×

×
background image

משך ההליך - בהתאם לסוג הלייזר
מספר טיפולים - לרוב סדרת טיפולים
זמן החלמה - בהתאם לסוג הלייזר
תוצאות - לרוב קבועות

יתאימו ללייזר אנשים הסובלים ממגוון תופעות בעור כמו פיגמנטציה וכתמים, קמטים, נימים וורידים בולטים הרחקת שיער ועוד.

טיפולי לייזר ברפואה אסתטית

משך ההליך - בהתאם לסוג הלייזר
מספר טיפולים - לרוב סדרת טיפולים
זמן החלמה - בהתאם לסוג הלייזר
תוצאות - לרוב קבועות

יתאימו ללייזר אנשים הסובלים ממגוון תופעות בעור כמו פיגמנטציה וכתמים, קמטים, נימים וורידים בולטים הרחקת שיער ועוד.

לייזר פועל ע״י ייצור קרן אור בעלת עוצמה ממוקדת שנעה לכוון אחד. ביכולתה של קרן הלייזר להעלים ולמחוק רקמות כאשר השימוש בלייזר תורם לטשטוש קמטים, צלקות, כתמי עור ולאטימת כלי דם או לחיתוך רקמות.

ללייזר יש תכונה ייחודית של צבע ואור אחידים (אורך גל) שמשנים בהתאם את עוצמתם ואת משך זמן ה”פולס”. אור ממקור שאינו לייזר מורכב מצבעים שונים ונראה בצבע לבן, האור מוקרן לזמן קצוב שניתן לכוונו מראש וכן גם את עוצמת הפולס ניתן לווסת ולכוון את אורך הגל הרצוי, עובדה שמאפשרת קשת רחבה של אור עוצמתי ממוקד (Intense Pulse Light - IPL) באמצעותה ניתן לבצע טיפול ספציפי בכלי דם.


השפעת הטיפולים בלייזר

אורך הגל ועוצמת הלייזר הם למעשה ההגדרה של התפעול הרפואי. כאשר מכשירי הלייזר מכוונים לרקמות העור, אנרגיית האור נספגת ע״י מים או פיגמנטים הנמצאים בעור. המים נמצאים בכמות גדולה בתוך תאי העור החיים, פיגמנטים הכוללים המוגלובין, פרוטאין שעושה את הדם אדום ומלנין שהוא צבע פיגמנט השיזוף. כל שלושת המרכיבים במהלך טיפולי הלייזר סופגים את האור בצבעים שונים והשפעתה על המרכיבים מנוצלת להשגת התוצאה הרצוייה בהתאם למטרות הטיפולים.


יתרונות הלייזר ברפואה אסתטית

ללייזר יש יתרונות רבים בהם שיפור תוצאות הריפוי לאחר הליך אסתטי, הורדת הסיכון לדלקות, הלייזר גם מהווה תחליף לניתוחים אסתטיים ולסכין המנתחים על כל המשתמע מהליך כירורגי פולשני. הלייזר גם מאפשר בקרה מדוייקת, עובדה התורמת באופן משמעותי להקטנת הפגיעה וצמצומה למינימום אם בכלל בעור בריא הסובב את האזור המטופל. טיפולי לייזר מבוצעים ברוב המקרים ללא כל דימום וזאת גם מבלי לגרום לצלקות שמאוד נפוצות בהליכים כירורגיים מה שהופך את טיפול הלייזר לבטוח במיוחד כאשר הוא מבוצע בידיים מיומנות.


באיזה סוג לייזר נבחר?

סוגים שונים של לייזר או IPL משמשים לטיפול במגוון רחב של תנאי עור ברפואה אסתטית כמו הסרת כתמי לידה, העלמת נימים בפנים - קופרוז, גידולים ונגעי עור בהם הסרת נקודות חן והעלמת שומות ולהליכים שונים נוספים שמטרתם הצערה, חידוש ומיצוק העור כגון פילינג לייזר.

