טיפולי לייזר ברפואה אסתטית

לייזר פועל ע״י ייצור קרן אור בעלת עוצמה ממוקדת אשר נעה לכוון אחד. ביכולתה של קרן הלייזר להעלים ולמחוק רקמות כאשר השימוש בלייזר תורם לטשטוש קמטים, צלקות, כתמי עור ולאטימה של כלי דם או לחיתוך רקמות.

ללייזר יש תכונה ייחודית של צבע ואור אחידים (אורך גל) אשר משנים בהתאם את עוצמתם ואת משך זמן ה”פולס”. אור ממקור שאינו לייזר מורכב מצבעים שונים ונראה בצבע לבן, האור יכול להשתגר לזמן קצוב שניתן לכוונו מראש וכן גם את עוצמת הפולס ניתן לווסת ולכוון את אורך הגל הרצוי, עובדה שמאפשרת קשת רחבה של אור עוצמתי ממוקד (Intense Pulse Light - IPL) באמצעותה ניתן לבצע טיפול ספציפי בכלי דם וכפועל יוצא טיפול בבעיות כמו פיגמנטציה.

ההמלצה שלנו

מעוניין לעבור טיפול בלייזר לתנאי עור מסויימים? בדוק שלרופא המטפל יש כמה מכשירי לייזר להציע לך ולא רק אחד! אנחנו מקשרים לרופאים שמחזיקים מגוון מכשירים וממליצים לכם להתייעץ איתם, התחילו כאן ע״י מילוי טופס קצר.

 


השפעת הטיפולים בלייזר

אורך הגל ועוצמתו של הלייזר הם למעשה ההגדרה של התפעול הרפואי. כאשר מכשירי הלייזר מכוונים לרקמות העור, אנרגיית האור נספגת ע״י מים או פיגמנטים הנמצאים בעור. המים נמצאים בכמות גדולה בתוך תאי העור החיים, פיגמנטים הכוללים המוגלובין, פרוטאין שעושה את הדם אדום ומלנין שהוא צבע פיגמנט השיזוף. כל שלושת המרכיבים במהלך טיפולי הלייזר סופגים את האור בצבעים שונים והשפעתה על המרכיבים מנוצלת להשגת התוצאה הרצוייה בהתאם למטרות הטיפולים.

 


יתרונות הלייזר בשימוש הרפואה האסתטית

ללייזר יש יתרונות רבים בהם שיפור תוצאות הריפוי לאחר הליך אסתטי, הורדת הסיכון לדלקות, הלייזר גם מהווה תחליף לניתוחים אסתטיים ולסכין המנתחים על כל המשתמע מהליך כירורגי פולשני. הלייזר גם מאפשר בקרה מדוייקת, עובדה התורמת באופן משמעותי להקטנת הפגיעה וצמצומה למינימום אם בכלל בעור בריא הסובב את האזור המטופל. טיפולי לייזר מבוצעים ברוב המקרים ללא כל דימום וזאת גם מבלי לגרום לצלקות שמאוד נפוצות בהליכים כירורגיים מה שהופך את טיפול הלייזר לבטוח במיוחד כאשר הוא מבוצע בידיים מיומנות.

 


באיזה סוג לייזר נבחר?

טיפולי לייזר

סוגים שונים של לייזר או IPL משמשים לטיפול במגוון רחב של תנאי עור ברפואה אסתטית כמו הסרת כתמי לידה, העלמת נימים בפנים - קופרוז, גידולים ונגעי עור בהם הסרת נקודות חן והעלמת שומות ולהליכים שונים נוספים שמטרתם הצערת העור, חידוש עור הפנים ליצירת עור פנים מושלם, מיצוק העור, פילינג ועוד מגוון רחב של טיפולים אסתטיים מסוג אחר.

אין מכשיר לייזר אחד שיכול לטפל בכל הסוגים של תנאי העור, אך סוגים מסוימים ניתן להסב ולשנות את צבע האור או להצמידם לרובוטים סורקים שמשפרים את הביצוע והיעילות הקלינית שלהם. בכל מקרה יהיה זה הרופא אשר יבחן את תנאי העור ויציע את הטיפול האסתטי המתאים ואת סוג הלייזר הרצוי בכדי להשיג את התוצאה הטובה ביותר.

 


מי מוסמך לבצע טיפולי לייזר?

רצוי כי השימוש במכשירים יבוצע ע״י מומחים ברפואת עור (דרמטולוגים) ובידי מנתחים פלסטיים מיומנים בעלי ניסיון בלייזר. בישראל ע”פ הוראות משרד הבריאות, העיסוק ברפואה אסתטית מותרת לכל רופא ואין הוא חייב בהתמחות במכשיר הלייזר, הדברים אמורים רק לגבי השימוש במכשירי הלייזר שכן שימוש במכשירי IPL אינו חייב להתבצע ע״י רופא. כיום למעשה המכשור המתקדם ביותר בטכנולוגיית הלייזר מאפשר כאמור יישום של מגוון פרוצדורות רחב כפי שתראו בהמשך.

