×

×
background image

משך ההליך- בדרך כלל מספר שעות
מספר ניתוחים- אחד עד שלושה
זמן החלמה- כעשרה ימים
תוצאות- קבועות

ניתוח להסרת עודפי עור ועיצוב גוף מתאים לאנשים הסובלים מעודפי עור משמעותיים לאחר ירידה גדולה במשקל.

הסרת עודפי עור והרמת גוף

משך ההליך- בדרך כלל מספר שעות
מספר ניתוחים- אחד עד שלושה
זמן החלמה- כעשרה ימים
תוצאות- קבועות

ניתוח להסרת עודפי עור ועיצוב גוף מתאים לאנשים הסובלים מעודפי עור משמעותיים לאחר ירידה גדולה במשקל.

משקל יתר, הריונות, ירידה מהירה במשקל וגורמים נוספים, משנים את העור שמאבד במשך הזמן מחוזקו, חוסנו ומוצקותו. זוהי בעיה שהופכת לסיוט אצל נשים רבות בייחוד בימי הקיץ בחוף ובבריכה. למרות שאין תרופת פלא או נוסחת קסם אפשר להילחם בעודפי עור שמתמקמים באזורים שונים בגוף.

אך מהם באמת עודפי עור? עודפי עור הם למעשה בלאי של הסיבים התומכים בעור - הקולגן והאלסטין. כאשר העור עודף ורפוי הוא מאבד ממוצקותו וזו בעיה. בנוסף לכך השומן שמתחתיו המכונה “קליפת תפוז” הוא למעשה צלוליטיס, מחלה נוספת שקשה להילחם בה.

קיימת בעיה חמורה יותר של עודפי עור משמעותיים במיוחד שנוצרים לא רק עם הגיל אלא לאחר ירידה דרמתית במשקל, או לאחר ניתוח בריאטרי אצל בעלי משקל יתר עודף. מיד בהמשך נסקור את כל השיטות להידוק, חיטוב והסרת עודפי עור בפנים ובגוף כולל טיפולי ערפד, שימוש במכשירים המבוססים על גלי רדיו, ניתוח להסרת עודפי עור, ניתוח הרמת גוף וטיפולים נוספים.


מניעה וטיפולים בעודפי עור

בכדי למנוע עודפי עור או בכדי לצמצם אותם, אחת הדרכים היותר יעילות היא אימוני משקולות וחיטוב. למרות הקושי, חייבים להתאמץ יותר כאשר המפתח הוא “התמדה ורציפות”, החלק הטוב הוא שהתוצאות מתחילות להראות כבר לאחר חודש. עודפי עור מסוג אחר אשר נגרמו כתוצאה מהיריון ניתנים לטיפול על ידי משחות ממצקות ואמבטיות קרות.

בנוסף, קיימים תרגילי גוף מיוחדים המיועדים לכל אזור מקומי בגוף כמו זרועות, צוואר, שוקיים, בטן, ירכיים, רגליים, ישבן וכדומה. מכל מקום, עודפי עור בדרגות חמורות יותר, קשה מאוד להסיר אם בכלל ללא ניתוח, למרות שישנן כמה שיטות חדשניות באסתטיקה הרפואית אשר בעזרתן ניתן להשיג תוצאות נהדרות (בעיקר באזור הפנים).


ביוסטימולאציה עורית (טיפולי PRP)

ביוסטימולציה עורי הוא טיפול חדש יחסית שהראה יעילות במאבק בתהליך הזדקנות העור על ידי שימוש בפלזמה עשירה בגורמי צמיחה (הטיפול מכונה גם פלזמה תרפייה להצערת העור או טיפול ערפד). נוטלים מהמטופל דם שעובר ניקיון בצנטריפוגה כדי לגרות ייצור של קולגן חדש, אלסטין ופרוטאינים חיוניים אשר גורמים לשורת שינויים בעור בעיקר, בחיוניות, בעובי, בגמישות ובמיצוק.

משתמשים בפלזמה העשירה ובדומה לטיפול מזותרפיה מזריקים את הדם בסדרת זריקות עדינות המפוזרות ישירות במקום הטיפול, ההשפעה של הביוסטימולאציה מתמשכת והיא מגיעה לשיאה לאחר שלושה חודשים, זהו תהליך שאפשר לבצע פעם עד פעמיים בשנה.


