×

×
background image

משך הטיפול באקנה- בהתאם לסוג האקנה
כמה טיפולים- תלוי באופי הטיפול
תוצאות הטיפול באקנה- זמניות או קבועות

לטיפול באקנה אצל מבוגרים יש לפנות במהירות קודם כל לרופא עור (בדרך כלל נותן מרשם לתרופות אנטיביוטיות) ולאחר מכן ובהתאם לאקנה רצוי לשלב טיפולים אחרים כגון טיפול בלייזר.

אקנה אצל מבוגרים

משך הטיפול באקנה- בהתאם לסוג האקנה
כמה טיפולים- תלוי באופי הטיפול
תוצאות הטיפול באקנה- זמניות או קבועות

לטיפול באקנה אצל מבוגרים יש לפנות במהירות קודם כל לרופא עור (בדרך כלל נותן מרשם לתרופות אנטיביוטיות) ולאחר מכן ובהתאם לאקנה רצוי לשלב טיפולים אחרים כגון טיפול בלייזר.

אקנה (אַקְנֶה ובעברית חַטֶּטֶת) מוגדרת כמחלת עור כרונית שפוגעת בעיקר בבני נוער אולם היא גם מופיעה אצל אנשים מבוגרים יותר (גילאי 30 עד 50). מדוע אקנה מופיעה אצל מבוגרים ומה ניתן לעשות כדי להיפטר מהתופעה המתסכלת הזו שהטיפול בה כאשר היינו צעירים היה יעיל אולם כעת הטיפול עשוי להיות חסר תועלת ולעיתים אף להחמיר את מצב האקנה.

אם האקנה מחמירה אתם עשויים לתהות האם הפגמים הללו הם אחרי הכל אקנה והאם בכלל מבוגרים סובלים מהתופעה. אקנה אצל מבוגרים נפוצה בעיקר אצל נשים בגיל המעבר, נשים באופן סטטיסטי נוטות לסבול הרבה יותר מאקנה מאשר גברים. אקנה אצל מבוגרים תופיעה לרוב באזור הלחיים ובקו הלסת, אצל בני הנוער האקנה מצטברת לרוב בלחיים ובמצח.

אקנה אצל מבוגרים גורמת לפצעים שנוטים להשאיר צלקות קשות הרבה יותר מאשר אקנה אצל צעירים. הווה אומר, פצע בגודל זהה אצל צעירה ואצל מבוגרת ישאיר אצל המבוגרת צלקת בולטת יותר לעין. תהליך תיקון הצלקות בעור הופכת לאיטית יותר עם השנים ולכן, לא מומלץ להתעלם מהמחלה ויש לטפל בה בהקדם כדי למנוע עור מחוספס ומלא צלקות.

חשוב שתדעו

אם אתם נוטלים תרופות שמכילות סטרואידים, יש לשלול מול הרופא המטפל (דרמטולוג) האם התרופות הן לא המקור לאקנה והפצעונים. כמו כן, ההמלצה שלנו לטיפול באקנה אצל מבוגרים היא לעבור טיפולים בלייזר לחיסול הבקטריות של האקנה.

חשוב שתדעו

אם אתם נוטלים תרופות שמכילות סטרואידים, יש לשלול מול הרופא המטפל (דרמטולוג) האם התרופות הן לא המקור לאקנה והפצעונים. כמו כן, ההמלצה שלנו לטיפול באקנה אצל מבוגרים היא לעבור טיפולים בלייזר לחיסול הבקטריות של האקנה.


סיבות להופעת אקנה אצל מבוגרים

הורמונים – רמות הורמונים משתנות עשויות להביא להתפרצות אקנה. נשים לרוב סובלות מחוסר איזון הורמונלי בתקופות שונות בחיים כמו למשל במהלך ההריון, בגיל המעבר, לאחר הפסקת נטילת גלולות נגד הריון וכדומה. שינוי הורמונלי (מכונה גם אקנה הורמונלי) הוא גורם מרכזי להופעת אקנה אצל מבוגרים. אקנה הורמונלי היא אקנה מכאיבה שמתפרצת באקראי וללא סיבה ברורה ולכן אם הפצעים הם רבים, גדולים או עמוקים, רוב הסיכויים שהאקנה היא תוצאה של הורמונים (Androgens).

לחץ – במחקרים שנערכו מעבר לים מצאו החוקרים קשר ישיר בין מתח לבין התפרצות אקנה אצל מבוגרים. בתגובה לסטרס או מתח נפשי, הגוף שלנו מייצר יותר אנדרוגנים (סוג של הורמון). ההורמונים הללו ממריצים את בלוטות השמן וזקיקי השיער בעור, מה שעשוי לגרום לאקנה. זו עשויה להיות הסיבה להתמשכות האקנה, לחץ תמידי (בעבודה למשל) ימנע את הריפוי של האקנה.

אקנה אצל מבוגרים  

היסטוריה משפחתית – האם קרוב משפחה שלך ממקור ראשון כמו: הורה, אח או אחות סובל מאקנה? הממצאים שעלו במחקר שנערך בארה״ב בינואר 2020 קבעו כי לאנשים מסוימים יש נטייה גנטית לאקנה. אנשים שיש להם נטייה שכזו, נראה שיש סיכוי גבוה יותר שהם יחלו באקנה למבוגרים.

