×

×
background image

משך הניתוח- כשעה
מספר מפגשים- אחד + ביקורת
זמן החלמה- יומיים שלושה
תוצאות- קבועות

יתאימו לניתוח סימפטקטומיה נשים וגברים בעלי בריאות תקינה וציפיות ריאליות הסובלים מהזעת יתר בכפות ידיים או רגליים, בבית השחי ובפנים.

ניתוח הזעת יתר

משך הניתוח- כשעה
מספר מפגשים- אחד + ביקורת
זמן החלמה- יומיים שלושה
תוצאות- קבועות

יתאימו לניתוח סימפטקטומיה נשים וגברים בעלי בריאות תקינה וציפיות ריאליות הסובלים מהזעת יתר בכפות ידיים או רגליים, בבית השחי ובפנים.


רקע על הזעת יתר

הזעת יתר שמוגדרת בספרות כמחלה, פוגעת ביותר משני אחוז מהאוכלוסיה במספר אזורים בגוף ובעיקר באזור בית השחי, כפות ידיים, פנים וכפות רגליים. ישנם מספר טיפולים נגד הזעת יתר ולמעט ניתוח רוב הטיפולים המוצעים הם זמניים בהם: תרופות מרשם שגורמות לתופעות לוואי קשות, תכשירים שמכילים אלומיניום כלוריד (אנהידרול פורטה למשל שיעיל בדרגות חומרה קלה בלבד), יונטופורוזיס (שיטה חשמלית הדורשת השתעבדות לטיפול מסורבל), אמבטיות חשמליות עם מי מלח באזור ההזעה, הזרקת בוטולינום טוקסין שנחשבת ליעילה במיוחד אולם נותנת ״אפקט״ לפרק זמן של עד שישה חודשים, שימוש במכשירי לייזר או תדר שממיסים את בלוטות הזיעה ולמעשה זה הכל!

במצב נורמלי, כאשר טמפרטורת הגוף עולה, בלוטה במוח (הִיפּוֹתָלָמוּס) משדרת אותות לבלוטות הזיעה דרך סיבי עצבים שנמצאים על מערכת סימפטיה אוטונומית להתחיל לקרר את הגוף באמצעות הפרשת זיעה.

כאשר מפרישים זיעה ללא עליה בטמפרטורת הגוף יש בעיה. חשוב לברר מהו המקור לזיעת היתר, יתכן שהוא נובע כתוצאה מתפקוד לקוי של בלוטת התריס, השמנת יתר וכדומה. לאחר שנשללו מחלות מסוימות ואותר הגורם לזיעה המוגברת ואם קצתם בכל הטיפולים הזמניים, מומלץ שתשקלו לעבור ניתוח הזעת יתר במהלכו מנתקים עצב בשרשרת הסימפטיקה (במערכת העצבים) וגורמים להפסקת ההזעה.


מחקר ומערכת העצבים

כבר בשנים 1920 - 1930 חקרו התערבות כירורגית לטיפול בבעיות הזעה, תחילה בבעיות מחזוריות בגפיים התחתונות והחל משנת 1992 ובעקבות כניסת מכשירי הווידאו לתחום הרפואה התחילו לבצע גם ניתוחים יעילים ומדוייקים נגד הזעת יתר.

למרות שלא יודעים בדיוק מהו המכניזם של הזעת היתר, מרפאים את המחלה באמצעות ניתוק עצבים שמווסתים את הזיעה בידיים, בבית השחי או בפנים בתהליך בשם סימפטקטומיה טורסיק אנדוסקופיה בילטראלי.

בגוף שני סוגים שונים של מערכות עצבים: סומאטי ואוטונומי. מערכת העצבים הסומאטית (שליטה רצונית) אחראית להעברת תחושות הכאב, חום, מצבי גוף, מגע, ובין היתר היא מאפשרת לשלוט בשרירים ולהזיז את הגוף למקומות שונים. מערכת העצבים האוטונומית (אינה רצונית) מווסתת תפקידים אורגניים ללא שליטה כגון קצב הנשימה, דפיקות הלב, ייצור הזיעה, פונקציות שקשורות לויסות הטמפרטורה הגופנית ועוד. ניתוק עצב כאמור במערכת העצבים האוטונומית יגרום להפסקת הזיעה לצמיתות באזור הבעייתי.


