×

×
background image

משך ההליך- שעה עד שעה וחצי
זמן החלמה- מספר ימים
תוצאות- לפרקי זמן ארוכים

יתאימו להליך לרוב אנשים באזור גיל ה - 40 ומעלה הסובלים מצניחת גבות המעוניינים במראה צעיר ורענן.

ניתוח הרמת גבות

משך ההליך- שעה עד שעה וחצי
זמן החלמה- מספר ימים
תוצאות- לפרקי זמן ארוכים

יתאימו להליך לרוב אנשים באזור גיל ה - 40 ומעלה הסובלים מצניחת גבות המעוניינים במראה צעיר ורענן.

העיניים הן האיבר שהכי משפיע בפנים, באמצעותן ניתן לשדר הכל, החל משמחה ועד לסקסיות. החלקים בפנים שמשפיעים על מראה העיניים הם העפעפיים והגבות. הרמת גבות תדאג “לפתוח” את העין ולגרום לה להקרין בדיוק כמו שצריך.

במקרים רבים, הרבה בעיות כבדות משקל נחות בין הגבות, המרכזית שבהן היא צניחת גבות, במיוחד החלק החיצון או זה הקרוב יותר לרכה אשר נופל יותר מאשר החלק של הגבה הקרוב יותר לאף.

צניחת גבות היא הגורם העיקרי למראה זקן. לפניכם כל השיטות להרמת גבות בהן ניתוחי הרמת גבות ע״י חתך מינימאלי, אנדוסקופיה, דרך הריס וטכניקה פתוחה. ניתן גם להרים גבות באמצעות חוטים נמסים ואף קיימת טכניקה נוספת המבוצעת ע״י ]הזרקת בוטולינום להרמת גבות](/בוטוקס-בגבות) בה לא נדון במאמר זה.


מדוע בכלל הרמת גבות?

בפנים צעירות ובמיוחד אצל נשים, הגבות ממוקמות מעל השוליים של עצם הגבה של אֲרֻבַּת העין, עם הגיל, הגבה נופלת לגובה השוליים ואף למטה מהשוליים והופכת לחלק מהריס העליון. העובדה היותר דרמטית היא שהחלק החיצוני של הגבה נופל יותר מאשר החלק הפנימי ומקנה מראה טיפוסי של הזדקנות. אם נסתכל מול המראה ובעזרת האצבע נרים את החלק החיצון של הגבה, ייווצר מראה יותר אלגנטי וצעיר ״שיעצור״ את בעיית ההזדקנות של הריס העליון וזה בדיוק מה שעושים בניתוח או בטיפול הרמת גבות.


סוגי ניתוחים להרמת גבות

מחקרים רבים נעשו כדי להבין מה גורם להזדקנות הגבות והאזור שמסביב לעין. כבר בפתיח חשוב להדגיש כי ההשפעה על תהליך ההזדקנות אינה נשמרת לגמרי עם ניתוח הרמת גבות וזאת בגלל שישנם עוד מרכיבים שמעורבים בכך כגון השינויים בשכבות השומן התת עורי והשרירים, אך כפי שתראו מיד בהמשך, על ידי הרמה פשוטה של החלק החיצון של הגבה, תוכלו להשיג מראה צעיר ורענן. ישנם 4 סוגים שונים של ניתוחי הרמת גבות. חשוב שהרופא המנתח ידע לבצע את כולם כך שהוא יוכל ללא היסוס, לבחור את סוג הניתוח הטוב ביותר עבורכם. הטכניקות שנחשבות ליעילות ביותר הן: הרמת גבות בחתך מינימאלי, הרמת גבות אנדוסקופית והרמת גבות באמצעות חתך בריס העליון. קיים עוד ניתוח המכונה הרמת גבות פתוחה אולם הוא מבוצע רק כאשר מאבדים כמות עור משמעותית בחלק העליון של המצח.

הרמת גבה עם חתך מינימאלי – זוהי דרך יעילה ביותר להשיג הרמה רצויה של החלק החיצון של הגבה ולטפל ב”רגלי עורב” רק על ידי חתך זעיר בין קו השיער או מעט מעליו.

