פילינג


מהו פילינג?

אחת משיטות הטיפול הנפוצות היום בעולם בכדי להחזיר לעור הפנים את המראה הצעיר והרענן היא טיפול פילינג, רבים פונים בשנים האחרונות לעבור טיפול פילינג לפנים. אותם אנשים מרגישים כי עור הפנים לא כשהיה ולכן הליך זה הוא אחד הפתרונות הטובים. מטופלים רבים אשר סבלו בעברם מפצעי בגרות אף הם מועמדים לטיפול, אשר משטיח ומעלים צלקות אקנה. בפילינג משתמשים במספר סוגי חומרים לצורך קילופי עור כימיים, בישראל הנטייה היא לבצע פילינג כימי במספר יחסית מצומצם של חומרים עם פרופיל בטיחותי גבוהה כאשר לרוב קילוף העור מבוצע ע״י חומצה גליקולית וחומצת TCA.

פילינג עמוק או כל סוג אחר של קילוף גורם לכוויה מבוקרת שמאוד דומה לכוויות שמש בלי כמובן תופעות לוואי של סרטן עור. יום לאחר הקילוף ישנה בנייה של תאי עור חדשים וכמספר ימים לאחר מכן, מתחילה פעולה של תאים אחרים היוצרים סיבי קולגן חדשים שתומכים בעור החדש שנרקם ובמקביל לכך נוצרים סיבי אלסטין האחראיים על האלסטיות של העור והגורמים למראה צעיר, נקי, ורענן של עור הפנים.

 


קילוף עור קל

פילינגפילינג קל יעיל ביותר, גורם לקילוף שטחי של השכבה העליונה של העור כמו גם להפחתת כמות הפיגמנט. פילינג קל גורם גם להחלקת קמטים עדינים. החומרים בהם משתמשים בטיפול פילינג קל הם לרוב תרכובות של חומרים על בסיס חומצות בטא הידרוקסיות.פילינג קל מטפל בקמטים עדינים וגם בכתמי עור ברמות שונות. פילינג קל מבוצע בכל ימות השנה אולם יש להימנע מחשיפה לשמש.

טיפול פילינג לעור מתאים למטופלים בעלי עור כהה. קילוף קל של העור מבוצע רק ע״י רופא עור ואורך מספר דקות מצומצם. בתחילת הטיפול, העור מנוקה ונמרחת התערובת לקילוף העור. לאחר מכן, מנקה הרופא את העור והטיפול תם. את תוצאות הטיפול מרגישים מיד וכדאי לחזור עליו אחת לכמה שבועות לקבלת עור פנים נקי.

 


פילינג בינוני

פילינג שטחי מבוצע ע״י רופא עור בלבד. בפילינג כימי משתמש הרופא בחומצה בריכוז של  35% ללא הרדמה או אלחוש. פילינג בינוני גורם לאודם רציני, כוויה וקילוף חזק של עור הפנים. ההחלמה מהטיפול נמשכת זמן קצר אולם לפעילות מחוץ לבית כדאי לחזור לאחר כשבוע. פילינג בינוני אינו מצריך אשפוז רפואי או השגחה רפואית אבל חשוב להיות בקשר עם הרופא המבצע. היתרון הגדול בטיפול פילינג בינוני הוא שיפור הדרגתי בצורת העור מבלי שהסביבה תבחין בטיפול כמו גם אפשרות ביצוע מספר טיפולים להשלמת המראה החדש. אין תופעות לוואי משמעותיות לאחר הטיפול או אלרגיות לחומרים בהם משתמשים בטיפול פילינג שטחי.

צמחים בהם משתמשים מטפלים רבים, אשר מבוססים על תמציות פרחים, יכולים לגרום להופעת אלרגיה. התוצאות אחרי פילינג בינוני גורמות לעור הפנים מראה טבעי ורענן.

קראי עוד על טיפול פילינג בינוני

 


פילינג עמוק

פילינג עמוק מבוצע ע״י רופא עור או מנתח פלסטי בחדר ניתוח והוא נפוץ בישראל. בפילינג כימי עמוק משתמשים בחומצה חזקה מאוד בשם פנול שגורמת להמסת כל העור באזור המטופל. פילינג עמוק מבוצע תחת בקרה על קצב הלב, מחשש להפרעות קצב. לאחר פילינג עמוק, עור הפנים אדום מאוד ויש כוויה חזקה, בסיום התהליך נחבשות  הפנים בתחבושת שנועדה להגן מזיהומים.

פילינג פנול מתאים למטופלים מצולקים ביותר, כאלו שעברו אקנה רצינית שהשאירה צלקות עמוקות וגם למטופלים עם קמטים עמוקים במיוחד. פילינג עמוק שנעשה באמצעות פנול מבליט את עור הצוואר מאחר ולא ניתן לבצעו בצוואר, ולכן מתקבל מראה לא טבעי דמוי חרסינה. סיבוכים לאחר קילוף עור עמוק: דימומים, זיהומים, שטפי דם, ריפוי איטי של כוויות וסיבוכי הרדמה.

