. משתמשים בפילינג יהלום שטחי לעיתים גם כקילוף מקדמי לטיפולים אחרים.
  2. רמה שניה - קילוף עמוק יותר ושאינו מגיע לנקודה בה ישנם כלי דם, ושאף אינו מגיע לחיבור בין הדרמיס והאפידרמיס.
  3. רמה שלישית - זוהי הרמה המגיעה לדרמיס פאפילר היכן שנראים כלי הדם הקטנים של המִקְלַעַת התת אפידרמית (רשת של סיבים או צינורות זעירים כמו עצבים וכלי דם). כאן מבחינים בנקודה שבה נמצאים כלי הדם. טיפול ברמה השלישית מתאים לעור עבה יותר ועור ״בעייתי״ המצריך שיפור, וגם לכל מיני פתולוגיות מוגדרות כמו צלקות אקנה, קלואידים, קמטים, קפלי עור, היפר-פיגמנטציה, נקבוביות פתוחות ועוד.

הכנות לקראת פילינג יהלום

בשלב הראשון עוברים אבחון במהלכו עליכם לחשוף בפני המטפל מחלות מהם אתם סובלים שעלולות להכשיל את הטיפול, תרופות שאתם נוטלים, עבר של הרפס, דלקות בעור, סוגי צלקות ועוד. יש להתחשב בסולם פיצפטריק (דירוג מספרי של צבע העור) וברגישות העור. השיער חייב להיות שטוף ואסוף, העור צריך להיות נקי מאיפור. בשלב הבא מגדירים את העומק אליו רוצים להגיע בהתאם לליקוי בעור.

פילינג יהלום הוא אינו הליך כואב, לפעמים הוא גם נעים למטופל, למעט כאשר מגיעים לשכבות קילוף עמוקות יותר שעלולות להפוך למטרד לא קטן. מנקים את העור עם תמיסת ניקיון לעור רגיש שמוסר מיד לאחר מכן עם מגבת לחה ולבסוף מייבשים את העור.


בקרה על עומק הקילוף בפילינג יהלום

עומק הקילוף אליו רוצים להגיע נשלט באמצעות גודל הקוטר של היהלום שבו משתמשים בהליך (50, 75, 100 או 150 מיקרונים), שינוי בעוצמת משאבת הוואקום, מספר המהלכים והתנועות של המכשיר אשר חוזרים על עצמם באותו אזור. השליטה באפשרויות הללו מאפשרת בקרה גבוה על עומק הקילוף וכפועל יוצא גם תוצאה אחידה.

ההמלצה היא להתחיל עם קוטר של 50 מיקרונים ועם עוצמת וואקום נמוכה. הבקרה על העומק, טובה יותר כאשר עוברים מספר רב יותר של פעמים על אותו אזור עם קוטר יהלום עדין מאשר מספר מועט של פעמים עם קוטר יהלום גס.

במידה ותוך כדי טיפול מחליפים את קוטרי היהלום לגדולים יותר, מומלץ להפחית מעוצמת משאבת הוואקום. החלפת קוטרי היהלום לקטנים יותר מאפשרת גם גישה נוחה יותר לאזורים קשים ועדינים כמו בקפלי האף וליד העיניים. מומלץ במקרים מסויימים, לערוך טסט מקדים על החלק הפנימי של הזרוע הקדמית בכדי לצפות את התוצאה לפני הטיפול בפנים.

פילינג יהלום מכני  


טכניקת פילינג יהלום מכני

לאחר שתוכננו כל הפרמטרים אשר מווסתים את עומק הקילוף, מתחילים בכיוון עוצמת היניקה או הוואקום של המכשיר לפי עומק החדירה לעור שנקבעה קודם לכן. לחץ הוואקום קובע את הלחץ של העור על היהלומים.

להצערת העור בפילינג מכני מומלץ השימוש בקטרים של 50 ו- 75 מיקרונים ובלחץ יניקה נמוך בתחילה שמתגבר אם מעוניינים בטיפול אגרסיבי יותר. כאשר רוצים חדירה עמוקה יותר מומלץ להשתמש בקוטר של 100 מיקרונים במקביל להגדלת עוצמת השאיבה.

מחליקים את ראשי היהלום בעדינות על האזור בו רוצים לטפל. אפשר לעבור על אותו אזור מספר פעמים כתלות הבעומק שרוצים להגיע אליו. התוצאה שתתקבל תהיה קילוף מדויק, אחיד, רך ובטוח. משך הטיפול הוא כ- 20 דקות, מספר הטיפולים משתנה בין המטופלים ונאמד בכ- 4 עד 8 טיפולים כאשר הפרש הזמן בין הטיפולים הוא כשלושה שבועות.


