×

×
background image

צלקות אקנה

ברוב המקרים, לאחר גיל ההתבגרות, האקנה נחלש בעוצמתו ומפסיק להיות פעיל. כאשר הבקטריה ממנה מגיעה האקנה מתפוגגת היא משאירה אחריה צלקות ללא סוף וחריצים שמכערים ומשנים לרעה את החלק העליון בפנים את, אזור הסנטר ואת אזור הלחיים.

המחלה אומנם נרפאה אך השלכותיה השליליות ממשיכות לתת את אותותייה על הפנים. האקנה משפיע בדרך כלל על אזורים בהם קיימת צפיפות רבה במיוחד של בלוטות החלב. באזורים אלו ניתן לכלול את הפנים, החזה והחלק העליון בגב. הימצאות חצ׳קונים, פצעונים ופרונקלים הופכים מאוחר יותר לצלקות שעלולות להשאיר סימנים מכוערים על העור. לפניכם הסבר מלא על צלקות אקנה במאמר שבנוי בצורת שאלות ותשובות.


סוגים של צלקות אקנה

  • גומות - צלקות חמורות הבאות לידי ביטוי בצורה של גומות בעור המכונות “דוקר קרח” והן נראות ממש כמו מכתש. מדובר בצלקות אקנה רדודות ובעלות קצוות משוננים או עמוקים כמו לאחר נעיצה של דוקר קרח על העור. סוג ההצטלקות הוא תוצאה של אובדן רקמות קִשְׁרִית (גוש רקמה קטן) עמוקות של אקנה. עם הסימן הראשון יש לפנות ללא דיחוי להתייעצות עם הדרמטולוג בכדי לקבל טיפול מיוחד שיצמצם את הנזק וההצטלקות בעור.
  • כתמי אטרופיה – כתמי אַטְרוֹפְיָה הן צלקות רכות ולעיתים מקומטות העשויות להפוך לכחולות במראה בגלל שכלי הדם נמצאים הישר מתחת לצלקת.
  • כתמי אטרופיה זקיקים – סימנים קטנים, רכים, פציעות לבנות שנראות כמו ראש לבן קטן שנמצאות בדיוק אל מתחת לפני העור. הכתמים הללו מופיעים בדרך כלל בגב ובחזה.
  • צלקות אקנה סיביות שקועות – מדובר בדרך כלל בצלקות אקנה ארוכות מאוד, תלולות וחדות. צלקות “דוקר קרח” יכולות להתפצח ולהפוך לצלקות סיביות שקועות במשך הזמן.
  • צלקות אקנה רכות – אלו הן צלקות אקנה בעלות קצוות נטויות או מתגלגלות שמתמזגות עם העור הרגיל, בדרך כלל הן קטנות, עגולות או ישרות.

צלקות אקנה שאלות ותשובות

ש. האם אפשר להיפתר מצלקות אקנה?

ת. באופן כללי התשובה היא בוודאי! גם צלקות קשות כמו “גומות” ו”בורות” ניתן לטשטש באופן משביע רצון אם כי לא להעלים לחלוטין. ישנן מגוון רחב של שיטות להסרה והעלמת צלקות אקנה שחלקן יעיל וחלקן הוא בזבוז מוחלט של הכסף שלכם, מומלץ לא “לפוצץ” חצ׳קונים כדי שלא תגיעו לצלקת. חשוב גם להבין שטיפול בצלקות אקנה וטיפול באקנה פעיל הן שתי בעיות עור שונות. מוצרים שהינם יעילים בייבוש והחלמת חצ׳קונים, ציסטות וראש לבן, הם אינם בהכרח השיטות שעוזרות להעלמת צלקות אקנה.

 

ש. כיצד נוצרות צלקות אקנה?

ת. בפשטות, צלקות אקנה הן תוצאה של פציעה ברקמה. במקרה של אקנה, הצטברות בקטריה וחלב בבלוטות הזקיק גורמים לפציעה. הגוף מגיב על ידי הזרמת תאי דם לבנים ומולקולות דלקתיות לתא הניזוק, שנשארים על המקום בו נוצר האקנה למשך שבועות מספר כדי לרפא את האזור ולמנוע זיהום. לאחר שהזיהום הוסר, הרקמה שניזוקה איננה חוזרת לפעמים למצבה הראשוני. במקרים חמורים של אקנה מקושר, היכן שישנו זיהום גדול יותר בשכבות יותר עמוקות של העור, עלול להתרחש אובדן רקמות וצלקות קבועות.

 

ש. האם ניתן לטפל בצבע דהוי מצלקות אקנה?

ת. הדבר הראשון שחושבים עליו הוא הסימן החום או האדום השטוח שהחצ׳קון השאיר אחריו. השם הטכני של תופעה זו הוא “כֶּתֶם”. בדרך כלל לא נשאר סימן קבוע על העור וזה לא ממש צלקת, אך יתכן כי ייקח חודשים עד שהוא יעלם לחלוטין. פיגמנטציה לאחר דלקת היא דהיית צבע העור במקום בו החצ׳קון נרפא. חשיפה לשמש יכולה להקהות את התהליך במידה רבה וישנם גם תכשירים רבים שיכולים לעזור בהפחתת דהיית צבע העור באופן משמעותי.

 

צלקות אקנה    

ש. האם נקודות שחורות עשויות לגרום צלקת?