לקריאה בהרחבה על פילינג עמוק

 


פילינג לייזר פיקסל / לייזר יהלום

פילינג לייזר מבוצע לרוב במכשיר בשם יהלום. באמצעות קרן הלייזר אפשר לטפל בקמטים נקודתיים לרוב מעל השפה העליונה ובאזור הפה. קילוף העור ושיופו מתבצע במכשיר היהלום ע״י קרן אור שאינה פוגעת ברקמות חיות אחרות באזור המטופל. הטיפול במכשיר פילינג לייזר מתבצע בחדר ניתוח תחת הרדמה מקומית או מלאה, תלוי בעומק הקמטים בהם מטפלים. הלייזר משאיר אודם ונפיחות שנעלמת מספר ימים עד שבועות ספורים לאחר ביצוע פילינג לייזר. פילינג בלייזר מגיע לעומק רב ונעשה בצורה מבוקרת ומדויקת בטיפול בקמטים עמוקים או בתופעות עור אחרות כמו פיגמנטציה לדוגמא. לייזר הוא פתרון טכנולוגי מתקדם ביותר ונחשב כיום למילה האחרונה בתחום. ישנם גם סוגים נוספים של מכשירי לייזר בהם מבצעים פילינג היעיל בעיקר לטיפול בצלקות ושמו לייזר פיקסל או לייזר פרקסל.

טיפולי לייזר פיקסל מבוצעים אחת לשבועיים בסדרה של חמישה עד עשרה טיפולים (תלוי בחומרת הבעיה), טיפול קצר יחסית האורך כעשרים דקות, במהלכו מטפל הרופא באזור הבעייתי באמצעות מעבר של ידית הלייזר, יתרונו הגדול של לייזר פיקסל הוא בהחלמה מהטיפול, ההחלמה יחסית מהירה שכן מטפלים רק באזור נקודתי, בסיום הטיפולים יש למרוח קרם הגנה ומשחה המטפלת בכוויות, רמת הכאב בטיפול סבילה לחלוטין וישנם רופאים הדואגים לאלחש את האזור המטופל כשעה לפני ביצוע ההליך.

קראו עוד ובהרחבה על לייזר יהלום ופררקסל לייזר

 


פילינג יהלום ופילינג מכני

פילינג מכני מבוצע ע״י רופא עור או מנתח פלסטי בחדר ניתוח באמצעות מכשיר עם מברשת או אבן מיוחדת איתה משייפים את האזור המיועד. פילינג מכאני מבוצע לטיפול בקמטים, הבהרת כתמים, צלקות שנגרמות כתוצאה מאקנה ועוד. פילינג מכאני מתאים גם לאזור הצוואר. המברשת מסתובבת במהירות גבוהה ומשייפת את האזור המטופל, השכבות העליונות מוסרות ולאחר מכן יופיעו כחלק מתהליך ההחלמה תאי עור צעירים. פילינג מכאני יכול לבוא לידי ביטוי גם בהליך המכונה דרמבריישן או מיקרו דרמבריישן הוא הליך המלווה באודם ונפיחות כאשר ההחלמה אורכת כשבועיים, כתלות בעומק הקמטים המטופלים.

קראו עוד ובהרחבה על קילופי עור מסוג יהלום


טיפים לפני ביצוע  פילינג

  1. טיפולי פילינג דורשים ניסיון רב ולא כל רופא אוהב לבצע פילינג לכן וודאו לפני בחירת הרופא המטפל כי פילינג הוא תחום התמחותו הראשי - בקשו לעבור על תיק עבודות אשר ביצע.
  2. כדאי לגלוש ברשת האינטרנט ולהיכנס לפורומים בהם כותבים על פילינג. ברשת תקבלו מגולשים טיפים חשובים והמלצות בעד או נגד על רופאים, דאגו לסנן מידע שנראה לא מהימן.
  3. אין להיחשף לשמש לאחר פילינג מאחר וקרני השמש מפריעות לריפוי הכוויות, מאחר וקשה להימנע מהשמש צריך להצטייד במקדם הגנה ולמרוח על הפנים לפני היציאה מהבית.
  4. הצטיידות בכובע גדול ומשקפי שמש שיסתירו את הפנים לאחר יציאה הביתה לאחר ביצוע פילינג הכרחית.
  5. שימוש בכדורים טבעיים להפחתת בצקות לפני ביצוע פילינג מומלץ ביותר.
  6. צביעת שיער לפני טיפולי קילוף מומלצת מאחר ורק כחודש לאחר ביצוע ההליך ניתן יהיה לצבוע את השיער מאחר ובצבע לשיער יש חומר כימי הגורם לזיהום הכוויה שנוצרה במהלך הטיפול.