הרמת גבה אנדוסקופית – בעיקרון, הטכניקה כמעט זהה להרמת גבה בחתך מינימאלי למעט כמובן השימוש הנוסף באנדוסקופ. האנדוסקופ עוזר בהקניית מימד וויזואלי של החיתוך ושל מה שצריך להרים. החתכים בניתוח מבוצעים בתוך הקרקפת.

הרמת גבה דרך הריס העליון – תהליך זה מבוצע כשיגרה במשולב עם ניתוח עפעפיים עליון וזוהי דרך נהדרת להוסיף הרמת גבות כאשר עושים כבר ניתוח קוסמטי לעפעף העליון. הפחתת שומן ושריר תורמים גם הם למראה הצעיר. בניתוח דרך הריס, לא מרימים את הגבות כמו בניתוחים הקודמים, אולם יתרונה הוא שאין צורך בחתך נוסף.

הרמת גבות בטכניקה פתוחה - זוהי דרך יעילה ביותר לבצע הרמת גבה אך היא כרוכה בחתך ארוך יחסית בדרך כלל בתוך הקרקפת (לרוב בקו השיער). השיטה יעילה כאמור כשמאבדים כמות עור משמעותית בחלק העליון של המצח ולאחר שהגבות התרחקו משמעותית ממקומן. הטכניקה הפתוחה כמעט ולא מיושמת היות וניתן להגיע לתוצאה הרצויה על ידי חתך קטן הרבה יותר.

הרמת גבות ללא ניתוח באמצעות חוטים - אחת הטכניקות הפופולאריות בשנים האחרונות שבאמצעותה ניתן להרים את הגבות מבוצעת בעזרת חוטים מסיסים מסוגים שונים (סילואט, אפטוס, מירקו וכדומה). במהלך הטיפול מזריקים או מחדירים חוטים דקיקים שמרימים את השליש החיצוני של הגבות. ההליך מבוצע לרוב תוך אילחוש מקומי לאחריו מחדירים ומושכים את החוטים עד שאלו נתפסים ברקמה ומרימים את העור באזור הגבות. החוטים נמסים לאחר כחצי שנה כאשר אפקט הטיפול נמשך עד לפרק זמן של כשלוש שנים, מבחינים בתוצאות מיד, אין סימנים ותופעות לוואי משמעותיות למעט אדמומיות או שטפי דם והתוצאה ברוב המקרים מוצלחת במיוחד.


מי מתאים לניתוח הרמת גבות?

צניחת הגבות היא חלק בלתי נפרד מההזדקנות. מתחילים להרגיש בה החל משנות ה- 30 המאוחרות ובשנים הראשונות לעשור הרביעי. צניחת הגבות אינה פוסחת על אף אחד והיא מתקדמת בהתמדה. צניחת גבות אינה מחייבת תמיד ניתוח. הדרך הטובה ביותר לקבוע אם ניתוח הרמת גבות יעזור היא לעמוד מול המראה, להניח את האצבעות מספר סנטימטרים מעל שני חלקי הגבות הפונים לכיוון הרכה ולהרימן (את האצבעות). אם המראה שהושג באמצעות המתיחה הוא המראה הרצוי, רוב הסיכויים שניתוח יתאים עבורכם. כדי להשלים את המועמדות יש “למלא” גם אחר התנאים הבאים:

  • הגבות נראות קרוב מידי לריסים.
  • הקמטים והמאמץ במצח מרימים את הגבות.
  • אזור הריס העליון והגבה נראים עייפים.
  • הגבות צנחו והן בגובה זהה או נמוך ממסגרת ארובת העין.
  • החלק החיצון של הגבה שפונה לרכה, נמוך יותר מהחלק הפנימי שפונה לאף.

כיצד מבוצעים ניתוחי הרמת גבות?

כל שלושת השיטות כפי שיתוארו בהמשך מטרתן היא להרים ולמקם מחדש את הגבות. כמו בכל ניתוח פלסטי, אפשר להשיג תוצאות טובות בכל אחת משלוש השיטות, והתוצאות תלוייות יותר בניסיון וביכולות הטכניות של המנתח הפלסטי מאשר בטכניקות עצמן. משך הניתוח הוא בין שעה לשעה וחצי אך הוא עשוי להתארך אם מבצעים הרמת גבות יחד עם ניתוחים פלסטיים אחרים כמו מתיחת פנים או ניתוחי עפעפיים.

