×

×
background image

משך ההליך- בהתאם לשיטה
כמה טיפולים- בהתאם לסוג הטיפול
זמן החלמה- מהיר עד מספר ימים
תוצאות- זמניות או קבועות

כל מי שסובל מעיגולים שחורים מתחת לעיניים מתאים לפחות לחלק מההליכים המתוארים מטה.

עיגולים שחורים מתחת לעיניים

משך ההליך- בהתאם לשיטה
כמה טיפולים- בהתאם לסוג הטיפול
זמן החלמה- מהיר עד מספר ימים
תוצאות- זמניות או קבועות

כל מי שסובל מעיגולים שחורים מתחת לעיניים מתאים לפחות לחלק מההליכים המתוארים מטה.

אם כל מפגש עם הסביבה הקרובה מלווה בשאלות “מה קרה?” ופנים מודאגות, אם אמא שואלת מדוע אתם לא ישנים מספיק ואפילו הבוס מציע שתיקחו יום חופש – יכול מאוד להיות שיש לכם עיגולים שחורים מסביב לעיניים.

עיגולים שחורים מתחת לעפעפיים התחתונים או בשפת הרחוב ״שחור מתחת לעיניים״ הם תופעה אסתטית שכיחה הן אצל גברים והן אצל נשים. לעיתים קרובות כהות מתחת לעיניים מלווה גם ב”שקיות” מתחת לעיניים, מה שיוצר מראה עייף ומבוגר.

אולי מדובר בתופעה לא סימפטית במיוחד שגורמת לכם להיראות הרבה יותר מבוגרים, עייפים ומיואשים מכפי שאתם באמת, אבל אין מה לחשוש מאחר ויש פתרונות די טובים לתופעה.

במאמר שלפניכם תוכלו לקרוא אודות הסיבות להופעת עיגולים שחורים סביב ומתחת לעיניים, שיטות טיפול ביתיות או תרופות סבתא בשפת העם, ניתוח להסרת שחור מתחת לעיניים, פילינג (לייזר או כימי) וגם הזרקות למילוי החלל וטשטוש הכהות והקמטים מסביב ומתחת לעיניים.


גורמים להופעת שחור מתחת לעיניים

על אף שעיגולים שחורים יכולים להופיע אצל כל אחד, הם יהיו נפוצים במיוחד בקרב:

 • אנשים מבוגרים.
 • אנשים בעלי נטייה גנטית לעיגולים שחורים.
 • אנשים בעלי גוון עור כהה יותר, יהיו בעלי סבירות גבוהה יותר לסבול מעיגולים שחורים מתחת לעיניים.

אמנם הם גורמים למראה העייף, אבל עייפות איננה הסיבה להופעת עיגולים שחורים מסביב לעיניים ויעידו על כך אלה הסובלים מהבעיה אשר ״נשבעים״ שמספר שעות השינה שלהם מספק ולא ירד באופן קיצוני. והם אכן צודקים. ישנם מספר גורמים שיכולים לתרום לעיגולים שחורים מתחת לעיניים. ברוב המקרים, אין צורך לדאוג ולא דרוש שום טיפול רפואי, שכן מדובר בעניין אסתטי בלבד.

הגורמים השכיחים ביותר להופעת עיגולים שחורים תחת העיניים כוללים:

