הזרקת שומן לפנים

כאשר האדם מתקדם בגיל, השומן מצטבר אצלו מסביב למרכז הגוף (בירכיים ובישבן אצל הנשים ובבטן אצל הגברים), לשומן זה יש גם יתרונות כפי שתראו מיד בהמשך. המומחים פיתחו שיטה המכונה “העברת שומן” או הזרקת שומן המתבססת על העקרון של העברת שומן מאזור תורם של אותו גוף והשתלת השומן בהזרקה חוזרת אל אזור אחר - לרוב מדובר באזור הפנים אולם גם יכולים להשתילו גם בחזה סנדלרים למשל. הזרקת שומן לפנים היא אחת מהאפשרויות החדשניות כיום, אשר נותנת מראה משופר ונאה יותר לתווי הפנים, הזרקת שומן גוף עצמי מתאימה מאוד גם למילוי רקמות רכות. בגלל “כושר ההישרדות” שלו, שומן הגוף מתאים גם להורדת הקמטים מהלחיים ולתיקון משקעים בעור בחלקים אחרים בגוף.

ההמלצה שלנו

הזרקת שומן עצמי אינה מתאימה לכל אחד והיא עשויה להתאים רק במצבים בהם ה״הנפילה״ בפנים משמעותית ומצריכה כמויות גדולות של חומר מילוי. ההמלצה שלנו היא ללכת על חומרי מילוי טבעיים גם בגלל שמורכבות הטיפול בשומן עלולה ליצור בעיות סימטריה בפנים וגם בגלל שאין לרופאים בישראל ניסיון משמעותי בהזרקת שומן.

 


מה ניתן לצפות מהזרקת שומן לפנים?

במרוצת השנים, העובי של הדרמיס מתחת לעור פוחת, התוצאה של התופעה הזו עלולה לגרום לבליטות בעור ולפנים להיראות “דקות”, תנאים אלו קורים לכל האנשים ולכל סוג של מבנה גוף, החל מאנשים עם מידות גוף קטנות, בינוניות וגדולות. ההזרקות של השומן לפנים מחדירות את השומן אל מתחת לעור לאזורים בו הדרמיס החל להתדלדל ומעניקים מילוי פנים במלוא מובן המילה ומחזירים את המראה הצעיר.

אם אתם סובלים מצלקות וקמטים או אם אתם מעוניינים ביותר נפח באזור עצמות הלחיים, הזרקת שומן לפנים היא הפתרון המתאים, אך יש לזכור שאף טיפול אינו יכול למלא את כל משאלות הלב ולהגיע לשלמות אולטימטיבית, אלא להביא לשיפור המראה החיצוני. לכן יש להיות ריאלי בקשר לתוצאה כאשר רוצים לעבור כל תהליך אסתטי, מה שיקנה למטופלים שביעות רצון רבה יותר והרגשה משופרת מהמראה החיצוני וההערכה העצמית. יש גם לצפות שההשפעה של ההזרקה לא תהיה לנצח, הגוף באיטיות סופג גם את השומן, תהליך הספיגה שונה בין אדם אחד למשנהו וקשה לחזות אותו מראש. באופן כללי יותר מחצי מהשומן שהוזרק נספג בגוף כחצי שנה מהתהליך, אך אצל רוב המטופלים הטיפול נחשב כקבוע. אם כמות משמעותית של שומן נספגה על ידי הגוף יהיה צורך בהליך נוסף כדי לשפר את הליקויים בעור ולהגיע למצב המתאים.

תהליך זה מומלץ היות והוא תהליך טבעי לחלוטין אשר אינו מצריך כמובן בדיקת רגישות לאלרגיה.

 


כיצד מבוצעת הזרקת שומן לפנים

תהליך זה נעשה לפעמים תחת הרדמה מלאה כאשר מדובר בשאיבה של כמויות גדולות של שומן, אך ברוב המקרים ובמיוחד כאשר מזריקים שומן לפנים שהוא אזור קטן יחסית, ההליך יבוצע בהרדמה מקומית.

האזור התורם (בדרך כלל הישבן, הבטן או הירכיים) יורדם, ובאותו זמן יוזרקו הנוזלים הבין ורידים להקלה על שאיבת השומן. משתמשים במחט קטנה המחוברת למזרק (קנולה), איתה יעביר הרופא את תאי השומן אשר ישאב מהמקום התורם, לא לפני מעבר בצנטריפוגה מיוחדת שתפריד סוגים שונים של נוזלים מיותרים (ניקוי השומן לפני ההזרקה). בעזרת מחט אחרת אשר מחוברת למזרק גדול יותר השומן יוזרק לאזור המטופל. בגלל שהשומן יותר סמיך מאשר חומרי הזרקה אחרים הוא יוזרק לשכבה יותר עמוקה בעור. השומן שהוזרק גם ממצק וגם מחזק את העור. הרופא יהיה מודע לעובדה שהגוף יספוג מעט מהשומן שהוזרק, ולכן הוא ימלא את האזור הבעייתי ביותר שומן מהדרוש בכדי לפצות על הספיגה. עוצמת הכאב של תהליך הזרקת שומן לפנים שונה מאחד לאחד, אך הסבל הוא קל בדרך כלל, באזורים רגישים כמו הקמטים שמעל לשפתיים, משתמשים בדרך כלל במשככי כאבים, ההזרקות לסנטר, אזור העיניים והלחיים הם לרוב כואבים פחות.

התהליך נמשך ככשעה, תלוי בכמות ההזרקות הנדרשות עד לקבלת לתוצאה הרצויה.

 


לאחר תהליך הזרקת שומן לפנים

לאחר הטיפול, טבעי הדבר שהעור באזור שטופל יראה אדמומי ודלקתי במשך 24 עד 48 השעות הראשונות. אי נוחות קלה ונפיחות הן תופעות שכיחות וטבעיות. כאשר הפנים הוזרקו בכמויות גדולות של שומן, הדלקת עלולה להישאר למספר רב יותר של ימים ואפילו שבועות ספורים. ההחלמה שונה גם בין המטופלים, גם בהתאם לסוג הטיפול וסוג העור, למשל, עור דק לבן אשר נוטה לקופרוזיס יגלה “התנגדות” להחלמה מהירה יש להתייעץ עם הרופא המטפל לגבי משך ההחלמה שלוקח בין שבוע עד 10 שבועות כדי להחלים כליל. אפשר לחזור לפעילות שגרתית ולעבודה יום לאחר ההליך אם הנ”ל לא היה מאוד אגרסיבי.

 


סיכונים מהזרקת שומן לפנים

כמו בכל הליך רפואי הסיבוכים תמיד קיימים, אך במקרים אלו הם בדרך כלל קלים ואפשר להפחיתם אם עוקבים בקפדנות וממלאים אחר ההוראות של הרופא לאחר התהליך. כאשר מדובר בהזרקת שומן לפנים, הדלקות הן נדירות, אך אם הן אכן מופיעות, מטפלים בהן ביעילות על ידי אנטיביוטיקה.