גלי רדיו לטיפול בעודפי עור

טיפול בגלי רדיו מגרה ייצור קולגן בעזרת הקרנות אלקטרו-מגנטיות אשר פועמות בו זמנית מבחינה חשמלית ומבחינה מגנטית. ההקרנות יוצרות שדה חשמלי שמשנה קוטביות מחיובי לשלילי ובכך הן גורמות לסחרור מולקולות וכפועל יוצא מכך ליצירת חום. השימוש המשולב בתדירות רדיו דו קוטבית וחד קוטבית פועל על הסיבים והמערך החדש גורם למיצוק העור.

מכשירים איכותיים שעובדים על טכנולוגיית גלי רדיו יש הרבה ולכן חשוב רק לבחור במכשיר שקיבל אישור מטעם ה- FDA האמריקאי. באופן עקרוני כל המכשירים עובדים פחות או יותר באופן דומה, כולם מחממים באופן בטוח את השכבות היותר עמוקות של העור, מגרים את הקולגן הקיים ומעודדים ייצור של קולגן חדש. לאחר הטיפול, העור “מקבל צורה” והוא נוח למגע כאשר הוא חלק ומוצק יותר למשך מספר שנים.


ניתוח להסרת עודפי עור

ירידה מהירה במשקל משפרת את הבריאות ואת המצב הנפשי בהרבה תחומים. הורדת משקל קטנה ומייד מרגישים בשינוי. במשך השנים העור והרקמות נמתחים, הגמישות יורדת והעור אינו יכול להתאים לגודל החדש של הגוף. כתוצאה מכך נוצר רפיון ועודף עור אשר עלול ליצור שקיות מסביב לקווי הפנים, הצוואר, הלסת, הזרועות, הגב, אזורי הבטן והירכיים, בישבן וברגליים.

עודף עור לאחר הורדה מהירה במשקל יכול לגרום לבעיות היגייניות משמעותיות, לגירוי העור, לפגיעה בעור, לכאבים ואף לדלקות. העור עלול גם להיחלש ולצנוח ולהיראות לא טבעי ואף להשפיע על הפעילות הרגילה או על התנועה.

ההזדקנות, ההיריון ומחלות גנטיות אחדות של העור עלולות גם הן לגרום לכך ש”העור יראה תלוי” וישנם כאלו שעודף עור אף גרוע מעודף משקל. עודף העור לא יעלם מעצמו ולכן ברוב המקרים הטיפול המומלץ הוא ניתוח כירורגי. ניתוחים מוכרים להסרת עודפי עור הם מתיחת בטן (Abdominoplastia), הרמת גוף (Body Contouring), הרמת זרוע או מתיחת זרועות (Braquiplastia), הרמת חזה (Mastopexy) או הקטנת חזה, הרמת ירכיים ומתיחת פנים או צוואר.


מתיחת בטן וניתוח Beltectomy לכריתת עור עודף

מתיחת בטן מעלימה עודפי עור בחלקה הקדמי של הבטן, מחזקת את השרירים בדפנות הבטן והופכת אותה לשטוחה. ניתוח אסתטי בבטן יכול לכלול שאיבת שומן והצרת היקפים. בעזרת תהליך זה אפשר להסיר בצורה יסודית את עודפי העור, הקמטים ותאי השומן בבטן. זהו ניתוח אסתטי ״שבונה גוף״ ומאפשר בטן מוצקה ושטוחה. באמצעות מתיחת בטן מסירים עודף עור, מקטינים היקפים ומהדקים את שרירי הבטן כך שהללו בסיום ההליך מתוחים כמו קפיץ. הניתוח מיועד לאנשים הסובלים מעודפי עור כתוצאה של אובדן משקל רב או אצל נשים שעברו מספר הריונות.

Beltectomy הוא ניתוח שמעלים עודפי עור מהגב ומצידי הבטן ועוזר גם להרמת הישבן. הרמת הגוף התחתון משלבת מתיחת בטן עם Beltectomy עם או בלי שאיבת שומן או תהליכים אחרים. כשמאבדים הרבה ממשקל הגוף צריך ברוב המקרים גם לעבור ניתוח להרמת הזרועות ו/או הירכיים.

