×

×
background image

משך הפילינג- כחצי שעה עד שעתיים
מספר טיפולים- אחד או סדרה
זמן החלמה- ימים בודדים עד שבועות
תוצאות- לטווח הארוך

טיפולי פילינג יתאימו לאנשים הסובלים מנזקי שמש וכתמי עור, קמטים עמוקים ומתונים, צלקות ובעיות פיגמנטציה בעור.

פילינג

משך הפילינג- כחצי שעה עד שעתיים
מספר טיפולים- אחד או סדרה
זמן החלמה- ימים בודדים עד שבועות
תוצאות- לטווח הארוך

טיפולי פילינג יתאימו לאנשים הסובלים מנזקי שמש וכתמי עור, קמטים עמוקים ומתונים, צלקות ובעיות פיגמנטציה בעור.


מהו פילינג?

אחת משיטות הטיפול הנפוצות היום בעולם שמחזירה לעור הפנים את המראה הצעיר והרענן היא קילוף עור כאשר רבים בוחרים בשנים האחרונות לעבור טיפול פילינג לפנים. אותם אנשים מרגישים כי עור הפנים לא כשהיה ולכן נרתמים להליך זה הנחשב לפתרון מוביל. מועמדים נוספים לטיפול הם אנשים שסבלו בעברם מפצעי בגרות, פילינג, משטיח ומעלים ביעילות צלקות אקנה.

משתמשים במספר סוגי חומרים כימיים כאשר בישראל הנטייה היא לבצע פילינג כימי במספר יחסית מצומצם של חומרים בעלי פרופיל בטיחותי גבוהה ולרוב קילוף העור מבוצע ע״י חומצה גליקולית וחומצת TCA. טכניקות נוספות באמצעותן מקלפים את שכבות העור כוללות שימוש במכשירי לייזר וקרן אור (עוד על השיטות בהמשך).

כל אחד מסוגי הפילינגים גורמים לכוויה מבוקרת שמאוד דומה לכוויות שמש בלי כמובן תופעות לוואי של סרטן עור. יום לאחר הקילוף, נבנים תאי עור חדשים וכמספר ימים לאחר מכן, מתחילה פעולה של תאים אחרים היוצרים סיבי קולגן חדשים שתומכים בעור החדש שנרקם ובמקביל לכך נוצרים סיבי אלסטין האחראיים על האלסטיות בעור והגורמים למראה צעיר, נקי, ורענן של עור הפנים.


קילוף עור קל

פילינג קל, גורם לקילוף שטחי של השכבה העליונה בעור כמו גם להפחתת כמות הפיגמנט. פילינג קל גורם בנוסף להחלקת קמטים עדינים. בפילינג קל משתמשים לרוב בתרכובות חומרים על בסיס חומצות בטא הידרוקסיות. פילינג קל מעלים במטים עדינים וגם כתמי עור בדרגות שונות. ההליך מבוצע בכל ימות השנה אולם יש להימנע מחשיפה לשמש.

קילוף קל של העור יכול להתבצע הן ע״י קוסמטיקאית (עד 15% חומצה שפעילה בתרכובת) או ע״י רופא. ההליך אורך מספר דקות מצומצם עד 20 דקות (תלוי בגודל בו מטפלים). בתחילת הטיפול העור מנוקה ונמרחת עליו התערובת לקילוף העור. לאחר מכן מנקה המטפל את העור והטיפול מסתיים. את תוצאות הטיפול מרגישים מיד וכדאי לחזור על ההליך אחת לכמה שבועות לקבלת עור פנים נקי.


פילינג בינוני

פילינג שטחי מבוצע ע״י רופא עור בלבד. בפילינג כימי משתמש הרופא בחומצה בריכוז של 35% חומר פעיל ללא הרדמה או אלחוש. פילינג בינוני גורם לאודם רציני, כוויה וקילוף חזק של בעור הפנים. ההחלמה מההליך נמשכת זמן קצר אולם לפעילות מחוץ לבית כדאי לחזור לאחר כשבוע. פילינג בינוני אינו מצריך אשפוז רפואי או השגחה רפואית אבל חשוב להיות בקשר עם הרופא המבצע.