פילינג יהלום ע”פ אזורי הפנים

  1. פילינג יהלום במצח – יש להעביר את ראש היהלום מהגבה עד לקו השיער באופן אנכי. יש להמשיך הלוך וחזור עד שמשיגים קילוף משביע רצון, לאחר מכן מעבירים את הראש בתנועות אופקיות.
  2. אזור אמצעי – (אף, לחי ושפה עליונה) ״עובדים״ מבחוץ כלפי פנים בתנועות אנכיות שמצטלבות עם תנועות אופקיות, יש עבור על האף מלמעלה למטה ועל השפה העליונה בתנועות אופקיות. לטיפול בקווים עדינים ובקמטים יש להחליק את המכשיר בתנועות אופקיות מצטלבות עם אנכיות.
  3. פילינג יהלום לסנטר – (שפה תחתונה ולסת) יש לעבור בתנועות אנכיות מהשפה פנימה ולהצליב לאחר מכן בתנועות אופקיות.
  4. מסלול היקפי – זהו האזור האחרון לטיפול ומומלץ שלא לעבוד עליו עם וואקום, צריך רק להחליק את ראש היהלום על היקף העיניים בזהירות, ולעולם לא לטפל בתוך חלל העין.

מומלץ להשתמש בקרם לחות לא אלרגי או מים תרמיים להקלת הגודש, מספר פעמים ביום לאחר הטיפול. אם נוצרת קליפה (גלדי עור), כדאי לחכות עד שהיא נושרת באופן טבעי. יש להימנע גם מגירוד, עקב סכנת היווצרות כתמי עור או צלקות. אין להיחשף ובכל מקרה מומלץ להימרח בקרם הגנה.


תופעות לוואי

אדמומיות קלה והרגשה ותחושת צריבה קלה, יובש זמני ונשירת עור קלה ביותר כהמשך סטטי לאותו קילוף שנעשה. חלק מהמטופלים יחוו התקשות של העור כפי שמרגישים לאחר חשיפה לשמש. הסיבוכים הנפוצים הם היפר-פיגמנטציה זמנית החולפת לאחר מספר שבועות. בהיפר-פיגמנטציה זמנית מטפלים בהידרוקינון (תרכובת שמבהירה כתמים) 4% שמעלים את התופעה תוך זמן קצר.

אנשים עם עור כהה מאוד משתמשים בהידרוקינון בצורה פְּרוֹפִילַקְטִית (שמונעת מחלות) כחודש לפני הטיפול כדי להגן על העור מהיפר-פיגמנטציה אפשרית. במקרים בהם עוברים פילינג יהלום עמוק במיוחד, עלולה להיווצר דלקת-על משנית מגירודים ובנוסף צלקות.

הערות חשובות

כל המידע לעיל נלקח מתוך מספר סקירות שפרסמו הדרמטולוגים (רופאי עור) ניקול בלור וד״ר מארק אלברט - רופאים מומחים שחברים באיגוד הדרמטולוגים האמריקאי. באופן כללי ניתן לעבור טיפולי פילינג בכל עונות השנה אולם כאשר הטיפול מתמקד באזור הפנים, מומלץ להמתין לחורף או לסתיו שכן חשיפה לשמש לאחר ההליך עלולה לשבש את ההחלמה.

הערות חשובות

כל המידע לעיל נלקח מתוך מספר סקירות שפרסמו הדרמטולוגים (רופאי עור) ניקול בלור וד״ר מארק אלברט - רופאים מומחים שחברים באיגוד הדרמטולוגים האמריקאי. באופן כללי ניתן לעבור טיפולי פילינג בכל עונות השנה אולם כאשר הטיפול מתמקד באזור הפנים, מומלץ להמתין לחורף או לסתיו שכן חשיפה לשמש לאחר ההליך עלולה לשבש את ההחלמה.


מידע נוסף

המאמר ״פילינג יהלום״ תורגם, נערך ונבדק ע״י אהרון סגיסמאן, אורי לנדסברג ואורלי לביא בכפוף לתנאי השימוש בפורטל תאריך עדכון אחרון: 31/12/2022

pointer arrow

קבלי הצעות מחיר בתהליך פשוט וקל וחסכי הרבה זמן וכסף