 • תשישות - שנת יתר (כן, כן תאמינו או לא), עייפות קיצונית או אפילו פשוט להישאר ערים מעבר לשעת השינה הרגילה שלכם עלולה לגרום להיווצרות עיגולים שחורים מתחת לעיניים. חוסר בשינה עלול לגרום לעור להפוך חיוור, מה שמבליט את הרקמות הכהות וכלי הדם מתחת לעור. מחסור בשינה גורם לעתים גם להצטברות נוזלים מתחת לעיניים, מה שיוצר להן מראה נפוח. כתוצאה מכך, העיגולים השחורים שאתם רואים עשויים להיות למעשה צללים המוטלים על ידי העפעפיים הנפוחות.
 • גיל - הזדקנות טבעית היא גורם שכיח נוסף לעיגולים שחורים מתחת לעיניים. ככל שאנו מתבגרים, עורנו נעשה דק יותר. אנו מאבדים גם את השומן והקולגן הדרושים לשמירה על גמישות העור. כאשר תהליך זה מתרחש, כלי הדם הכהים שמתחת לעור הופכים בולטים וגלויים יותר, וגורמים לאזור שמתחת לעיניים להיראות כהה וחשוך.
 • מאמץ של העיניים - בהייה בטלוויזיה או במסך המחשב יכולה לגרום מאמץ משמעותי לעיניים, מה שגורם לכלי דם סביב העיניים להתרחב. כתוצאה מכך העור המקיף את העיניים נעשה כהה.
 • אלרגיות - תגובות אלרגיות ויובש בעיניים עלולים גם הם לגרום לעיגולים שחורים בעיניים. בזמן תגובה אלרגית, גופנו משחרר היסטמינים כתגובה. מלבד תסמינים לא נוחים כגון גרד, אדמומיות ועיניים נפוחות, היסטמינים גורמים גם לכלי הדם להתרחב ולהיות יותר גלויים מתחת לעור. אלרגיות יכולות גם להגביר את הדחף לשפשף ולגרד את העור המגרד סביב העיניים. פעולות אלה עלולות להחמיר את הסימפטומים, לגרום לדלקת, נפיחות וכלי דם שבורים. כל אלו יכולים לגרום לצללים כהים מתחת לעיניים.
 • גנטיקה - כרגיל, אי אפשר איתה ואי אפשר בלעדיה. לגנטיקה יש חלק בכל פן בחיינו ובטח בהקשר הפיזי. ואכן, ההיסטוריה המשפחתית ממלאת תפקיד גם בפיתוח עיגולים שחורים מתחת לעיניים. זו יכולה להיות תכונה תורשתית שניתן לראות אפילו בשלב הילדות, והיא אף עשויה להחמיר או גם להיעלם ככל שמתבגרים. נטייה למצבים רפואיים אחרים - כמו למשל מחלת בלוטת התריס - יכולה גם לגרום לעיגולים שחורים וכהות מתחת לעיניים.
 • חשיפת יתר לשמש - הסכנות שבחשיפת יתר לשמש כבר ידועות, אז אם לא היו לכם מספיק סיבות למרוח קרם הגנה ולחפש צל, הנה עוד אחת: חשיפה מוגזמת לשמש יכולה לגרום לפיגמנטציה בעור להתכהות ובמיוחד באזור העיניים.

עיגולים שחורים מתחת לעיניים  


תרופות סבתא ושיטות ביתיות להעלמת עיגולים שחורים בעיניים

ובכן, שיטות הטיפול וההתמודדות הן רבות. יש את אסכולת תרופות הסבתא – מגוון שיטות טבעיות ולא מזיקות שאפשר (ואף מומלץ) לנסות לפני שפונים לפתרון רפואי, מה שמוביל אותנו כאמור לסט הפתרונות המדעיים שמספקת הרפואה האסתטית. להלן תרופות סבתא להעלמת כהות מתחת לעיניים:

