×

×
background image

משך ההליך- עד שעה
מספר טיפולים- לרוב אחד + ביקורת
זמן החלמה- מספר שעות
תוצאות- זמניות או קבועות

עיצוב לחיים מתאים לנשים וגברים שאיבדו נפח באזור עצמות הלחיים או כאלו הסובלים מלחיים בשרניות יתר על המידה.

עיצוב עצמות לחיים

משך ההליך- עד שעה
מספר טיפולים- לרוב אחד + ביקורת
זמן החלמה- מספר שעות
תוצאות- זמניות או קבועות

עיצוב לחיים מתאים לנשים וגברים שאיבדו נפח באזור עצמות הלחיים או כאלו הסובלים מלחיים בשרניות יתר על המידה.

הכירורגיה הפלסטית לעצמות הלחיים מבוססת על שני עקרונות עיקריים:

1) עיצוב עצמות לחיים קטנות ובלתי מפותחות (ההמלצה כמעט תמיד היא לעצב את הלחיים באמצעות הזרקת חומרי מילוי).

2) תיקון עצמות לחיים בולטות ומלאות באופן מוגזם (לרוב באמצעות ניתוח מורכב שכולל שיוף העצמות).

באופן כללי, ניתן לעצב לחיים שמוטות ונפולות בעזרת שתלים קטנים מסיליקון, ע״י מתיחת פנים עם חוטים או בעזרת הזרקת חומרי מילוי. שתלי סיליקון בלחיים יבליטו לחיים חסרות נפח משמעותי ויתקנו אי סימטריה בלחיים שנגרמת מפגם מולד או תאונה. את הניתוח בלחיים אפשר לבצע רק כאשר עצמות הפנים הגיעו לשלב האחרון של הגדילה וכאשר מבנה הלחיים הוא סופי. בישראל פחות מקובל להגדיל ולעצב לחיים באמצעות שתלים.


שינויים המצריכים עיצוב עצמות הלחיים

כעיקרון, עיצוב עצמות לחיים מפצה על חוסר בנפח הלחיים ומשלב הרמוניה והגדרה של תווי הפנים אצל נשים וגברים כאחד. באמצעות שתל מסיליקון ניתן להשיג תוצאה אטרקטיבית במיוחד וזאת בגלל שמגדירים ומשלבים את השתלים במיקום אידיאלי המדגיש את היופי הנשי. כאשר עיצוב עצמות הלחיים נעשה במשולב עם ניתוח אף, אפשר לשוות יחס הרמוני בין האף ועצמות הלחיים, כך שפני המטופל יהיו הרבה יותר פרופורציונאליים. השינוי הוא תמידי וגורם למטופל להרגיש טוב בהרבה ולמרות כל הסופרלטיבים, בישראל כמעט ולא מבצעים את הניתוח, לדעתנו בצדק שכן יש אלטרנטיבות הרבה יותר טובות כפי שתראו בהמשך.


עיצוב עצמות הלחיים ע״י הזרקה

אחת מהשיטות הנפוצות ביותר לעיצוב עצמות לחיים גבוהות היא הזרקת חומרי מילוי. חומרי המילוי יכולים להיות קבועים או זמניים. בגזרת החומרים הקבועים ניתן למצוא את הסיליקון הרפואי הטהור. ישנם עוד חומרים קבועים וסינטטיים פחות נפוצים שכבר די עברו מהעולם (ביו אלקמיד למשל). כאשר הטיפול מבוצע ע״י הזרקת סיליקון ללחיים, הסיליקון אינו מנפח כמו שרבים נוטים לחשוב אלא מגרה את האזור אליו הוא הוזרק ויוצר סוג של שתל פנימי. ההליך מבוצע במספר מפגשים (יותר מחמישה) כאשר המרווח בין טיפול לטיפול הוא כחודש - הזרקת סיליקון ללחיים או לכל מקום אחר בפנים איננה מומלצת!!! את מסתכנת וחבל, גם לא ״סיליקון רפואי טהור״, ראי הוזהרת.