ניתוח הרמת גבות אנדוסקופי – לניתוח הרמת גבות אנדוסקופי יש יתרון בולט בכך שהוא משאיר רק צלקת קטנטנה בשיער הקרקפת, בין 3 ל- 5 חתכים קטנים כאלו מבוצעים לצורך הרמת הגבות. יתרון נוסף הוא שהשריר שגורם לקמטים בין שתי הגבות ניתן להסרה - הווה אומר שיפור משמעותי בקמט הזעף ולצמיתות! הניתוח היה פופולארי במיוחד בתחילת שנות ה- 90 אולם מנתחים פלסטיים רבים ממליצים לבצע דווקא את הניתוח בשיטת הצלקת הקצרה.

ניתוח הרמת גבות עם צלקת קצרה – טכניקת הצלקת הקצרה היא הנפוצה ביותר. משתמשים בשני חתכים בשני צידי הקרקפת. כל חתך שמבוצע יהיה באורך של מספר סנטימטרים והוא ממוקם בקו השיער או בתוך השיער. יתרון גדול בניתוח זה הוא החתך המבוצע בקו השיער שמוריד במעט את קו השיער. לחתכים בתוך השיער יש יתרון גדול בכך שהם ״מחביאים את הצלקת״ שכמעט ובלתי נראית לעין.

ניתוח הרמת גבה כתר – הניתוח להרמת גבה האגרסיבי ביותר הוא חתך הכתר. החתך משתרע לכל אורך הקרקפת (מצד אחד ועד לצד השני). זוהי הדרך היעילה ביותר לתיקון צניחת גבות חמורה ובמיוחד באזור הגבה האמצעית. הניתוח בנוסף מאפשר הסרת קמטים שמקורם בשרירים. החיסרון העיקרי של השיטה הוא החתך הארוך. לשיטה יש חסרון נוסף ומשני הבא לידי ביטוי בחוסר תחושה של האזור בקרקפת ומאחורי החתך. זו גם הסיבה שמשתמשים בטכניקת הכתר רק במצבים קשים.

ניתוח הרמת גבות  


לפני ניתוח הרמת גבות

כל הניתוחים הקוסמטיים מתחילים בסקירת ההיסטוריה הרפואית של המטופל. תשאלו לגבי בעיות בריאות כלליות (יש ליידע את הרופא על כל מחלה כרונית, כאשר יושם דגש מיוחד גם על לחץ דם גבוה, סוכרת, בעיות לב, מחלות כבד וכליות, שבץ, סרטן, בעיות דימום ובעיות הגלדת פצעים). תשאלו שאלות לגבי ניתוחים קודמים וזאת בנסיון לאתר בעיות שעשויות להתפתח כתוצאה מחומרי ההרדמה.

יש לדווח על כל התרופות אותן נוטלים כולל אספירין ותרופות אחרות ללא מרשם, המנתח והמרדים חייבים להיות ערים לכך שכן תרופות מסוימות עלולות להגביר את הדימום ולסכן אתכם. יש לחדול מלהשתמש באספירין לפחות 10 ימים לפני הניתוח. תשאלו גם אם אתם סובלים מאלרגיה כלשהי, אם תזדקקו לתרופות כלשהן במהלך הניתוח או לאחריו חשוב שלא תקבלו תרופות שיגרמו לתוצאה הפוכה.  

עישון ושתייה חריפה הם גורמים שמשפיעים על הניתוח ויש להתוודות על כך בפני המנתח. העישון גורם לירידה ניכרת ביכולת של הפצע להחלים ולהוביל לאחר מכן לצלקת גרועה יותר ולתוצאות פחות רצויות. לניתוחים ארוכים יותר כמו בניתוח למתיחת פנים או בניתוח למתיחת בטן יש להפסיק את העישון שלושה שבועות לפני ואחרי הניתוח, במקרה של ניתוח הרמת גבות הפסקת העישון מומלצת ביותר אך היא אינה תנאי לקיום הניתוח.