ניתוח הזעת יתר הלכה למעשה

ניתוח הזעת יתר מבוצע תחת הרדמה מלאה ובעזרת שני מכשירים אנדוסקופיים בקוטר של 0.5 ס”מ המוחדרים אל תוך חלל הריאה דרך שני חתכים שמבוצעים בניתוח. לאחד מהחתכים מחדירים עדשה צמודה למצלמת טלויזיה זעירה באמצעותה ניתן לאתר את המבנה אותו רוצים להסיר. דרך החתך השני מחדירים את המכשירים הכירורגיים איתם מבצעים את הניתוח עצמו.

בעזרת המצלמה מאתרים את שרשרת הסיפטיקה שממוקמת מאחורי הצלעות וליד עמוד השדרה. חלק אחד מהשרשרת מוסר או מוקרש (או נחסם) על ידי חום. הטכניקה מבוססת על חיתוך או הקרשה של השרשרת הסימפטיקה ברמות שונות תוך שימוש בשיטה החד קוטבית, דו קוטבית או בשיטת החיתוך האולטרא סונית.

לעיתים מבצעים חתך נוסף (במקרים של הזעת יתר טהורה בבית השחי, התדבקויות חזקות בריאה, או קשיים בזיהוי שרשרת הסימפטיקה או כאשר צריכים להשתמש בניתוח בטפסנים לאיחוד של כלי דם תוך ריאתי) בגודל של 0.3 עד 0.5 מ”מ שמפריד את הריאה. שני צידי החזה עוברים את אותו התהליך בדיוק כאשר ההליך נמשך קרוב ל- 40 דקות, 20 דקות בכל צד. לקראת סיום הניתוח, שואבים את האוויר בחלל הריאה, מסירים את הניקוז בבית החזה ותופרים את החתכים.

במקרים נדירים (פחות מ- 1%) משאירים את הניקוז למספר שעות או ימים (עקב התדבקויות משמעותיות בין הריאה לקרום הרקמות המכסות את חלל בית החזה). ניתוח הזעת יתר אינו דורש אשפוז ולאחר 4 עד 6 שעות המנותח אמור לשוב הביתה.


לאחר ניתוח הזעת יתר

השפעת הניתוח היא מהירה ונראית לעין. כשמתעוררים מההרדמה, כפות הידיים, בית השחי או הפנים יבשים. ביום הראשון תרגישו עייפות קלה ואף תחושו כאבים קלים בחזה ובחלק העליון של הצלעות באזור הסקפולרי (להב הכתפיים). רוב המנותחים חוזרים לעבודה תוך יומיים שלושה. עבודה מאומצת ופעילות גופנית אסורה למשך שבועיים.

יש מנותחים שבשבועות הראשונים שלאחר הניתוח יחושו בכאב מתון, הכאב ניתן לשליטה באמצעות משככי כאבים כגון אופלגין. במקרים חריגים (פחות מאחוז) אין תחושה בזרועות ולכן צריך להודיע על כך למנתח ללא דיחוי. אין צלקות משמעותיות מהניתוח - שתי צלקות שמטשטשות עם הזמן באורך של חצי סנטימטר עד סנטימטר מקסימום באזור בית השחי.

ניתוח הזעת יתר  


תוצאות ניתוח הזעת יתר

לאחר ניתוח סימפטקטומיה, תרגישו הרבה יותר טוב! אין הפרעות של זיעה בידיים או בבית השחי ונשבר מעגל הקסמים “מתח – זיעה – עוד יותר מתח – עוד יותר זיעה” וחוזר חלילה. הסטטיסטיקה מראה כי 5 מתוך 10 שעברו ניתוח הזעת יתר שיפרו את מצבם משמעותית!

שיעור ההצלחה קטן משמעותית כאשר מטרת הניתוח היא כפות הרגליים. ברוב המקרים (70%) מצב כפות הרגליים משתפר באופן משמעותי אולם לא תפסיקו להזיע לחלוטין.

אין שום תהליך כירורגי שמביא ל- 100% הצלחה, אך הניסיון מראה שבין 95% ל- 99% מהמנותחים הרגישו הקלה משמעותית בייצור הזיעה בכפות הידיים. 85% עד 95% מהמנותחים הרגישו הקלה משמעותית בייצור הזיעה באזור הפנים. גם הזיעה שנוצרת כתוצאה ממצבים של לחץ או בושה ירד באופן ניכר לאחר ניתוח הזעת יתר.

