×

×
background image

משך ההליך- כחצי שעה עד שעתיים
מספר טיפולים- אחד או סדרה
החלמה- ימים בודדים עד שבועות
תוצאות- לטווח הארוך

פילינג יתאים לאנשים הסובלים מנזקי שמש וכתמי עור, קמטים עמוקים ומתונים, צלקות ובעיות פיגמנטציה בעור.

פילינג לפנים

משך ההליך- כחצי שעה עד שעתיים
מספר טיפולים- אחד או סדרה
החלמה- ימים בודדים עד שבועות
תוצאות- לטווח הארוך

פילינג יתאים לאנשים הסובלים מנזקי שמש וכתמי עור, קמטים עמוקים ומתונים, צלקות ובעיות פיגמנטציה בעור.

פִּילִינְג באנגלית פירושו קילוף, נשל, תקליף וכדומה שהפך למילה נרדפת לקילוף קוסמטי של עור הפנים. פילינג לפנים מיושם בתהליך פרוצדוראלי אסתטי שמבוסס ברוב המקרים על חדירה לעור עם חומר אחד או יותר כאשר המטרה היא להסיר את העור הפגוע ולייצר ולהחיות מחדש רקמות, ובאותו זמן לגרות את ייצור הקולגן שהוא הפרוטאין שאחראי על שמירת העור במצב מוצק ומתוח.

פילינג מטפל בקמטי הבעה, מעלים צלקות, שינויי צבע וכוויות שמש (קרטוזיס) וגם סוגר נקבוביות פתוחות. ישנם סוגי פילינגים רבים לפנים המותאמים לפי סוג הבעיות שמופיעות על עור הפנים. כל הטכניקות מציעות דרגות שונות של חדירה לעומק בהתאם לצרכי המטופל.


סוגי פילינג לפנים

פילינג-מכאני – אומרים כי המצרים הקדמונים שפשפו את העור עם אבק סִילִיקָה, שהיא למעשה השיטה העתיקה ביותר לקילוף עור מכאני, כיום משתמשים במכונות הדומות למקדח ידני שבקצהו מסתובבים במהירויות עצומות ראשים מפלדה כירורגית או מקצוות יהלום, מבצעים מיקרו-דרמבריישן לפילינג עדין ודרמבריישן לפילינג פנים עמוק. השיטה הראשונה עובדת רק על השכבה הקרנית של הדרמיס, והיא מתאימה במיוחד לחידוש עור עייף שזקוק לרענון. דרמבריישן (בשונה ממיקרו), משמש לקילוף שכבות עור עמוקות הרבה יותר ומיועד לתנאי עור בעיתיים ומשמעותיים יותר.

פילינג לפנים  

פילינג כימי לפנים - שיטה זו מתבססת על מריחת מוצרים כימיים קאוסטיים על העור שממיסים את האפידרמיס. פילינג כימי מחדש את העור ע״י כך שהוא גורם בסופו של ההליך ליצירת שכבות עור בריאות יותר ופגועות פחות. בפילינג כימי משתמשים בחומרים כגון חומצות אלפא-הידרוקסידיות (חומצה גליקולית, לקטית, מנדליקית ועוד) חומצות ביתא-הידרוקסידיות (בהן חומצות סליציליקות וציטריקות), חומצה הטריקולורסטית, חומצה רטינולית ופנול (לקילוף פנים עמוק).

 

פילינג ביתי לפנים - פילינג ביתי לפנים טוב לטיפול בצלקות אקנה קלות, חצ׳קונים, כתמי שמש וקמטי פנים עדינים. הפילינג הביתי מומלץ במיוחד כאשר עור הפנים הוא שמנוני, הטיפול נעשה על ידי המטופל בעצמו ובמעונו כאשר הוא משתמש בתכשירים מיוחדים לשימוש ביתי (כגון פילינג גרגירים).

 

פילינג פנים שטחי - קילוף עור שטחי מטשטש קווי הבעה שטחיים או מקל על צלקות שנבעו מאקנה. התהליך מבטיח עור בריא וזוהר, והוא אף עוזר לשלוט על האקנה. הקילוף (שמתאים לכל סוג עור) פועל על שכבת הקרנית של העור.

