×

×
background image

משך הניתוח - 15 דקות עד שעה
זמן החלמה - 3 עד 4 ימים
תוצאות - לכל החיים

ההליך מתאים לנשים (מעל גיל 18) שרוחב השפתיים הפנימיות שלהן הוא מעל 3 ס״מ.

הקטנת שפתיים פנימיות בולטות

משך הניתוח - 15 דקות עד שעה
זמן החלמה - 3 עד 4 ימים
תוצאות - לכל החיים

ההליך מתאים לנשים (מעל גיל 18) שרוחב השפתיים הפנימיות שלהן הוא מעל 3 ס״מ.

נערות מתבגרות ונשים רבות סובלות משפתיים פנימיות בולטות, גדולות ו/או לא סימטריות, שעלולות להביא למבוכה רבה במהלך לבישת בגדים צמודים (בגד ים או מכנס צמוד) ובנוסף לרתיעה מקיום יחסי מין. הקטנת שפתי הפות (Labia Minora Hypertrophy) או לביופלסטיקה (Labiaplasty) הוא ניתוח שנועד להקטין ולעצב את השפתיים הפנימיות בנרתיק.

מטרת ניתוח שפתי הפות ו/או פלסטיקה גניקולוגית בכלל היא להצעיר וליפות את איבר המין הנשי. מדובר בניתוח שיותר ויותר נשים מבקשות בשנים האחרונות גם בגלל שהיום, הרבה יותר מבעבר, ישנה מודעות גבוה למראה הואגינה שבא לידי ביטוי למשל בהליכים קוסמטיים כדגומאת הסרת שיער אשר גורמים לאזור האינטימי להיות חשוף בשל הסרת שיער הערווה.

באמצעות ניתוח שפתי הפות, מקצרים שפתיים פנימיות בולטות, מדולדלות ו/או רופפות מידי, שבולטות בצורה חריגה מתוך השפתיים החיצוניות. בזמן הניתוח אפשר לסדר שפתיים אסימטריות, שפתיים ללא גבולות ברורים (לדוגמא שפתיים קרועות שנגרמו כתוצאה מלידות) ובנוסף להצר את נרתיק. ניתוח קיצור שפתיים פנימיות בולטות עוברים בדרך כלל תחת הרדמה מקומית אולם ניתן לבצעו גם בהרדמה אזורית או בהרדמה מלאה.


הגורמים לגדילת והתרופפות השפתיים הקטנות (הפנימיות)

ע״פ הספרות הרפואית אין גורם שניתן בבירור להצביע עליו כמחולל לגדילת השפתיים הקטנות אולם הנחת העבודה של הגניקולוגים היא שהסיבה לגדילת השפתיים נובעת משילוב גורמים בהם גנטיקה ושינויים הורמונאליים (אסטרוגן) יחד עם גירוי מכאני (למשל כתוצאה מרכיבה על אופניים או סוסים וקיום יחסי מין), שימוש בתכשירים אנדרוגניים, מתיחה מכוונת של השפתיים (באמצעות משקולות - לצורך סרטי פורנו למשל). גם זרימת דם מוגברת לאזור איבר המין הנשי עשויה להגדיל את הלחץ ולתרום להדלדלות השפתיים הפנימיות ויש כמובן סיבות נוספות וברורות שתורמות לריקון והתרופפות השפתיים הגדולות שמביאות לשינוי המראה של השפתיים הקטנות כגון הריון וירידת משקל.

הקטנת שפתיים פנימיות בולטות  


הקטנה והצערת השפתיים הפנימיות שאלות ותשובות

ש. איך מאבחנים שפתיים פנימיות קטנות ובולטות?

ת. לא קיימת בדיקה מיוחדת שתקבע האם את סובלת משפתיים פנימיות, בולטות וגדולות וגם אין מדידה שעושים על מנת להגדיר את הבליטה. התחושה שלך היא שקובעת האם זה מספיק בולט ומפריע כדי לבקש לבצע ניתוח לתיקון שפתיים פנימיות ובכל זאת כלל האצבע אומר ששפתיים קטנות שהרוחב שלהן עולה על 3 ס”מ מוגדרות כגדילת יתר (בכ - 6% מהנשים ע״פ סקר שפרסם ד״ר ע. בר עבור כ - 3,000 נשים). מצב תקין מוגדר כאשר השפתיים הקטנות אינן חורגות מהשפתיים הגדולות (אצל כ- 88% מהמקרים). אם החריגה היא בין 1-4 ס”מ הסטטוס מוגדר כ- ״קל עד בינוני״ מעבר לכך (מעל 4 ס”מ) מגדירים את הסטטוס כ- ״חמור״ (כ- 2% מהנשים ע״פ הסקר).

 

ש. איזה טיפולים וניתוחים אפשר לבצע כדי לתקן ולשפר את מראה השפתיים בפות?

ת. הטיפולים והניתוחים שניתן לבצע על מנת להצעיר ולתקן פגמים בפות כוללים ניתוח הקטנת השפתיים הגדולות, ניתוח להקטנת שפתיים פנימיות, מילוי שפתיים גדולות שמתרוקנות ומדלדלות במרוצת השנים וגם כתוצאה מירידת משקל או ע״י הזרקת חומצה היאלורונית או ע״י מילוי בשומן גוף (פחות נפוץ באזור השפתיים), כריתת עור עודף מעל לאיזור הדגדגן, הסרת עודפי עור באיזור שבו נמצא קרום הבתולין, הזרקות למילוי נקודת ה-G באמצעות חומצה היאלורונית. ע״פ סטיסטיקה שמגיעה מעבר לים, רוב הנשים (כ - 90%) עוברות ניתוח לתיקון הגודל של השפתיים ואילו כ - 10% מהנשים פונות לתיקון אסימטריה בשפתי הפות.