 1. קומפרסים קרים - קומפרס קר יכול לסייע בהפחתת נפיחות וכיווץ של כלי דם מורחבים, מה שבהחלט יכול להפחית את המראה הנפוח ולעזור להעלים עיגולים שחורים. עטפו כמה קוביות קרח במטלית נקייה ומרחו על העיניים. ניתן גם להרטיב מטלית רחצה במים קרים ולהניח על העור שמתחת לעיניים למשך 20 דקות. יש לחזור על תהליך אם הבד מתחמם או אם הקרח נמס.
 2. שינה מרובה - זה פתרון שבוודאי רבים יאהבו, אבל לא תמיד ישים. השלמת שעות שינה בהחלט יכולה גם לעזור להפחית את המראה של עיגולים שחורים. חסך בשינה יכול לגרום לעור להיראות חיוור, מה שהופך את העיגולים השחורים ליותר ברורים. נסו לישון שבע עד שמונה שעות בלילה כדי למנוע הופעת עיגולים שחורים בעיניים.
 3. הגבהת הראש במהלך השינה - בעוד שמחסור בשינה יכול לשחק תפקיד בייצור עיגולים שחורים ושקיות מתחת לעיניים, לפעמים פשוט מדובר בצורה בה אתם ישנים. הקפידו להרים את ראשכם בעזרת כמה כריות כדי למנוע הצטברות נוזלים מתחת לעיניים, מה שיכול לגרום להן להיראות נפוחות.
 4. קומפרסים של תה - שקיות תה קרות על העיניים יכולה לשפר את המראה שלהן. תה מכיל קפאין ונוגדי חמצון אשר מכווצים את כלי הדם ובכך מעוררים את זרימת הדם, ומפחיתים את הצטברות הנוזלים מתחת לעיניים. איך עושים זאת? משרים שתי שקיות תה שחור או ירוק במים חמים למשך חמש דקות, מצננים במקרר למשך 15 עד 20 דקות ומניחים על העין למשך 10 עד 20 דקות. לאחר ההסרה, יש לשטוף את העיניים במים צוננים.
 5. איפור - מה יותר פשוט ומתבקש מזה? אז נכון שאיפור לא ירפא את העיגולים השחורים מתחת לעיניים, אבל הוא בהחלט יכול להסתיר אותם למשך רוב היום. קונסילר נכון, המותאם לצבע העור בהחלט יכול לעשות את העבודה ולהסתיר את הכתמים הכהים. כמובן שמומלץ להשתמש במוצר אשר מוכר לכם ואתן עושות בו שימוש בדרך כלל, או מוצר היפואלרגני שלא יעורר תגובה אלרגית.

פתרונות רפואיים להסרת שחור מתחת לעיניים

למי שלא רוצה להסתמך על השיטות הטבעיות או התייאש מהן, קיימים גם טיפולים רפואיים שיכולים להביא להפחתת או העלמת המראה של עיגולים שחורים. כמה מהשיטות הנפוצות יותר כוללות:

