×

×
background image

מומחה לכלי דם

מומחה לכלי דם הוא רופא המתמחה באבחון בעיות ורידים ונימים ובטיפול בהם. הבעיות העיקריות שמומחה כלי דם מטפל בהם הם כיבי ורידים, ורידים בולטים ומורחבים ונימים ברגליים. מצבים אחרים שבהם מטפל המומחה הם טרומבוזיס בוורידים העמוקים (פקקת ורידים עמוקה DVT), טרומבוזיס שטחי (SVT) ומבנה ורידים לקוי. התואר מומחה לכלי דם (כירורג כלי דם) מצריך רישיון רופא הכולל תעודה של משרד הבריאות, מבחן ידע על מחלות ורידים וכירורגיה כללית, וכמובן ניסיון.

מומחה לכלי דם הוא רופא שעבר התמחות ולימודים נוספים שמסמיכים אותו לטפל במגוון מחלות ובעיות הקשורות לכלי דם כמו דליות, בצקות, קרישות, סימני לידה וסקולאריים, כיבים ברגלים ועוד. בישראל אין הרבה מומחים לכלי דם וזאת למרות שיש הרבה מאוד אנשים שסובלים ממחלות ורידים.


מי צריך לפנות למומחה לכלי דם?

אנשים הסובלים ממחלות ורידים (מהווים כ-30% מהאוכלוסייה) חשוב שיתייעצו עם מומחה לכלי דם. אם לא ניתן לעשות זאת באופן פרטי, קבלו הפנייה מרופא המשפחה למומחה, כאשר הבעיה היא רפואית ולא קוסמטית אין בעיה לקבל הפנייה מהקופה שלא תעלה לכם כסף.

הסימפטומים למחלות ורידים כוללים תחושת כבדות, כאבים, צריבות, עקצוצים, פעימות, נפיחות, התכווצויות וחוסר מנוחה. פריחות בעור, ורידים קטנים כחולים ברגליים, דהיית צבע העור בחלק התחתון של הרגליים, פיגמנטציה וצלקות הם תוצאות מוכרות של בעיות ורידים חמורות.

אם מזניחים את הבעיה ולא מטפלים במחלות ורידים בזמן, תופעות אלו עלולות להתפתח בהמשך לכיבים ברגליים ולקרישי דם שבמידה ונודדים לריאות יכולים לגרום לתסחיף ריאתי מסוכן. קרישי דם יכולים להתפרץ גם בשל גורמים תורשתיים, לאחר ניתוח או כתוצאה ממחלת הסרטן.


מיהו המומחה לכלי דם?

בעבר, דרמטולוגים, רופאים כלליים והמטולוגים היו הרופאים היחידים שטיפלו במחלות ורידים. כיום, נושא כלי הדם נחשב להתמחות רפואית בפני עצמה, ובעיות אלו מטופלות על ידי מומחים בתחום שהוכשרו במיוחד לכך. תהליך זה התרחש כתוצאה מהתקדמות ופריצות דרך בטיפולים במחלות ורידים.

מחקר שמטרתו הייתה לאסוף נתונים על מחלות כלי דם גילה כי כ-80 מיליון אנשים בארה”ב סובלים ממחלות ורידים, מה שהופך את ההתמחות הרפואית הזו להכרחית ומכריעה במיוחד. על מנת שתוכל להתהדר בתואר מומחה לכלי דם עליך להתחיל בלימודי רפואה כלליים המתפרשים על פני שש שנים (פלוס שנת סטאז’), לאחר הסטאז’ עליך להתקבל להתמחות בכירורגיית כלי דם שנמשכת כ- 6 שנים! ורק לאחר סיום כל המטלות תוכל להפוך רשמית למומחה לכלי דם.


כישורי המומחה לכלי דם

מומחים לכלי דם מנוסים בשימוש באולטרסאונד וסקולארי, המסייע באבחון וטיפול במחלות ורידים. בשנת 1989 החדשנות הטכנולוגית בתחום כלי הדם הובילה לפיתוח מכשיר אולטרסאונד מונחה סקלרותרפיה וב-2000 פותח קצף סקלרותרפי המוזרק לעור ומטפל במגוון בעיות ורידים. הקצף הסקלרותרפי סיפק למומחים חלופה יעילה ולא פולשנית לניתוחים כירורגיים. בנוסף, מומחים פיתחו טיפולי לייזר שזכו לפופולאריות רבה, המתמודדים עם בעיות ורידים, והמתבצעים תחת השגחת אולטרסאונד ובהרדמה מקומית.