מחקר שבדק את מדד שביעות הרצון של המנותחים הראה כי 92% מהם היו מרוצים לאחר שסבלו מהזעה בכפות הידיים, 85% מהמנותחים שסבלו מהזעה בבית השחי הביעו שביעות רצון רבה מהניתוח ו - 95% הצלחה היתה התוצאה שנצפתה כאשר המטופלים הזיעו בפנים.


תופעות לוואי וסיבוכים

תופעות הלוואי בניתוח הן מינימאליות ונדירות. יתכנו שטפי דם קלים עם הורקת האוויר מהריאות (פחות מאחוז אחד). התפתחות סינדרום הורנר שברוב המקרים חולף מעצמו תוך מספר שבועות המאופיין בטיקים של הריס העליון (אין חשש מפגיעה בראייה) ובנוסף שתי תופעות לוואי מרכזיות שעלולות להופיע לאחר ניתוח הזעת יתר סימפטקטומיה:  

  1. יובש רציני בכפות הידיים שמטופל על ידי מריחת משחה מימית לפרק זמן של 3 עד 6 חודשים.
  2. אזורי העור בראש, בצוואר, בבית השחי ובידיים הם באופן משמעותי אלו השומרים על איזון של חום הגוף על ידי הפרשת זיעה, ניתוח הזעת יתר גורם לכך שאזורים אחרים בגוף יגבירו את ייצור הזיעה כאשר הגוף צריך להוריד חום. האפקט הזה ידוע “כאפקט פיצוי” או הזעה מפצה שמתרחשת ביותר מ - 60% מהמקרים. הזעה מפצה מופיעה בעיקר באזור הצלעות, הבטן והשוקיים. אין אף בדיקה קלינית או מעבדתית שיכולה לצפות את עוצמת אפקט הפיצוי ולכן קשה מאוד יהיה לדעת עד כמה האפקט ישפיע על המנותח, הסטיסטיקה שידועה לנו מראה כי 4% מהמנותחים שסבלו מהזעה מפצה מתחרטים שעברו ניתוח. חשוב שתדעו כי גם לאחר הניתוח, הבלוטות שמייצרות את הזיעה נשארות ללא פגע וזה אומר שהן יכולות במצבים מסוימים להמשיך ולהפריש זיעה.
  3. תופעה נוספת ולא מרכזית מכונה ״זיעה טעמתי״ שהיא זיעה בפנים הנגרמת מריח או טעם של מוצרי מזון מתובלים. מדובר בתופעת לוואי שנצפתה בפחות מ- 3% מהמקרים.

הערות חשובות

כל המידע לעיל נלקח מסקירה שהעלה לרשת המנתח לויד קרייגר - מנתח כירוגי מומחה שחבר באיגוד הכירורגים האמריקאי. המלצת רוב הרופאים (כאשר ההזעה היא פנים או בבית השחי) היא לעבור טיפול בבוטולינום טוקסין (לדוגמא בוטוקס, דיספורט או קסיאומין) ורק כאשר ההזעה מופיעה בכפות הידיים או בכפות הרגליים לשקול לעבור ניתוח.

הערות חשובות

כל המידע לעיל נלקח מסקירה שהעלה לרשת המנתח לויד קרייגר - מנתח כירוגי מומחה שחבר באיגוד הכירורגים האמריקאי. המלצת רוב הרופאים (כאשר ההזעה היא פנים או בבית השחי) היא לעבור טיפול בבוטולינום טוקסין (לדוגמא בוטוקס, דיספורט או קסיאומין) ורק כאשר ההזעה מופיעה בכפות הידיים או בכפות הרגליים לשקול לעבור ניתוח.


מידע נוסף

המדריך לניתוח הזעת יתר תורגם, נערך ונבדק ע״י אהרון סגיסמאן, אורי לנדסברג ואורלי לביא בכפוף לתנאי השימוש בפורטל תאריך עדכון אחרון: 28/12/2022

pointer arrow

קבלי הצעות מחיר בתהליך פשוט וקל וחסכי הרבה זמן וכסף