 


מכשירי לייזר / IPL נפוצים 

  1. Carbon Bioxide (Co2) Laser - ה- Co2 לייזר ניתן לשימוש במספר דרכים “ממוקד” לחיתוך עור ללא דימום,”לא ממוקד” להעלמת עור מהשכבה העליונה של משטח העור ואולטרא פולס עבור הצערת וחידוש עור הפנים, שנעשה ע״י שליחת פולס רב עוצמה ופולס מהיר המיוצר על ידי הדור האחרון של מכשירי הלייזר Co2. רופאי עור מבצעים באמצעות טכניקה זו חידוש עור הפנים ובנוסף גם מסירים קוים בעור וקמטים בפנים, החלקה של צלקות אקנה והסרה של כתמי שמש. כאשר לייזר Co2 נמצא במצב לא ממוקד ולא מתמשך אפשר לטפל ביבלות ובגידולים רדודים ובתנאים מסוימים גם בטרום סרטן העור. כשאנרגיית לייזר Co2 במצב נמצאת במצב מתמשך וממוקד של אור, הקרן יכולה לחתוך את העור ולהסיר עור סרטני, ניתן גם להשתמש בלייזר Co2 לטיפול במגוון של פגיעות פיגמנטציה וגם כתחליף לניתוח בעפעפיים ולניתוחים כירורגיים אחרים.
  2. לייזר דו תחמוצת הפחמן Erbium) Yag)  - לייזר רב עוצמה אשר מייצר אנרגיית אורך גל שחודר בעדינות את העור ונספג בקלות ע״י המים ומפזר את אפקט החום של אור הלייזר, מאפשר הסרה של שכבות עור עדינות כתוצאה מסימני גיל וכן רקמות שניזוקו מהשמש. ההליך מבוצע בדיוק מרבי ואינו פוגע ברקמות עור בריאות בסביבה הקרובה. ה- Yag לייזר משמש בדרך כלל כמכשיר המתאים לחידוש עור הפנים, ליישור קמטים, להסרת צלקות וצלקות אקנה קלות ולתיקון דהייה של צבע העור. ישנם מכשירים חדשים יותר של Yag בעלי אורך פולס גדול המאפשרים לו ביצועים זהים למכשיר הלייזר Co2. מנתח פלסטי או דרמטולוג הוא זה שיבחר לפי מיטב שיפוטו את המכשיר המתאים ביותר לכל טיפול.
  3. לייזר אור צהוב - בשימוש בצביעה אורגנית בו מייצרים פולסים של אור צהוב אשר נספג בדיוק רב יותר ע״י ההמוגלובין מאשר צבעים אחרים, מכשיר לייזר זה הוא טוב ויעיל בטיפול של כלי דם כמו בכתמים של שטפי דם, נקודות חן אדומות, כלי דם נפוחים, המנגיומה (גידול של כלי הדם) וסינדרום אף אדום. לייזר אור צהוב משמש גם להעלמה של סימני מתיחה על העור והוא גם יעיל ובטוח בטיפול בילדים וצעירים. האור הירוק הוא ניגוד ומשמש לטיפול בפיגמנטים הנגועים בצבע חום כמו כתמים בקפה, כתמי גיל מתקדם שבדרך כלל נמצאים על גב היד ונמשים למיניהם, לייזר אור צהוב מתאים לשימוש גם בכלי דם זעירים בפנים (קופרוזיס) וברגליים.
  4. לייזר אור אדום - ספקטרום האור האדום מיוצר ע״י לייזר מסוג רובי או אלקטרוליט, אור לייזר שמשוגר בגל קצר במיוחד עם פולס רב אנרגטי, הטכניקה הזו ידועה בשם מפסק Q. במערכות הלייזר של רובי ואלקטרוליט מפסק Q יושם בתחילת דרכו להסרת קעקועים אך כעת הוא משמש עבור טיפול בכתמים חומים של פגיעה בפיגמנטים כמו נמשים או כתמים בקפה. כאשר אורך הפולס של מכשיר הלייזר רובי או האלקטרוליט מוארך הוא משמש להסרת שיער בלתי רצוי ומשיג תוצאות טובות, שהשיער לא צומח במשך זמן רב ואפילו קרוב למונח צמיתות.
  5. מפסק Q לייזר ND :YAG - בעל אור אינפרא אדום המיועד להסרת קעקועים ולתיקון פגיעות עמוקות בפיגמנט העור, כמו כתמי לידה. ישנה אפשרות להסב את מכשיר הלייזר לייצור אור ירוק לטיפול בפגמים של פיגמנט העור כמו כתמים חומים וגם הסרת קעקועים בצבע כתום אדום.
  6. KTP - ה – KTP  הוא מכשיר המפיק אור ירוק לשם טיפול בצבעים אדומים וחומים של פיגמנטים פגועים, בזמן הארכת משך הפולס הוא אפקטיבי להסרת שיער ובמיוחד למטופלים בעלי אור כהה.
  7. מקור אור ללא חיתוך - המילה האחרונה בתחום הרפואה האסתטית היא שבמקום לחמם ולהסיר רקמות ושכבות עור עליונות, הלייזר ללא חיתוך פועל מתחת לשכבת העור, הוא משמש למתיחה והידוק עור הפנים, לשיפור המרקם והמראה ומוריד למינימום קווי פנים בעור. כמעט ואין תופעות לוואי וההחלמה מהירה. המכשיר אשר מבוסס על אור, מייצר קשת רחבה של קרניים (אורך גל) עם בקרה ממוחשבת של שליחת אנרגיה שמכוונת לפי צריכה של כל מטופל של סוג העור שלו ומצבו הפיזי. טכנולוגיה זו מיועדת לטיפול של פגיעת עור בצבע אדום או חום, להסרת שיער ולהצערת עור הפנים.