אין מכשיר לייזר אחד שיכול לטפל בכל תנאי העור, אך סוגים מסוימים ניתן להסב ולשנות את צבע האור או להצמידם לרובוטים סורקים שמשפרים את הביצוע והיעילות הקלינית שלהם. בכל מקרה הרופא יבחן את תנאי העור ויציע את הטיפול האסתטי המתאים ואת סוג הלייזר הרצוי בכדי להשיג את התוצאה הטובה ביותר.


מי מוסמך לבצע טיפולי לייזר?

רצוי כי השימוש במכשירים יבוצע ע״י מומחים ברפואת עור (דרמטולוגים) ובידי מנתחים פלסטיים מיומנים בעלי ניסיון בלייזר. בישראל ע”פ הוראות משרד הבריאות, העיסוק ברפואה אסתטית מותרת לכל רופא ואין הוא חייב להתמחות במכשיר הלייזר, הדברים אמורים רק לגבי השימוש במכשירי הלייזר שכן שימוש במכשירי IPL אינו חייב להתבצע ע״י רופא.

טיפולי לייזר  


מכשירי לייזר / IPL נפוצים

  1. Carbon Bioxide (Co2) Laser - ב- Co2 לייזר משתמשים בכמה אופנים “ממוקדים” לחיתוך עור ללא דימום. המכשיר שולח פולס רב עוצמה ופולס מהיר המיוצר על ידי הדור האחרון של מכשירי הלייזר Co2. באמצעות הטכניקה הזו מחדשים את עור הפנים ובנוסף מסירים קווים בעור וקמטים בפנים, מחליקים צלקות אקנה ומסירים כתמי שמש. כאשר לייזר Co2 נמצא במצב לא ממוקד ולא מתמשך אפשר לטפל ביבלות ובגידולים רדודים ובתנאים מסוימים גם בטרום סרטן העור. כשאנרגיית לייזר Co2 נמצאת במצב מתמשך וממוקד של אור, הקרן יכולה לחתוך את העור ולהסיר גידולים סרטניים, ניתן גם להשתמש בלייזר Co2 לטיפול במגוון של פגיעות פיגמנטציה וגם כתחליף לניתוח בעפעפיים ולניתוחים כירורגיים אחרים.
  2. לייזר דו תחמוצת הפחמן Erbium) Yag) - לייזר רב עוצמה שמייצר אנרגיית אורך גל שחודר בעדינות את העור ונספג בקלות ע״י המים ומפזר את אפקט החום של אור הלייזר, מאפשר הסרת שכבות עור עדינות כתוצאה מסימני גיל וכן רקמות שניזוקו מהשמש. ההליך מבוצע בדיוק מרבי ואינו פוגע ברקמות עור בריאות בסביבה הקרובה. ה- Yag לייזר משמש בדרך כלל כמכשיר המתאים לחידוש עור הפנים, ליישור קמטים, להסרת צלקות וצלקות אקנה קלות ולתיקון דהיית צבע העור. ישנם מכשירים חדשים יותר של Yag בעלי אורך פולס גדול המאפשרים לו ביצועים זהים למכשיר הלייזר Co2. מנתח פלסטי או דרמטולוג הוא זה שיבחר לפי מיטב שיפוטו את המכשיר המתאים ביותר לכל טיפול.
  3. לייזר אור צהוב - מכשיר הלייזר מייצר פולסים של אור צהוב שנספג בדיוק רב יותר ע״י ההמוגלובין מאשר צבעים אחרים, המכשיר נחשב טוב ויעיל לטיפול בכלי דם כגון כתמים של שטפי דם, נקודות חן אדומות, כלי דם נפוחים, המנגיומה (גידול של כלי הדם) וסינדרום אף אדום. לייזר אור צהוב מעלים סימני מתיחה על העור והוא גם יעיל ובטוח לטיפול בילדים. האור הירוק הוא ניגוד ומשמש לטיפול בפיגמנטים הנגועים בצבע חום כמו כתמים בקפה, כתמי גיל מתקדם שבדרך כלל נמצאים על גב היד ונמשים למיניהם, לייזר אור צהוב מתאים לשימוש גם בכלי דם זעירים בפנים (קופרוזיס) וברגליים.
  4. לייזר אור אדום - ספקטרום האור האדום מיוצר ע״י לייזר מסוג רובי או אלקטרוליט, אור לייזר שמשוגר בגל קצר במיוחד עם פולס רב אנרגטי, הטכניקה הזו ידועה בשם מפסק Q. במערכות הלייזר של רובי ואלקטרוליט מפסק Q יושם בתחילת דרכו להסרת פילועים אך כעת הוא מטפל בכתמים חומים של פגיעה בפיגמנטים כמו נמשים או כתמים בקפה. כאשר אורך הפולס של מכשיר הלייזר רובי או האלקטרוליט מוארך הוא מתאים לטיפולי הסרת שיער.
  5. מפסק Q לייזר ND:YAG - בעל אור אינפרא אדום המיועד להסרת קעקועים ולתיקון פגיעות עמוקות בפיגמנט העור, כמו כתמי לידה. ישנה אפשרות להסב את מכשיר הלייזר לייצור אור ירוק לטיפול בפגמים של פיגמנט העור כמו כתמים חומים וגם הסרת קעקועים בצבע כתום אדום.
  6. KTP - ה – KTP  הוא מכשיר המפיק אור ירוק לשם טיפול בצבעים אדומים וחומים של פיגמנטים פגועים, בזמן הארכת משך הפולס הוא אפקטיבי להסרת שיער ובמיוחד למטופלים בעלי גוון עור כהה.
  7. מקור אור ללא חיתוך - המילה האחרונה בתחום הרפואה האסתטית היא שבמקום לחמם ולהסיר רקמות ושכבות עור עליונות, הלייזר ללא חיתוך פועל מתחת לשכבת העור, הוא מותח ומהדק את עור הפנים, משפר את מרקם ומראה העור ואף מטשטש קמטים. למכשיר כמעט ואין תופעות לוואי וההחלמה מהטיפול מהירה. המכשיר שמבוסס על אור, מייצר קשת רחבה של קרניים (אורך גל) עם בקרה ממוחשבת של שליחת אנרגיה שמכוונת בהתאם לאופי הטיפול ובהתאם לפרמטרים של המטופל (גוון העור). באמצעות טכנולוגיה זו מטפלים בפגיעות עור בצבע אדום או חום, להסרת שיער ולהצערת עור הפנים.