קיימת אפשרות נוספת הרבה יותר פופולארית ובטוחה באמצעותה מבצעים מילוי עצמות לחיים והיא ע״י הזרקת חומרים נספגים זמניים בהם חומצה היאלורונית וחומרי מילוי המבוססים על קולגן (פחות מומלץ). יתרונה של החומצה ההיאלורונית הוא בבטיחות ובתוצאה הטבעית הנראית לעין מיד לאחר טיפול בודד אחד! מבין חומרי המילוי המבוססים על חומצה היאלורונית ראוי לציין את הרסטילן למוצריו, את הטאוסיאל ואת הג׳ובידרם שמכיל לידוקאין וכמעט ולא מורגש במהלך ההזרקה, בלוטורו, סטילאג׳, לומינרה ועוד. הזרקת חומצה היאלורונית למילוי עצמות הלחיים אורכת זמן קצר יחסית (לא יותר מחצי שעה), היא נטולת כאב (בעיקר כאשר משתמשים בקנולה מיוחדת דרכה מחדירים את חומר המילוי), החזרה לשגרה היא מיידית ובסיום המפגש תצאי עם עצמות לחיים מחודדות, גבוהות ובולטות.

ישנה אפשרות נוספת המבוצעת בהזרקה הכוללת השתלת שומן עצמי. בעבר השיטה הייתה מקובלת אולם היום רופאים רבים נמנעים ממנה. בהזרקת שומן גוף עצמי למילוי והגבהת עצמות הלחיים שואבים שומן בעזרת צינורית מיוחדת, מעבירים את השומן בצנטרפוגה שמנקה את הפסולת והדם, ומזריקים אותו לאזור עצמות הלחיים. החסרון הבולט של השיטה הוא בחוסר הסימטריות שעלולה להיווצר בלחיים בגלל ספיגת שומן לא אחידה. היתרון הבולט בהליך הוא החומר עצמו, שומן עצמי לא עולה כסף ולכן אפשר להזריק הרבה שומן כך שעלות הטיפול הסופית במצבים בהם חסר הרבה נפח תהיה נמוכה יחסית.


ניתוח עצמות הלחיים

ניתוח לעיצוב עצמות הלחיים מתקיים בחדר ניתוח, אורך כשעה ומבוצע ובהרדמה כללית. החתכים נעשים בעיקר בתוך הפה אך ניתן לבצע את הניתוח גם דרך העפעף התחתון, או במקומות אחרים תלוי במתווה של הפרוצדורה. המנתח יעבד מעין שקיק פנימי בדיוק לפני העצם של כל לחי וזאת כדי להחדיר את השתלים דרך אותם החתכים עצמם. בהתאם לכל מקרה וסוג השתלים שמחדירים, הם יכולים לעצב את העצם, את השריר או להיות מוחזקים בלחץ על ידי מתיחת העור.

לעיתים, כדי להתאים את צורת וגודל השתל לצרכים הספציפיים של המטופל, יתכן כי המנתח הפלסטי יוציא וימקם את השתלים מספר פעמים לאורך ההליך וזאת כדי להגיע להרמוניה מקסימאלית ולפרופורציה נאה ביחס לתווי הפנים. לעומת זאת, הוצאת שומן מהפה נעשית במטרה להפחית מראה מלא של הלחיים שנובע עקב עודפי שומן.

ניתוח לעיצוב עצמות לחיים הוא הליך שמלווה באי נוחות מסויימת הניתנת לשליטה ע״י משככי כאבים. לאחר הניתוח המטופל יתבקש להישאר עם ראש זקוף. כשבוע מסיום ההליך, החבורות והסימנים ידעכו, תיתכן גם אי סימטריה קלה ורגישות בשפה התחתונה שיחלפו תוך מספר ימים בודדים. לקריאה בהרחבה על ניתוח מילוי לחיים.


