×

×
background image

משך ההליך- שעתיים עד שלוש שעות
כמה עולה- 13,000 עד 19,000 ש״ח
זמן החלמה- לפחות שבוע
תוצאות הניתוח- קבועות

מועמדים שמתאימים לניתוח הם גברים בריאים ויציבים בדעתם עם שדיים נשיים.

גניקומסטיה (הקטנת חזה לגבר)

משך ההליך- שעתיים עד שלוש שעות
כמה עולה- 13,000 עד 19,000 ש״ח
זמן החלמה- לפחות שבוע
תוצאות הניתוח- קבועות

מועמדים שמתאימים לניתוח הם גברים בריאים ויציבים בדעתם עם שדיים נשיים.

פירוש השם או המונח גניקומסטיה (Gynecomastia Surgery) הוא צמיחת שדיים אצל גברים. גניקומסטיה לרוב מתפתחת בתקופת ההתבגרות המינית והיא תופעה הנחשבת נורמאלית ומקובלת כאשר לרוב היא זמנית. המושג “זמני” בהקשר של שדיים נשיים לגבר מצביע על פרק זמן שיכול לנוע בין מספר חודשים ועד לפרק זמן של מספר שנים.

שדיים נשיים עלולים להופיע גם אצל גברים הסובלים מעודף משקל משמעותי (פסאודו - גניקומסטיה) וגם בגברים מבוגרים (בגיל השלישי דהיינו מגיל 65 ומעלה). לפניכם הסבר מלא על התופעה, מדוע היא נגרמת, כיצד מקטינים חזה נשי אצל גברים (ניתוח או טיפול תרופתי), הכנה לקראת ניתוח גניקומסטיה וגם טיפולים מקובלים לצמיחת שדיים אצל הגבר.


סיבות להופעת גניקומסטיה?

הסיבות שבגללן מופיעה גניקומסטיה לרוב הן כאשר הגבר חולה במחלות מסוימות (בייחוד כאשר חולים במחלות כבד) וגם כאשר נוטלים תרופות מסוימות המכילות הורמוני מין נשיים. סיבות נוספות ופחות שכיחות להתפתחות גניקומסטיה עלולות לנבוע כתוצאה משימוש בצמח הקנאביס (עישון מריחואנה), כתוצאה מחוסר איזון הורמונאלי, עקב שימוש בחומרים או תרופות המכילות סטרואידים ובשל צריכת אלכוהול מוגזמת.

צמיחת החזה אצל הגבר יכולה להתרחש באחד מהשדיים או בשניהם, כאשר השדיים המוגדלים או השד המוגדל הוא רך ודי רגיש למגע, הרי שאין חשש ממחלת הסרטן למרות שמומלץ להתייעץ עם רופא בכדי לשלול את המחלה באופן מוחלט, סרטן שד יכול בהחלט להתפתח אצל גברים למרות שהסיכוי לכך הוא פחות פי מאה מאשר הסיכויים של נשים לפתח את אותה מחלה ארורה.


איך מטפלים בגניקומסטיה?

אם אתה סובל מחזה נשי אין סיבה למהר ולפנות למנתח פלסטי שכן התופעה כפי שהובהר בתחילת המאמר חולפת מעצמה תוך פרק זמן מקסימאלי של מספר שנים בודדות (בעיקר כשאתה נער מתבגר). ישנם רופאים הגורסים כי טיפול הורמונאלי יכול לפתור את הבעיה אולם ישנם כאלו המתנגדים לכך. חשוב לטפל בסיבות שגרמו להתפתחות הגניקומסטיה ורק לאחר מכן לפנות להליך הכירורגי. בכל אופן הטיפול התרופתי לגינקומסטיה (בני נוער, מתבגרים ומבוגרים כאחד) הוא באמצעות תרופה שנקראת טמוקסיפן ולעיתים גם טסטולקטון. התרופות ניתנות בעיקר כשסובלים מכאבים בשדיים.