 

פילינג בינוני - מיועד לאנשים שעורם הזדקן בטרם עת כתוצאה מחשיפה לקרני השמש, הפילינג פועל על הדרמיס השטחי וככל שמשתמשים בו בתדירות גבוהה יותר הוא גורם לתוצאות טובות יותר.

 

פילינג עמוק לפנים - משתמשים בפילינג עמוק לבעיות ״קשות יחסית״ כגון צלקות אקנה עמוקות, כתמי עור, כוויות שמש ולקמטים שטחיים ועמוקים. בגלל שהקילוף ״עובד״ על השכבות העמוקות יותר של העור, ובגלל שמשתמשים בחומרים חזקים כגון פנול, את ההליך יכול לבצע רק רופא (עדיף מנוסה כמובן) או מנתח פלסטי. ההבדל בין דרגות הקילוף הוא בריכוז החומר ועומק החדירה שלו לעור.

 

קילוף עור בלייזר - טיפולים חדשים באופן יחסי, נחשבים ״לצעקה האחרונה״ בתחום הפילינג. קיימים עשרות מכשירי לייזר וקרן אור שגורמים לקילוף העור. חשוב לבחור במטפל מנוסה ובמכשירים שקיבלו אישור ממינהל התרופות והמזון האמריקאי. באמצעות פילינג בלייזר מטשטשים קמטים באזור המצח, מעל השפתיים ומסביב לעיניים, מעלימים כתמי עור ומסירים צלקות רדודות בפנים. אנשים שנוטים לייצר קלואידים אינם מתאימים להליך.

פילינג לפנים בלייזר  

קילוף עור אולטרסוני - קילוף עור לפנים המכונה גם בשם לייזר אולטרה סאונד, זהו טיפול שגורם לקילוף עילית העור ומעודד ייצור של קולגן, הקילוף עוזר להסוות קמטים עדינים וצלקות רדודות.


פילינג לפנים שאלות ותשובות

ש. מי מוסמך לטפל בך והיכן הטיפול מבוצע?

ת. כאשר הטיפול אינו מבוצע באמצעות חומצות שריכוזן מעל ל- 15% ההליך יכול להתבצע גם ע״י קוסמטיקאיות, מעל לריכוז הנ״ל חייב שהטיפול יתבצע ע״י רופא (עדיף דרמטולוג או מנתח פלסטי). הפילינג הכימי, השטחי והבינוני מבוצע בחדר טיפולים במרפאה (אמבולטורי), במקרים מיוחדים (פילינג עמוק למשל) ההליך מבוצע בחדר ניתוח. עומק הפילינג הוא זה שיקבע בחלק מהמקרים את מקום הטיפול.

 

ש. מה חשוב לדעת לפני ההליך?

ת. אין להשתמש בקרמים מחומצת רטינול, גם זריקות בוטולינום טוקסין ואיפור קבוע אסור לעבור. יש לדווח לרופא המטפל אם השתמשתם באיזוטרטינואין (תרופה שבולעים) במהלך החצי שנה האחרונה, אם כן, יש להמתין מספר שבועות בגלל שעלולות להיווצר תופעות בלתי רצויות. במקרה שסובלים מהרפס או שיש עבר עם מחזוריות של הרפס יש לציין זאת בפגישת הייעוץ. כשבוע לפני ביצוע הפילינג הימנעו מלנקות את עור הפנים, אסור כמובן לקרצף את עור הפנים בספוג.

 

ש. כמה זמן אורך הטיפול?

ת. תלוי בהיקף הטיפול, באופי הטיפול ומטרתו ובחומר (או במכשיר הלייזר וגודל הידית) שמשתמשים בו. הטיפול אורך בין 10 דקות והוא עשוי להימשך עד שעתיים (פנול בחדר ניתוח).

 

ש. מהי התחושה בפנים בזמן ביצוע ההליך?

ת. במשך ביצוע הפילינג תהיה תחושה קלה של עקצוץ שמתגבר ככל שהפילינג יהיה עמוק יותר. במקרים חריגים אתם עלולים לדמוע.