היתרון הגדול בפילינג בינוני הוא שיפור הדרגתי בצורת העור וזאת מבלי שהסביבה תבחין בטיפול כמו גם אפשרות ביצוע מספר טיפולים להשלמת המראה החדש. אין תופעות לוואי משמעותיות לאחר ההליך או אלרגיות לחומרים בהם משתמשים בטיפול פילינג שטחי.

צמחים בהם משתמשים מטפלים רבים, אשר מבוססים על תמציות פרחים, יכולים לגרום להופעת אלרגיה. התוצאות אחרי פילינג בינוני גורמות לעור הפנים מראה טבעי ורענן.

קראי עוד על טיפול פילינג בינוני

פילינג  


פילינג עמוק

פילינג עמוק מבוצע ע״י רופא עור (דרמטולוג) או מנתח פלסטי בחדר ניתוח והוא פחות נפוץ מבעבר. בפילינג כימי עמוק משתמשים בחומצה חזקה מאוד שנקראת פנול שגורמת להמסת כל העור באזור המטופל. פילינג עמוק מבוצע תחת בקרה על קצב הלב, מחשש להפרעות קצב. אחרי פילינג עמוק, עור הפנים אדום מאוד ויש כוויה חזקה, בסיום התהליך חובשים את הפנים בתחבושת מיוחדת שמגינה מפני זיהומים.

פילינג פנול מתאים לאנשים מצולקים ביותר, כאלו שעברו אקנה קשה שהותירה צלקות עמוקות וגם לאנשים עם קמטים עמוקים במיוחד. השימוש בפנול מבליט את עור הצוואר (לא ניתן למרוח את הפנול על הצוואר ולכן יש הבדל גוון בין עור הצוואר לעור שטופל בפנול) ולכן מתקבל מראה לא טבעי דמוי חרסינה. סיבוכים לאחר קילוף עור עמוק: דימומים, זיהומים, שטפי דם, ריפוי איטי של כוויות וסיבוכי הרדמה.

לקריאה בהרחבה על פילינג עמוק


פילינג לייזר פיקסל / לייזר יהלום

פילינג לייזר מבוצע לרוב במכשיר בשם יהלום אולם קיימים סוגי פילינגים שונים המבוצעים בשלב השני של טיפול פילינג כחלק מהליך כולל כמו למשל פילינג קרבון המבוצע ע״י מריחת העור בפחמן ולאחר מכן הסרת הפחמן באמצעות מכשיר לייזר ייעודי. באמצעות קרן הלייזר אפשר לטפל בקמטים נקודתיים לרוב מעל השפה העליונה ובאזור הפה. קילוף העור ושיופו מתבצע במכשיר היהלום ע״י קרן אור שאינה פוגעת ברקמות חיות אחרות באזור המטופל. הטיפול במכשיר פילינג לייזר מתבצע בחדר ניתוח תחת הרדמה מקומית או מלאה, תלוי בעומק הקמטים בהם מטפלים. הלייזר משאיר אודם ונפיחות שנעלמת מספר ימים עד שבועות ספורים לאחר ההליך.

הלייזר מגיע לשכבות העמוקות בעור כאשר ההליך מבוצע בצורה מבוקרת ומדויקת לטיפול בקמטים עמוקים או בתופעות עור אחרות כמו פיגמנטציה לדוגמא. לייזר הוא פתרון טכנולוגי מתקדם ביותר ונחשב כיום למילה האחרונה בתחום. ישנו מגוון רחב של מכשירי לייזר יעילים בשוק לטיפול במגוון תופעות עור (צלקות מאקנה, פיגמנטציה וכתמי עור, קמטוטים וכדומה) כאשר לאחד הבולטים שבהם קוראים לייזר פיקסל או לייזר פרקסל.

טיפולי לייזר פיקסל מבוצעים אחת לשבועיים בסדרה של חמישה עד עשרה טיפולים (תלוי בחומרת הבעיה), טיפול קצר יחסית האורך כעשרים דקות, במהלכו מטפל הרופא באזור הבעייתי באמצעות מעבר של ידית הלייזר, יתרונו הגדול של לייזר פיקסל הוא בהחלמה מהטיפול, ההחלמה יחסית מהירה שכן מטפלים רק באזור נקודתי, בסיום הטיפולים יש למרוח קרם הגנה ומשחה המטפלת בכוויות, רמת הכאב בטיפול סבילה לחלוטין וישנם רופאים הדואגים לאלחש את האזור המטופל כשעה לפני ביצוע ההליך ע״י משחת אמלה.