על מנת שניתן יהיה להתאים את סוג הניתוח יש לסווג את הגניקומסטיה בהתאם לדרגת חומרתה כשמקובל לקטלג את חומרת הגניקומסטיה לארבע דרגות (דרגה ראשונה - חזה נשי בגודל של עד 250 גרם, דרגה שניה - חזה נשי בגודל של בין 250 ל- 500 גרם ללא פטוזיס / נפילת שד, דרגה שלישית - חזה נשי בגודל של 500 גרם ויותר כולל נפילת שד קלה, דרגה רביעית - צניחה משמעותית של שדיים נשיים גדולים). כריתת רקמת השד העודפת באמצעות ניתוח, היא האפשרות הטובה ביותר מבחינתך להקטין חזה נשי. לצורך כך, עליך להיוועץ עם מנתח פלסטי בכדי לקבל את ההחלטה הנכונה ביותר האם הקטנת החזה גברית היא אכן הכרחית עבורך.

בזמן האחרון יותר ויותר מנתחים פלסטיים משתמשים בטכניקה חדשנית שבה מרחיקים את רקמת השד ע״י צינור יניקה המוחדר לאזור החזה באמצעות ביצוע חתך קטן, לעיתים לאחר ההליך המתואר, מבוצע גם ניתוח קוסמטי. טכניקה נוספת אותה מבצעים היא ביצוע חתך באזור החזה ממנה שואבים שומן או שמבצעים כריתה של בלוטות השד.


הכנה לניתוח גניקומסטיה

בפגישת הייעוץ הראשונית עם המנתח תקבע התאמתך לניתוח. לאחר העיון בהיסטוריה הרפואית, הרופא ימדוד את מידת עודף השומן והצניחה (אם קיימת) ואת בלוטות הרקמות באזור החזה, לאחר המדידות יקבע המנתח את חומרת הגניקומסטיה (דרגות אחד עד ארבע כאמור).

פרט לבדיקות הללו תישלח לבדיקות נוספות שיעזרו לאבחן את הסיבה שגרמה לצמיחת החזה. אחת מהבדיקות תכלול גם תפקוד אֶנְדּוֹקְרִינִי. בלוטות האנדוקרין מבודדות את ההורמונים שקשורים לחזה גדול. קרוב לוודאי שהרופא יצלם תמונות “לפני” במשך פגישת הייעוץ כדי לדון באפשרויות הניתוחיות שיתאימו לך וגם להשוותן לתוצאה שתתקבל לאחר הניתוח - ״אחרי״.

אם אתה זקוק לניתוח עליך לעבור מספר בדיקות כגון: בדיקות דם (בדיקת Ptt, בדיקת Pt וספירת דם) ובדיקת א.ק.ג. הרופא יורה על הפסקת נטילת תרופות מסוימות כמו אספירין או מדללי דם, תרופות אנטי דלקתיות וכל מה שעלול לגרום להגברת הדימום לאחר הניתוח. הרופא ידון איתך על הסיכונים בניתוח. רוב המנתחים ימליצו על הפסקת העישון כחודש לפני ואחרי ההליך.


כיצד מבוצעת הקטנת חזה לגבר?

ניתוח גניקומסטיה מבוצע לרוב בהרדמה כללית, כמובן שיש לעבור ניתוח מהסוג הזה בחדרי ניתוח מאושרים ע״י משרד הבריאות. לרוב, משך הניתוח הוא כשעתיים ובמקרים ״קשים״ הניתוח עשוי להתארך (עד שלוש שעות). ברוב המקרים הניתוח אינו מצריך אשפוז כך שלרוב חוזרים הביתה כבר ביום הניתוח.

ההליך משלב כאמור שאיבת שומן במקביל לחיתוך והסרת הרקמה הבלוטית המיותרת באמצעות חתך בהיקף העטרה. במקרים נדירים מסירים עודפי עור שאין סיכוי שיתכווץ לבד לאחר ההליך.