 

ש. מה חשוב לעשות או לא לעשות לאחר פילינג לפנים?

ת. לאחר הטיפול ההיגיינה היא הדבר החשוב ביותר, בנוסף חשוב להימנע מחשיפה ישירה לקרני השמש. יש למלא אחר הוראות הרופא כדי למנוע דלקות בקטריאליות, הרפס, צלקות, שינויי פיגמנטציה ואלרגיות. במקרה ורוצים להתאפר מומלץ לחכות לפחות שעה לאחר הטיפול כדי שרמת ה- PH בעור תחזור לרמה נורמאלית, אין להיחשף לחום וחל איסור לבצע פעילות גופנית עד שבוע מביצוע הטיפול (בהנחה ובוצע טיפול אגרסיבי).

 

ש. מתי חוזרים לחיים נורמאליים?

ת. בפילינג השטחי המטופל מגיב בדומה לכוויה של השמש שחולפת לאחר 3 עד 4 ימים. במקרה של פילינג פנים בינוני התגובה תימשך 7 עד 10 ימים. ככל שהפילינג יהיה עמוק יותר והחומצה חזקה יותר תתארך ההחלמה מההליך. השיפור במראה העור יראה כיום או יומיים לאחר טיפולי פילינג רכים ועד לחודש ימים אחרי טיפולים חזקים. האדמומיות בעור לאחר פילינג עמוק עשויה להימשך עד לשישה חודשים!

 

ש. מהם הסיבוכים והסיכונים כתוצאה מטיפול פילינג לפנים?

ת. הסיבוכים אינם שכיחים אולם הם מנת חלקו של כל הליך רפואי, בטיפול פילינג אתם עלולים לחוות: התעוררות מחדש של הרפס רדום, אדמנת עיקשת, אדמנת קווית במקרים של פילינג עם רסורסינול (חומר חיטוי), כוויות, היפר-פיגמנטציה, דלקת, זיהום, התבהרות צבע העור, צלקות, התפרצות אקנה, אלרגיה לרסורסינול ועוד.

 

ש. לכמה זמן מחזיקה התוצאה?

ת. מספר הטיפולים הדרושים כדי להשלים את התהליך תלוי בתגובת המטופל לסוג הפילינג המבוצע. בפילינג בינוני למשל, מספיק טיפול בודד כדי לראות שינוי משמעותי. ככל שהפילינג עמוק יותר התוצאות יהיו למשך זמן רב יותר, מבלי לשכוח שתהליך ההזדקנות של העור ממשיך באופן טבעי כרגיל.

הערות חשובות

כל המידע לעיל נלקח מתוך מספר סקירות שפרסמו הדרמטולוגים (רופאי עור) אליוט שפר וד״ר קטלין קובלצקי - רופאים מומחים שחברים באיגוד הדרמטולוגים האמריקאי. באופן כללי ניתן לעבור טיפולי פילינג בכל עונות השנה אולם כאשר הטיפול מתמקד באזור הפנים, מומלץ להמתין לחורף או לסתיו שכן חשיפה לשמש לאחר ההליך עלולה לשבש את ההחלמה.

הערות חשובות

כל המידע לעיל נלקח מתוך מספר סקירות שפרסמו הדרמטולוגים (רופאי עור) אליוט שפר וד״ר קטלין קובלצקי - רופאים מומחים שחברים באיגוד הדרמטולוגים האמריקאי. באופן כללי ניתן לעבור טיפולי פילינג בכל עונות השנה אולם כאשר הטיפול מתמקד באזור הפנים, מומלץ להמתין לחורף או לסתיו שכן חשיפה לשמש לאחר ההליך עלולה לשבש את ההחלמה.


מידע נוסף

המאמר ״פילינג לפנים״ תורגם, נערך ונבדק ע״י אהרון סגיסמאן, אורי לנדסברג ואורלי לביא בכפוף לתנאי השימוש בפורטל תאריך עדכון אחרון: 30/12/2022

pointer arrow

קבלי הצעות מחיר בתהליך פשוט וקל וחסכי הרבה זמן וכסף