ת. הנקודות השחורות נוצרות כאשר תאי עור מתים ושמן, מתערבבים בחלב וסותמים את הנקבוביות, החשיפה לאוויר מחמצנת את החלק העליון והופכת את צבעו לשחור. נקודות שחורות אלו לבדן אינן יכולות לגרום לצלקת, אך לחיצה עליהן וצביטתן עלולה לגרום לנזק קבוע. במקרים כאלו מניעה וטיפול נאות הוא המפתח לצמצם כל נזק לעור.

 

ש. האם ניתן להיפתר מנקבוביות גדולות?

ת. נקבוביות גדולות אינן צלקות אקנה ואינן תוצאה ישירה של פיצוצי חצ׳קונים. נקבוביות גדולות הן בדרך כלל תורשתיות ולא ניתן “לסתום” אותן. לכלוך ושמן גם עשויים להרחיב נקבוביות, אך על ידי ניקיון הולם, קילוף וטיפול עם מסכות על בסיס חמר, הנקבוביות יכולות להתהדק, ולהתפוקק עד שיתנו לעור מראה יותר חלק.

 

ש. למה לא מומלץ לפוצץ חצ׳קונים?

ת. לחיצות וצביטות ראשים לבנים או שחורים (קומודונים) ושל חצ׳קונים בפנים או בגוף, עלולים לגרום לזיהום גדול יותר ולפציעת העור ולהזיק לבריאותו, ולעור שמסביב ולגרום לצלקת. טיפולי פנים וגוף יכולים לשפר את השיקום הטבעי של העור ולצמצם את התהוות האקנה, כך שממש לא מומלץ “לפוצץ” פצעי בגרות לבד. רק דרמטולוגים ואנשי מקצוע (קוסמטיקאיות מורשות) מיומנים בהוצאת קומודונים בדרכים סניטריות וראויות שימנעו נזקים וצלקות אקנה בעור.

 

ש. מהו ההבדל בין סימני אקנה לצלקות אקנה?

ת. לסימנים שלאחר אקנה או “כתמים” קוראים “סימני אקנה”. צלקות אקנה אמיתיות הן חריצים או הִתְבַּלְּטוּת אשר נותרים לאחר התופעה. הצלקות נראות לעין תחת תאורה ישירה וקשה להסתירן עם איפור כיוון שקשה למצוא במה “למלא” אותן, ה”סימנים” הם שטוחים וניתנים להסתרה על ידי חומרי איפור, למרות שלא תמיד ניתן למצוא התאמה טובה לצבע העור.

מבין השניים, סימני אקנה הם בולטים יותר על העור, פשוט בגלל שהם כהים יותר. צלקות אקנה אינן בולטות אלא אם כן מתבוננים בהן בקפידה או כאשר האור דל וגם במקרים שהצלקות רבות ועמוקות. אחד מתבלט יותר בצבע העור והשני במרקם העור. מי מהם הוא גרוע יותר? כמובן שצלקות האקנה. הצלקות נוטות לתת לעור גומחות ומראה של קליפת תפוז ולרוע המזל הן קבועות.

משחות למריחה מקומית וקרמים תורמים מעט ולכן השימוש בהם אינו יעיל במיוחד. צלקות אקנה אינן מוסרות ב- 100% אך ניתן לצמצם באופן ניכר את המראה שלהן על ידי מגוון תהליכים. לעומת זאת, סימני אקנה הן נקודות שטוחות בצבע אדום או חום אשר נשארו לאחר שהחצ׳קון נעלם. הן נוטות לתת לעור מראה כתמי אם כי שטוח.

סימני אקנה נעלמים בעצמם אך זה אורך זמן רב. ההיפר-פיגמנטציה שלאחר אקנה הוא טוב יותר מאשר צלקות אקנה בגלל שהוא מגיב טוב יותר לטיפולים ובסוף הוא גם נעלם לחלוטין!

הערות חשובות

כל המידע לעיל נלקח מתוך מספר סקירות שפרסמו הדרמטולוגים (רופאי עור) ג׳יימס מארשל וד״ר קארן וינס - רופאים מומחים שחברים באיגוד הדרמטולוגים האמריקאי. ישנן מספר טכניקות להעלמת צלקות אקנה ולכל רופא יש בארסנל כמה טיפולים לתופעה אולם לא כל הרופאים מחזיקים את כל סוגי המכשירים ולכן, חשוב שתתייעצו עם מספר רופאים להם טכניקות ומכשירים שונים על מנת שתוכלו לקבל החלטה מושכלת היכן לבצע את ההליך, תוכלו להתחיל כאן, ע״י מילוי טופס צור קשר.

הערות חשובות

כל המידע לעיל נלקח מתוך מספר סקירות שפרסמו הדרמטולוגים (רופאי עור) ג׳יימס מארשל וד״ר קארן וינס - רופאים מומחים שחברים באיגוד הדרמטולוגים האמריקאי. ישנן מספר טכניקות להעלמת צלקות אקנה ולכל רופא יש בארסנל כמה טיפולים לתופעה אולם לא כל הרופאים מחזיקים את כל סוגי המכשירים ולכן, חשוב שתתייעצו עם מספר רופאים להם טכניקות ומכשירים שונים על מנת שתוכלו לקבל החלטה מושכלת היכן לבצע את ההליך, תוכלו להתחיל כאן, ע״י מילוי טופס צור קשר.


מידע נוסף

המאמר ״צלקות אקנה״ תורגם, נערך ונבדק ע״י אהרון סגיסמאן, אורי לנדסברג ואורלי לביא בכפוף לתנאי השימוש בפורטל תאריך עדכון אחרון: 31/12/2022

pointer arrow

קבלי הצעות מחיר בתהליך פשוט וקל וחסכי הרבה זמן וכסף