במשך פגישת הייעוץ הרופא המנתח יעריך את מיקום החלק החיצון בגבה וזאת ביחס לחלק האמצעי ולשולי עצם ארובת העין, ולאחר מכן, בעזרת האצבע הוא ירים את החלק החיצון של הגבה כדי לקבוע היכן יהיה מיקומה. הגבה המרכזית צריכה להיות מעל גובה עצם ארובת העין או למטה. הרמת הגבה המרכזית אינה שכיחה כמו החלק החיצון של הגבה מאחר והיא אינה נוטה לצנוח.

הרמת מרכז הגבה יוצרת מראה צעיר ואלגנטי אך הרמת מרכז הגבה בלבד היא נדירה ועלולה לגרום לחוסר סימטריה טבעית. ניתן גם לטפל בקמטים בין הגבות או בצניחת עפעפיים וזאת על ידי הסרת השריר שאחראי לכך. הטיפול הזה הוא קבוע, ולפעמים יש גם צורך למלא את החסר מהמקום שבו הוסר השריר על ידי השתלת שומן. כאשר המנתח ירים את הגבה עם האצבעות הוא יקבע גם את ההשפעה על העפעף העליון. אם על ידי הרמת הגבה, משיגים את התוצאה הרצויה אזי ברור שיש להרים את הגבה בלבד. אך אם עודף עור או שומן נשארים תזדקקו גם לניתוח הרמת עפעפיים.


אחרי ניתוח הרמת גבות

יש להישמע לאיתותי הגוף, כשעייפים צריך לשכב ולנוח (רצוי במצב נטייה של 45 מעלות לערך)! אסור להתאמץ במהלך ההחלמה. במהלך הימים הראשונים שלאחר הניתוח יש להניח שקיות אפונה או תירס קפואים למשך 15 דקות על אזור הניתוח, להסירם למשך 15 דקות וחוזר חלילה, הקרח מפחית בצקות ונפיחויות. יש להימנע מחשיפה ישירה של החתכים לשמש למשך שישה שבועות, מומלץ להימרח בקרם הגנה נגד קרני השמש כאשר יוצאים מהבית, השמש מפריעה להגלדת הצלקות. אין להשתמש באיפור למשך 5 הימים הראשונים ואין למרוח משחות או קרמים על החתך אלא אם הרופא יורה אחרת.

רוב המנותחים חוזרים לעבודה תוך פחות משבוע, אם העבודה היא פיזית תאלצו להיעדר 4 שבועות כדי להחלים ולשוב לעבודה, בממוצע רוב האנשים חוזרים לעבוד לאחר 7 ימים.

סיבוכים נפוצים בניתוח הרמת גבות כוללים הרמה לא נכונה של הגבה. סיבוכים אפשריים נוספים המאפיינים את הניתוח הם: נזק עצבי שמונע הרמת גבה ופוגע בהבעות הפנים, חוסר בסימטריה בין שתי הגבות ואובדן שיער מסביב לחתכים.

הערה חשובה!

המידע שלפניכם נאסף מתוך מאמר שכתב ד״ר גרגורי מילר - חבר המועצה האמריקאית לכירורגיה פלסטית. המאמר הרמת גבות תורגם והותאם לשפה העברית. הסיבוכים והסיכונים לאחר ניתוח הרמת גבות תורגמו בחלקם מאתר האגודה האמריקאית למנתחים פלסטיים.

הערה חשובה!

המידע שלפניכם נאסף מתוך מאמר שכתב ד״ר גרגורי מילר - חבר המועצה האמריקאית לכירורגיה פלסטית. המאמר הרמת גבות תורגם והותאם לשפה העברית. הסיבוכים והסיכונים לאחר ניתוח הרמת גבות תורגמו בחלקם מאתר האגודה האמריקאית למנתחים פלסטיים.


מידע נוסף

המאמר ״הרמת גבות״ תורגם, נערך ונבדק ע״י אהרון סגיסמאן, אורי לנדסברג ואורלי לביא בכפוף לתנאי השימוש בפורטל עדכון אחרון: 26/12/2022

pointer arrow

קבלי הצעות מחיר בתהליך פשוט וקל וחסכי הרבה זמן וכסף