 

ש. באיזה טכניקה מבוצע ניתוח שפתיים פנימיות?

ת. ישנן 3 קבוצות ניתוחים באמצעותן מקטינים את השפתיים הפנימיות: כריתת שולי השפתיים הפנימיות (הליך פשוט לביצוע, אינו פוגע באספקת הדם אולם עשוי לגרום להצטלקות לא טובה ופגיעה במראה החיצוני והטבעי של השפתיים). כריתת משולש משולי השפתיים הפנימיות כלפי עומק השפה - מכונה גם ניתוח בחתך נסתר שמשמר את חיצוניות השפתיים לקבלת תוצאה אסתטית יפה הרבה יותר למרות שבטכניקה זו עלול להופיע מתח מסוים על הנרתיק כתוצאה מהחיתוך וממשיכת השפה. בטכניקה השלישית כורתים עור בעומק השפה. בגלל שצריך לתת לתפרים העדינים להחלים לאחר הניתוח, נדרשת מנוחה בבית של שלושה עד ארבעה ימים. יש ללבוש בגדים רפויים ולרחוץ את האזור האינטימי פעמיים ביום במים וסבון. ספורט אפשר לעשות כחודש מתום הניתוח. חובה להימנע מיחסי מין (כולל אוננות) כחודש וחצי מיום הניתוח.

 

ש. מאיזה גיל ומתי אפשר לעבור ניתוח לעיצוב והקטנת שפתי הפות?

נשים החל מגיל 18 יכולות לעבור ניתוח קיצור שפתיים פנימיות למרות שניתן לנתח במקרים מסוימים גם בנות צעירות הרבה יותר ובעיקר כאשר התופעה מוגדרת כחמורה (כאשר השפתיים הפנימיות חורגות מהשפתיים הגדולות והחיצוניות מעל ל 4 ס״מ כאמור) או כאשר השפתיים הן אסימטריות לחלוטין. נשים רבות בוחרות לעבור ניתוח להקטנת שפתי הפות לאחר לידה ועקב התארכות השפתיים. אצל נשים מבוגרות יותר מתרחש לעיתים רפיון בשפתיים הגדולות ובתעלת הנרתיק ולכן הן יעברו ניתוח משולב הכולל הצרת הנרתיק ו/או מילוי של השפתיים החיצוניות הרפויות ו/או מתיחה של השפתיים.

 

ש. כמה עולה ניתוח הקטנת שפתיים פנימיות?

ת. מחיר ניתוח הקטנת שפתיים פנימיות נקבע בהתאם לסוג הניתוח אותו תבצעי (איזה טכניקה) שקובע את משך הניתוח ואת סוג ההרדמה (כללית, אזורית או מקומית). מחיר הניתוח תלוי בשכר המנתח בין 4,000 ל- 8,000 ש״ח כאשר מנתח מנוסה וותיק יגבה יותר ואילו מנתח צעיר ופחות מנוסה ידרוש פחות כסף, עלות חדר ניתוח שמתומחרת בדקות (15 דקות עד 40 דקות) תעלה בין 1,500 ש״ח ל- 3,000 ש״ח ולפיכך טווח המחיר של ניתוח הקטנת שפתיים פנימיות ינוע בין 5,500 ש״ח ל - 11,000 ש״ח.

הערות חשובות

המידע שלפניך נאסף מתוך מאמר שכתב ד״ר סקוט סמיילין, אורוגינקולוג (רופא מומחה במיילדות ובגינקולוגיה ו/או באורולוגיה בעל הכשרה וניסיון נוסף בהערכה ובטיפול בתנאים המשפיעים על איברי האגן הנשיים, על השרירים ועל רקמת החיבור התומכת באיברים) וחבר בהתאחדות האמריקאית לאורוגניקולוגיה. ניתוחים וטיפולים של הואגינה והנרתיק מומלץ לעבור רק ע״י גניקולוגים שמומחים לכירורגיה ואסתטיקה וגינאלית.

הערות חשובות

המידע שלפניך נאסף מתוך מאמר שכתב ד״ר סקוט סמיילין, אורוגינקולוג (רופא מומחה במיילדות ובגינקולוגיה ו/או באורולוגיה בעל הכשרה וניסיון נוסף בהערכה ובטיפול בתנאים המשפיעים על איברי האגן הנשיים, על השרירים ועל רקמת החיבור התומכת באיברים) וחבר בהתאחדות האמריקאית לאורוגניקולוגיה. ניתוחים וטיפולים של הואגינה והנרתיק מומלץ לעבור רק ע״י גניקולוגים שמומחים לכירורגיה ואסתטיקה וגינאלית.


מידע נוסף

המאמר ״הקטנת שפתיים פנימיות״ תורגם, נערך ונבדק ע״י אהרון סגיסמאן, אורי לנדסברג ואורלי לביא בכפוף לתנאי השימוש בפורטל תאריך עדכון אחרון: 26/12/2022

pointer arrow

קבלי הצעות מחיר בתהליך פשוט וקל וחסכי הרבה זמן וכסף