במרבית הניתוחים המנתח שואב שומן בקפל שבבית השחי הקדמי ומסביב לעטרה. הכניסה לאזורים הללו מתבצעת דרך שני חתכים קטנטנים אותם יוצר המנתח. לאחר שהשדיים רוקנו משומן, בודקים אם נשארה רקמה בלוטית באזור שמתחת לפטמה ולעטרה, אם כן, מסירים גם אותה. סוג הניתוח המתואר אינו משאיר צלקות בולטות או גדולות ולאחר מספר חודשים אף אחד לא ישים לב שעברת ניתוח.

במקרים פחות שכיחים, כשלמטופל יש עודפי עור משמעותיים יש שתי אופציות ניתוחיות: הראשונה, דומה מאוד לניתוח הקטנת חזה שמשאיר צלקת גדולה יחסית (האות T + חצי פה) מסביב לעטרה, אנכית אליה ולעיתים כאשר ההקטנה ״קשה״ במיוחד תוספת של חתך רוחבי. באפשרות השנייה, קודם כל שואבים את כל השומן שהצטבר בשד, לאחר מכן ממתינים עד שהעור מתכווץ ולבסוף כורתים את עודפי העור.


כאבים, החלמה וסיכונים מניתוח גניקומסטיה

נפיחות, כאבים וכל הסימפטומים האחרים שמתפתחים לאחר ניתוח ואופייניים לניתוחי חזה רלוונטיים גם לניתוח הקטנת חזה לגבר. דבר אחרון שראוי להזכיר, לאחר הניתוח יש ללבוש מחוך מיוחד שיחזיק את האזור המנותח, דאגו להצטייד במחוך שכזה לפני הניתוח, המחוך חשוב מאוד להחלמה.

החלמה אחרי גינקומסטיה אורכת מספר שבועות אולם כבר לאחר מספר ימים ניתן לצאת מהבית כל זאת מבלי לבצע פעילות גופנית מאומצת. תוצאת הניתוח נראית לעין מיד בסיום ההליך אולם כשלושה חודשים מתום הניתוח ניתן לראות תוצאות די סופיות.

סיכונים וסיבוכים כמובן שיש אולם לרוב מדובר על סיבוכים הנגרמים כתוצאה מהרדמה ששכיחותם נמוכה ביותר. בכל אופן הסיבוכים שנלווים לניתוח הם: דימומים, זיהומים (שמטופלים באנטיביוטיקה), אובדן תחושה זמנית / קבועה בפטמות, אסימטריה בחזה, שינויים קבועים או זמניים בתחושה בפטמה, פקקת ורידים עמוקה, סיבוכים ריאתיים ולבביים, סרומה (הצטברות נוזלים), פגיעה אפשרית בכלי דם או עצבים.

צלקות מניתוח גניקומסטיה שונות מאשר בניתוח הקטנת חזה לנשים שכן לרוב אין צורך בהסרת עודפי עור, החתך קטן, ואין הוא בולט לעין ולכן גם אין צלקות בולטות, בכל מקרה הצלקות מטשטשות וקשה מאוד להבחין בהן מספר חודשים לאחר הניתוח.

הערה חשובה!

המידע שלפניכם נאסף מתוך מאמר גניקומסטיה שכתב ד״ר סטיבן פרן - חבר המועצה האמריקאית לכירורגיה פלסטית. המאמר תורגם והותאם לשפה העברית. הסיבוכים והסיכונים בהקטנת חזה לגבר תורגמו מאתר האגודה האמריקאית למנתחים פלסטיים.

הערה חשובה!

המידע שלפניכם נאסף מתוך מאמר גניקומסטיה שכתב ד״ר סטיבן פרן - חבר המועצה האמריקאית לכירורגיה פלסטית. המאמר תורגם והותאם לשפה העברית. הסיבוכים והסיכונים בהקטנת חזה לגבר תורגמו מאתר האגודה האמריקאית למנתחים פלסטיים.


מידע נוסף

המאמר גניקומסטיה תורגם, נערך ונבדק ע״י אהרון סגיסמאן, אורי לנדסברג ואורלי לביא בכפוף לתנאי השימוש בפורטל עדכון אחרון: 26/12/2022

pointer arrow

קבלי הצעות מחיר בתהליך פשוט וקל וחסכי הרבה זמן וכסף