 • ניתוח להסרת שחור מתחת לעיניים - ניתוח עפעפיים תחתונות, הליך זה לרוב יבוצע במסגרת ניתוח עפעפיים הכולל גם את החלק העליון, אך יכול להתבצע בנפרד. במסגרת הניתוח, יסיר הרופא (כירורג פלסטי או אוקולופלסטיקאי) את השומן שהצטבר מתחת לעין. ההליך יכול להקטין את הצל שמטיל העפעף, מה שיצמצם את המראה של עיגולים שחורים. הניתוח להעלמת כהות ושקיות שחורות בעיניים כולל גם הסרת עודפי עור מיותרים, שריר ורקמות. למרות שמדובר בהליך אסתטי, במקרים מסוימים הניתוח עשוי לשפר את מצב הראייה אצל אנשים שראייתם נחסמה באופן חלקי בכלל השקיות בעיניים. ניתוח להסרת שחור בעיניים מתקיים בדרך כלל בחדר טיפולים או בחדר ניתוח תחת הרדמה מקומית. ניתוח עפעפיים תחתונים מצריך ביצוע של חתך מתחת לריס ועד לאזור הצדעות. המנתח מרים את העור, מסיר שומן ועור עודף וגם מותח את השריר. את החתכים סוגרים בעזרת תפרים שצריך להסיר כשבוע עד עשרה ימים מהניתוח.
 • פילינג כימי להעלמת הכהות עיניים - פילינג כימי יכול להבהיר פיגמנטציה כהה מתחת לעיניים. בדרך כלל טיפולים כאלה יכללו שימוש בחומצה גליקולית, חומצה רטינואית או הידרוקינון. רופא העור עשוי גם להציע פילינג של ג’סנר, הכולל שילוב של חומצה סליצילית, חומצה לקטית ורזורצינול.
 • טיפול בלייזר להעלמת שחור בעיניים -טיפולי הלייזר מבוססים היום על טכולוגיות מתקדמות לסרת הכהות בעניים בהן שימוש במכשיר PICOWAY של סינרון, מכשיר מתקדם שמשגר קרן לייזר שפוגעת בפיגמנט של הכהות ואשר מפרקת אותו לחלקיקים במהירות שיא שקשה למדוד ובשונה מטכניקות טיפול שמחממות ופוגעות טרמית בעור. משתמשים גם במערכת לייזר אבלטיבי (CO2 laser למשל) שמייצרת קרן לייזר שמספקת אנרגיה עוצמתית מרוכזת שמטפלת בשכבות הרדודות והעמוקות בעור לטשטוש הכהות מסביב לעיניים. ישנן טכנולוגיות לייזר אחרות שמטפלות בהצלחה בכהות שנוצרת סביב העיניים, חשוב יותר מכל לשים לב מי בדיוק מטפל בך! השימוש בלייזר חייב להיות בפיקוח רפואי, אל תתפשרו על פחות.
 • הזרקת חומרי מילוי וטשטוש הכהות באמצעות חומרים מזוטרפיים - אולי הפתרון הרפואי הפשוט והנפוץ ביותר לתופעת הכהות והשקעים מתחת לעיניים הוא פשוט להשתמש בחומרי מילוי. ניתן להזריק לרקמה שמתחת לעין מילוי עורי מבוסס חומצה היאלורונית, אשר יוריד את הנפח שמתחת לעין, הגורם לעיגולים הכהים. גם הזרקה של קוקטייל חומרים שנהוג להזריק בטיפולי מזוטרפיה עשוי לפתור את הבעיה.

הערה חשובה

המידע שמובא כאן לפניכם נלקח מתוך מספר מאמרים במרשתת שנכתבו ע״י הכירורג הפלסטי דוקטור דניס דס שחבר במועצה האמריקאית לניתוחים פלסטיים. המאמר עיגולים שחורים מתחת לעיניים תורגם והותאם לשפה העברית. אם ניסיתם חלק מתרופות הסבתא ועדיין השחור מתחת לעיניים לא נעלם, כדאי לנסות שיטות טיפול רפואיות בהן ניתוח עפעפיים תחתונות במצבים בהם הכהות מלווה גם בשקיות מדולדלות ועפעפיים תחתונות נפולות, טיפולי פילינג (כימי או בלייזר) ו/או טשטוש ומילוי האזורים מסביב לעיניים.

הערה חשובה

המידע שמובא כאן לפניכם נלקח מתוך מספר מאמרים במרשתת שנכתבו ע״י הכירורג הפלסטי דוקטור דניס דס שחבר במועצה האמריקאית לניתוחים פלסטיים. המאמר עיגולים שחורים מתחת לעיניים תורגם והותאם לשפה העברית. אם ניסיתם חלק מתרופות הסבתא ועדיין השחור מתחת לעיניים לא נעלם, כדאי לנסות שיטות טיפול רפואיות בהן ניתוח עפעפיים תחתונות במצבים בהם הכהות מלווה גם בשקיות מדולדלות ועפעפיים תחתונות נפולות, טיפולי פילינג (כימי או בלייזר) ו/או טשטוש ומילוי האזורים מסביב לעיניים.


מידע נוסף אודות עורכי המאמר

המאמר ״העלמת עיגולים שחורים מתחת לעיניים״ תורגם, נערך ונבדק ע״י אהרון סגיסמאן, אורי לנדסברג ואורלי לביא בכפוף לתנאי השימוש בפורטל תאריך עדכון אחרון: 26/12/2022

pointer arrow

קבלי הצעות מחיר בתהליך פשוט וקל וחסכי הרבה זמן וכסף