חשוב שתדעו

המידע שהוצג לפניכם נלקח מתוך מידע שפורסם ברשת ע״י ד״ר אמילי פיטס - חברה באיגוד הדרמטולוגים האמריקאי. המאמר טיפולי לייזר תורגם והותאם לשפה העברית. מעוניינים לעבור טיפול בלייזר לתנאי עור מסויימים? בדקו שלרופא המטפל יש כמה מכשירי לייזר להציע לכם ולא רק אחד!

חשוב שתדעו

המידע שהוצג לפניכם נלקח מתוך מידע שפורסם ברשת ע״י ד״ר אמילי פיטס - חברה באיגוד הדרמטולוגים האמריקאי. המאמר טיפולי לייזר תורגם והותאם לשפה העברית. מעוניינים לעבור טיפול בלייזר לתנאי עור מסויימים? בדקו שלרופא המטפל יש כמה מכשירי לייזר להציע לכם ולא רק אחד!


מידע נוסף

המאמר ״טיפולי לייזר״ תורגם, נערך ונבדק ע״י אהרון סגיסמאן, אורי לנדסברג ואורלי לביא בכפוף לתנאי השימוש בפורטל תאריך עדכון אחרון: 31/12/2022

pointer arrow

קבלי הצעות מחיר בתהליך פשוט וקל וחסכי הרבה זמן וכסף