קראו עוד ובהרחבה על לייזר יהלום ופרקסל לייזר

פילינג בלייזר  


פילינג יהלום ופילינג מכני

פילינג מכני מבוצע ע״י רופא עור או מנתח פלסטי בחדר ניתוח באמצעות מכשיר עם מברשת או אבן מיוחדת איתה משייפים את האזור המיועד. פילינג מכאני מבוצע לצורך טיפול בקמטים, הבהרת כתמים, העלמת צלקות שנגרמות כתוצאה מאקנה ועוד. פילינג מכאני מתאים גם לאזור הצוואר. המברשת מסתובבת במהירות גבוהה ומשייפת את האזור המטופל, השכבות העליונות מוסרות ולאחר מכן יופיעו כחלק מתהליך ההחלמה תאי עור צעירים. פילינג מכאני מכונה גם בשם דרמבריישן או מיקרו דרמבריישן והוא הליך המלווה באודם ונפיחות כאשר ההחלמה ממנו אורכת כשבועיים וזאת כתלות בעומק הקמטים המטופלים.

קראו עוד ובהרחבה על קילופי עור מסוג יהלום


טיפים לפני ביצוע פילינג

  1. טיפולי פילינג מצריכים ניסיון רב ולא כל רופא אוהב לבצע פילינג, לכן וודאו לפני בחירת הרופא המטפל כי פילינג הוא תחום התמחותו הראשי - בקשו לעבור על תיק עבודות שביצע המטפל.
  2. כדאי לגלוש ברשת האינטרנט ולהיכנס לפורומים בהם כותבים על פילינג. ברשת תקבלו מגולשים טיפים חשובים והמלצות בעד או נגד על רופאים, דאגו לסנן מידע שנראה לא מהימן.
  3. אין להיחשף לשמש לאחר פילינג מאחר וקרני השמש מפריעות לריפוי הכוויות, מאחר וקשה להימנע מהשמש צריך להצטייד במקדם הגנה ולמרוח על הפנים לפני היציאה מהבית.
  4. הצטיידות בכובע גדול ומשקפי שמש שיסתירו את הפנים לאחר יציאה הביתה לאחר ביצוע ההליך הכרחית ונחוצה במיוחד.
  5. שימוש בכדורים טבעיים להפחתת בצקות לפני ביצוע פילינג מומלץ ביותר.
  6. צביעת שיער לפני טיפולי קילוף מומלצת מאחר ורק כחודש לאחר ביצוע ההליך ניתן יהיה לצבוע את השיער מאחר ובצבע לשיער יש חומר כימי הגורם לזיהום הכוויה שנוצרת במהלך הטיפול.

הערות חשובות

כל המידע לעיל מובא מתוך מספר סקירות שפרסמו הדרמטולוגים (רופאי עור) מיקל רוזנבלום וד״ר ג׳ונאס גרולינק - רופאים מומחים שחברים באיגוד הדרמטולוגים האמריקאי. באופן כללי ניתן לעבור טיפולי פילינג בכל עונות השנה אולם כאשר הטיפול מתמקד באזור הפנים, מומלץ להמתין לחורף או לסתיו שכן חשיפה לשמש לאחר ההליך עלולה לשבש את ההחלמה.

הערות חשובות

כל המידע לעיל מובא מתוך מספר סקירות שפרסמו הדרמטולוגים (רופאי עור) מיקל רוזנבלום וד״ר ג׳ונאס גרולינק - רופאים מומחים שחברים באיגוד הדרמטולוגים האמריקאי. באופן כללי ניתן לעבור טיפולי פילינג בכל עונות השנה אולם כאשר הטיפול מתמקד באזור הפנים, מומלץ להמתין לחורף או לסתיו שכן חשיפה לשמש לאחר ההליך עלולה לשבש את ההחלמה.


מידע נוסף

המאמר ״טשטוש והעלמת סימנים וקמטים בפנים ובגוף ע״י טיפולי פילינג״ תורגם, נערך ונבדק ע״י אהרון סגיסמאן, אורי לנדסברג ואורלי לביא בכפוף לתנאי השימוש בפורטל תאריך עדכון אחרון: 28/12/2022

pointer arrow

קבלי הצעות מחיר בתהליך פשוט וקל וחסכי הרבה זמן וכסף