מומחים לכלי דם המטפלים במחלות ורידים באמצעות לייזר עוברים הכשרות נוספות מתאימות. ההתקדמות גם בתחום הגנטיקה והביולוגיה המולקולרית הרחיבו את יכולות המומחים לכלי דם לאבחן במדויק בעיות קרישה וטרומבוזיס בוורידים, אשר עלולים לגרום לסיבוכים חמורים.

שלל פיתוחים אלה הובלו על ידי מומחים לכלי דם ומאז משמשים מומחים בתחום בכל העולם. מומחים לכלי דם מטפלים ומייעצים במרפאות, בתי חולים וכן באופן פרטי. בין המומחים יש כאלה המתמקצעים בלייזר לצורך טיפולים קוסמטיים, כאלו המנוסים בטיפול בכתמי דם וסקולאריים ואחרים המתמחים בבצקות ומחלות לימפה.


התמחויות נוספות הנדרשות ממומחה כלי דם

מעבר לשנות הלימודים, המחקר וההתמחות, ישנם מומחים לכלי דם הממשיכים להכשרות נוספות, למשל, מומחה בכיר לכלי דם יכול לעסוק בניתוחים וסקולאריים ואף בדרמטולוגיה. חשוב להדגיש כי מומחה לכלי דם מנוסה בטיפול בכל הקשור למחלות ורידים, ואילו מנתח וסקולארי מומחה בנוסף בטיפול בבעיות בעורקים. לכן הבחירה במומחה צריכה להיעשות לפי סוג הבעיה וחומרתה.

לפני שבוחרים מומחה לכלי דם, יש לוודא שיש ברשותו תעודת התמחות בכירורגיית כלי דם, שאלו את המומחה גם לגבי השתתפות בכנסים ומחקרים בתחום כלי הדם, עובדה זו תעזור לכם להעריך האם הרופא שלכם מעודכן. חשוב להדגיש כי בעיות אסתטיות (ולא רפואיות) שנגרמות כתוצאה מורידים ונימים בולטים אינן ממומנות ברוב המקרים ע”י קופת החולים ולמרות האמור לעיל, ישנם מקרים שהם גם רפואיים וגם אסתטיים שכן ממומנים חלקית ואפילו באופן מלא על ידי הקופה ולכן חשוב לשאול זאת בפגישת הייעוץ עם המומחה שוודאי יפנה לבדיקת דופלקס / דופלר לפני שתינתן חוות הדעת על ידו.

אם אתם עומדים לעבור טיפול להעלמת ורידים או העלמת נימים, חשוב לתת את הדעת לגבי ארסנל הטיפולים אותו יכול להציע המומחה לפתרון הבעיה האסתטית רפואית. הווה אומר שהכירורג יכול להציע ניתוח לייזר תוך ורידי, ניתוח גלי רדיו לורידים, ניתוחים בקיטור (אדי מים מזוקקים) וכן הזרקות קצף בהנחיית אולטרה סאונד. אם עניתם על הכול בכן, עכשיו כל שנותר הוא לקבל המלצות על המומחה.

הערות חשובות

חלק מהמידע המובא כאן לפניכם הוא באדיבות ד״ר א. ריינה - כירורג ותיק ומנוסה לטיפול בכלי דם (מומחה לכלי דם). למרות שבקופות החולים מבצעים טיפולים להעלמת ורידים ונימים, שיטות הטיפול הן די מיושנות ולעיתים כואבות, פרוצדורות פחות פולשניות ושיטות טיפול חדשניות כמו סקלרותרפיה לנימים וורידים תוכלו למצוא אצל מומחי כלי דם כאן אצלנו ולעיתים קרובות גם במימון הקופה.

הערות חשובות

חלק מהמידע המובא כאן לפניכם הוא באדיבות ד״ר א. ריינה - כירורג ותיק ומנוסה לטיפול בכלי דם (מומחה לכלי דם). למרות שבקופות החולים מבצעים טיפולים להעלמת ורידים ונימים, שיטות הטיפול הן די מיושנות ולעיתים כואבות, פרוצדורות פחות פולשניות ושיטות טיפול חדשניות כמו סקלרותרפיה לנימים וורידים תוכלו למצוא אצל מומחי כלי דם כאן אצלנו ולעיתים קרובות גם במימון הקופה.


מידע נוסף

המאמר ״מומחה לכלי דם״ נבדק ע״י אורי לנדסברג בכפוף לתנאי השימוש בפורטל תאריך עדכון אחרון: 28/12/2022

pointer arrow

פתרון מקצועי לורידים ונימים! התחילו כאן