אקנה שנובע בגלל מוצרים קוסמטיים – עליך לקרוא את התוויות המוצגות על מוצרי טיפוח העור ומוצרי טיפוח השיער שלך. וודא על תווית המוצר כי התכשיר אינו קומדוגני, אינו אקנוגני, נטול שמן או שהוא אינו סותם ו/או חוסם את הנקבוביות בעור. שימוש בקרם לחות, ניקוי, קרם הגנה או מוצר קוסמטי אסתטי אחר שאין התייחסות לפרמטרים שסקרנו לעיל אינו טוב עבורך והוא עלול לגרום להתפרצות אקנה.

תופעת לוואי של תרופות – אקנה אצל מבוגרים עשויה להתפתח בגלל תופעת לוואי של תרופות מסוימות. אם אתה חושד כי תרופה גורמת לאקנה שלך או שהיא מחמירה אותה, המשך ליטול את התרופה - אך דבר עם הרופא שניפק לך את המרשם לתרופה. שאל אם אקנה היא תופעת לוואי אפשרית. אם אקנה היא תופעת לוואי אפשרית, שאל האם אתה יכול ליטול תרופה אחרת. אם אינך יכול ליטול תרופה אחרת, מומלץ שתפנה לרופא עור (דרמטולוג) שינסה לעזור לך לשלוט באקנה בדרך אחרת.

מצב רפואי לא מאובחן – בעיות בריאותיות שטרם אובחנו ע״י רופא הן גורם אפשרי להתפתחות אקנה אצל מבוגרים. מחלות כגון: קנדידה, בעיות בבלוטת הטרואיד (בלוטת התריס), סכרת וכדומה עשויות להוות זרז להתפתחות של אקנה. ברגע שמטפלים במחלה (אם ניתן לטפל) ומאבחנים ממה המטופל סובל, יש סיכוי שהאקנה תתנקה מהגוף.


איך מטפלים באקנה אצל מבוגרים?

תרופות - בראש ובראשונה אסור להחמיר את המחלה באמצעות טיפולים לא מתאימים ו/או ע״י שימוש בתרופות סבתא או טיפול טבעי אחר שאינו מתאים. לרוב, הטיפול מתבצע ע״י נטילת תרופות מרשם המנופקות ע״י רופא עור כאשר את התאמת התרופות עושים כמובן על בסיס אישי. הטיפול לרוב כולל שילוב של תרופות חיצוניות ותרופות פנימיות. דרמטולוגים לרוב ימליצו על אחת מתוך 3 התרופות הבאות: בנזול או פריאוקסייד, רטינואידים ואנטיביוטיקה שנקראת אקנה מיצין. רטינואיד (מוכר יותר בשם רואקוטן) בולעים לרוב כאשר עסקינן באקנה חמורה, הריטינואיד מכווץ את בלוטת החלב שהיא למעשה מקור האקנה. שיבוש הפעילות של בלוטת החלב מחלישה משמעותית את האקנה.

טיפול פוטותרפי - טיפול חדש באופן יחסי המכונה גם טיפול PDT לאקנה, במהלכו מקרינים אור באורך גל של 400 עד 440 ננו-מטר על פני המתרפא. האור הכחול שפולט המכשיר אינו פוגע בעור, הוא אור שנראה לעין וזאת בנטרול קרני האור האולטרא סגוליות המסוכנים למשל שיש בקרני השמש. טיפול פוטותרפי למבוגרים מתאים גם לסובלים ממחלות עור קשות כגון פסוריאזיס והוא נחשב ליעיל במיוחד לתופעת האקנה אצל מבוגרים. האור הכחול הורס את חיידקי האקנה בסדרת טיפולים שנפרסת על פני חודש ימים (כ - 20 דקות למפגש, פעמיים בשבוע). במהלך הטיפול הפוטותרפי משחרר המכשיר מספר אורכי גל שונים שיוצרים אורות שונים (אור כחול, אור אדום שמפחית דלקת ואור גל תת אדום שגורם לריפוי מהיר יותר) להבראת האקנה.

לייזר ואור אי.פי.אל לטיפול באקנה למבוגרים - טכנולוגיה מבוססת אור מפחיתה באופן משמעותי את התהליך הדלקתי שנוצר באקנה, באמצעות טיפול בלייזר או אי.פי.אל מחממים את העור וגורמים להאצת תהליכי הריפוי שלו. קרני האור שפולט המכשיר פוגעים בחיידק P.acnes שמייצר פורפירין, (הפורפירין סופג אור ומשחרר רדיקאל חופשי שקוטל את החיידק באקנה). קרני האור שפולט המכשור פוגעים בחיידק בלבד וזאת ללא כל פגיעה בתאים שמסביב ולכן גם חשיפה לשמש הקופחת בישראל תשפר את מצב העור אצל המבוגרים הסובלים מאקנה. ישנם כל מיני מכשירי לייזר שמטפלים בתופעה בהם קליר סקין מבית אלמה לייזר׳ס שבאמצעות אנרגיית הלייזר חודר לשכבת העור החיצונית ומשתחרר באופן מלא לתוך השכבה התת-עורית. החימום העמוק שמבצע המכשיר גורם לקטילת בלוטות החלב ומצמצם את ייצור החלב ובכך הוא גורם להפחתה משמעותית של כמות החיידקים בעור. מכשיר מוביל נוסף לטיפול באקנה נקרא V-30 של חברת VIORA, עסקינן במערכת חדשנית אשר משלבת בתוכה כמה טכנולוגיות שונות (שימוש באינטנט פולס לייט ושימוש בידיות המבוססות על לייזר באורכי גל של 1064 ננו-מטר) ביעילות ודיוק רב, עם בטיחות גבוהה אשר מבטיחה טיפול נינוח שאינו מצריך החלמה.

pointer arrow

קבלי הצעות מחיר בתהליך פשוט וקל וחסכי הרבה זמן וכסף