עיצוב עצמות לחיים עם חוטים

אפשרות נוספת לפיסול עצמות הלחיים היא באמצעות חוטים. את הפרוצדורה הזו מכנים הרופאים במגוון שמות כגון סופט פייס ליפטינג או מתיחת פנים קלה המבוצעת באמצעות חוטים מיוחדים של מגוון חברות יצרניות (סילואט, אפטוס, מזו חוטים, מירקו וכדומה). השיטה צוברת פופולאריות רבה והיא מחליפה במקרים מסוימים ניתוח מתיחת פנים מלא. בעזרת חוטי פוליפרופילן דקים מותחים את העור באזור עצמות הלחיים ולעיתים מוסיפים על המתיחה חומרי מילוי זמניים המקנים נפח שגורם לעצמות הלחיים לבלוט. למאמר מפורט הסוקר את כל השיטות באמצעותם מותחים פנים ולחיים בעזרת חוטים.

  עיצוב עצמות לחיים  


עיצוב עצמות לחיים שאלות ותשובות

ש. מי מתאים לעיצוב עצמות לחיים?

ת. כל מי שסובל מעצמות לחיים נפולות ושמוטות יכול להתאים להליך. כשרוצים להקנות נפח ללחיים ואין ״נפילת פנים״ קשה שלרוב מצריכה ניתוח מתיחת פנים, מומלץ לעבור טיפול קצר (הזרקה) שיגרום ללחיים להראות נהדר. הזרקה לאזור עצמות הלחיים תמתח גם את העור ותימנע נפילה שגורמת לקפלים שבין האף לפה (קמטים נאזולביאליים).

 

ש. באיזה סוג של שתלים משתמשים?

ת. כדי להשלים ולפצות חוסר בנפח בלחיים משתמשים בשתלי סיליקון מאושרים לשימוש ע״י מינהל המזון והתרופות האמריקאי, לנו ידוע רק על 3 חברות שקיבלו אישורים אולם חשוב לבדוק היטב לפני שתתמסרו להליך האם השתלים אכן מאושרים ע״י המינהל. בכל אופן ההמלצה היא להימנע מניתוח פולשני ורק אם ממש אין ברירה לבחור באפשרות של שתלי סיליקון.

 

ש. כמה עולה מילוי ועיצוב עצמות לחיים?

ת. מאחר וניתן לבצע את ההליך במספר שיטות נפרט את עלות שלוש האפשרויות הבולטות. מחיר הניתוח תלוי בסוג שתלי הסיליקון שעלותם נעה סביב ה - 1,000 ש״ח ועד 3,000 ש״ח, לזה צריך להוסיף חדר ניתוח (משולם לפי משך הניתוח ומחירו סביב ה-3,500 ש״ח לשעה) ושכר מנתח ומכאן שטווח המחיר יהיה בין 8,000 ש״ח ל- 14,000 ש״ח. עלות הזרקת חומרי מילוי זמניים תלוייה בכמות החומר שיזריקו ללחיים ובחברה היצרנית שמוכרת את החומצה ההיאלורונית. בדר״כ שני מזרקים של אחד סיסי כל אחד יספיקו ולפיכך עלות ההזרקה הכוללת היא בין 2,000 ש״ח ל- 3,500 ש״ח. כאשר הטיפול מבוצע בסיליקון המחיר הוא כ- 1,000 ש״ח לטיפול (תזדקקו לחמישה טיפולים) ולכן כ - 5,000 ש״ח. עלות השימוש בחוטים משתנה ותלויה בסוג החוט, באורכו, במספר החוטים ולכן קשה מאוד להעריך כמה הטיפול יעלה. חשוב לציין כי לכל רופא או מכון יש מבצעים והנחות ולכן שאלו את הנציג מה בדיוק הם מציעים (3 מזרקים + 1, 500 ש״ח הנחה ועוד, המבצעים משתנים כל הזמן ולכן חשוב להתעדכן).

 

ש. היכן מבוצעים החתכים בניתוח עיצוב לחיים?

ת. ישנם ארבע סוגי חתכים שנעשים על מנת להחדיר את שתלי הלחיים כדלהלן: חתכים בין אוראליים (בין החניכיים העליונות והלחיים), חתכים פלפברלים (של העפעפיים) בין העפעף התחתון בקו הריסים, חתך המכונה טראנס-קוניוגטיבי (מתחת לעפעף התחתון) וחתך פרה-אוריקולרי - לפני האוזניים.

 

ש. כיצד צריך להתכונן לניתוח לחיים?

ת. אם המטופל מעשן, יש להפסיק לעשן לפחות שבועיים לפני הניתוח במטרה למנוע סיבוכים בהגלדת החתכים. באותה מידה יש להימנע מליטול תרופות כמו אספירין ותרופות אנטי דלקתיות שעלולות לגרום לשטפי דם.

 

ש. כיצד נרגיש לאחר ניתוח בלחיים?

ת. תהליך ההחלמה מניתוח לעיצוב עצמות הלחיים משתנה בין אדם אחד למשנהו ומושפע גם מהטכניקה שנבחרה לניתוח, הדלקת באזור הפנימי וחוסר הנוחות הם עניין שבשגרה, במשך הזמן, יחד עם שימוש נכון במשככי כאבים, ההחלמה תהיה מושלמת. מהתוצאות הסופיות של הניתוח אפשר להתרשם לאחר 8 שבועות, המטופל יתבקש להישאר בימים הראשונים שלאחר הניתוח עם ראש זקוף וזאת כדי להקל על ההחלמה.

 

ש. מה קורה אם קיימת חוסר שביעות רצון מהתוצאה?

ת. עיצוב עצמות לחיים גבוהות בניתוח הוא תהליך לגמרי הפיך! אם אינך מרוצה מהתוצאה ניתן ״לחלץ״ את שתלי הסיליקון בהליך קצר. אם עברת הזרקה של חומר מילוי זמני ואינך מרוצה מהמראה החדש, ניתן להזריק חומר (היאלרונידאז) שיפרק לחלוטין ובמהירות את החומצה ההיאלורונית. המצב היחידי שבו יהיה כמעט בלתי אפשרי להחזיר את המצב לקדמותו הוא לאחר הזרקת סיליקון, הסיליקון הוא חומר קבוע שלא ניתן להוצאה ולכן חשוב לקחת זאת בחשבון ולשקול היטב לפני ההחלטה האם לעבור בכל זאת את ההליך בסיליקון, יהיו וודאי רופאים שיבטלו את הקביעה שלא ניתן לעשות דבר אולם על תיפלי בפח! הזרקת קורטיזון בקושי משפיעה על השתל הפנימי שנוצר לאחר הזרקות סיליקון, ראי הוזהרת פעם שניה!

הערות חשובות

כל המידע לעיל נלקח מבין מספר סקירות שפרסמו הדרמטולוגים (רופאי עור) בוריס זאקס וד״ר דוד סטול - רופאים מומחים שחברים באיגוד הדרמטולוגים האמריקאי. חומצה היאלורונית (שם גנרי) היא חומר זמני שנחשב לבטוח ולמוביל ביותר בתחום ההזרקות למילוי ועיצוב עצמות הלחיים ובכלל, על תנסו להחליף את החומצה בחומרי מילוי קבועים ומסוכנים וזאת למרות הפיתוי הגדול!

הערות חשובות

כל המידע לעיל נלקח מבין מספר סקירות שפרסמו הדרמטולוגים (רופאי עור) בוריס זאקס וד״ר דוד סטול - רופאים מומחים שחברים באיגוד הדרמטולוגים האמריקאי. חומצה היאלורונית (שם גנרי) היא חומר זמני שנחשב לבטוח ולמוביל ביותר בתחום ההזרקות למילוי ועיצוב עצמות הלחיים ובכלל, על תנסו להחליף את החומצה בחומרי מילוי קבועים ומסוכנים וזאת למרות הפיתוי הגדול!


מידע נוסף

המאמר ״עיצוב עצמות לחיים״ תורגם, נערך ונבדק ע״י אהרון סגיסמאן, אורי לנדסברג ואורלי לביא בכפוף לתנאי השימוש בפורטל תאריך עדכון אחרון: 26/12/2022

pointer arrow

קבלי הצעות מחיר בתהליך פשוט וקל וחסכי הרבה זמן וכסף