הסרת עודפי עור והרמת גוף  


ניתוח הרמת ירכיים (Cruroplastia)

ניתוח הרמת ירכיים או מתיחת ירכיים הוא תהליך כירורגי לשיפור צורה ומיצוק הירכיים שכן הירכיים הפנימיות עשויות להשתפשף האחת בשניה בזמן הליכה, ועל ידי כך לגרום לגירוי ואף לפצעים וחוסר נוחות. שיפור היקפי הירכיים הרפויות ע״י הורדת נפח ברגליים ובירכיים תתאים גם לנשים שירדו משמעותית במשקל. ישנם שני סוגים של ניתוח הרמת ירכיים, והם תלויים באנטומיה של כל אחת ואחת, בבעיה הספציפית ממנה את סובלת ובהמלצת הרופא המנתח.

ניתוח החלק הפנימי של הירכיים - כפי שהשם של הניתוח מסגיר, מדובר בניתוח המבוצע בחלק הפנימי של הרגל כאשר בניתוח מבצעים חתך בין הירך לאגן ומסירים את העור ואת שכבות השומן המיותרות. בהמשך הניתוח מותחים את העור כדי להשיג גמישות גבוהה וצדודית יותר אלגנטית של הירכיים. ברוב המקרים הניתוח משולב עם שאיבת שומן.

הרמה בילטראלית של הירכיים – כדי לבצע מתיחת עור גם בחזית כמו בחלק החיצוני של הרגל, המנתח מבצע חתך עגול בחלק העליון של הרגל (בקו התחתונים). במהלך הניתוח, המנתח הפלסטי יסיר כמות מסוימת של עור וימתח את העור שנשאר כלפי מעלה ויאחד אותו עם אותו אזור. ברוב המקרים גם ניתוח בילטראלי בירכיים משולב עם שאיבת שומן. קראי עוד ובהרחבה על ניתוח מתיחת ירכיים


הרמת ישבן לעיצוב הגוף

ניתוח להרמת הישבן היא טכניקה שהופכת ליותר ויותר פופולארית, כאשר המטרה היא להשיג אחוריים יותר מוצקים ומושכים. בדומה לעוד תהליכים להרמת גוף, הניתוח להרמת הישבן מועיל להסרת עור עודף וגם מותח וממצק את העור שנשאר.

בהרמת ישבן ברזילאית, מעצבים את האחוריים של המטופלת על ידי שימוש בתאי שומן מטוהרים שנלקחו מחלק אחר בגוף. המטופלות משיגות אחוריים יותר עגלגלות, עם יותר נפח ויותר מוצקות עם רקמות עצמיות, וללא צורך בהשתלה. ניתוח להרמת ישבן הוא יעיל ובטוח ובאותו זמן הוא מקנה למטופלות תוצאה אסתטית ממושכת וקבועה. קראו עוד ובהרחבה על ניתוח להרמת ועיצוב הישבן


ניתוח הרמת גוף

ניתוח הרמת גוף מתאים לאנשים שאיבדו משקל רב (בין 35 ל- 100 ק”ג). אנשים שירדו דרסטית במשקל סובלים מעודפי עור משמעותיים שניכרים לעין בבטן העליונה והתחתונה, בגב, בזרועות ובירכיים והם נזקקים ברוב המקרים לשינוי כללי בגוף. הרמת גוף כללית יכולה להכיל את כל סוגי הניתוחים כולל הרמה של החזה והיא אינה מבוצעת על ידי רוב המנתחים הפלסטיים בגלל מספר סיבות.

רוב המנתחים בוחרים לחלק את הרמת הגוף ל- 2 עד 4 ניתוחים במקום ניתוח אחד גדול. מועמדים טובים להרמת גוף הם אנשים במצב בריאות כללי טוב שעברו ניתוח בריאטרי (צמצום קיבה) או כאלו שהסירו מעל 30 ק”ג ממשקלם ונשארו עם עודפי עור.

אנשים הסובלים מבעיות רפואיות המעוניינים בהרמת הגוף יוכלו לעשות זאת באישור של רופא בכיר. גם חולים שעברו ניתוח בריאטרי הסובלים מבעיה רפואית שיורית יכולים לעבור הרמת גוף וזאת בכפוף לבדיקת התאמה מיוחדת שצריך לעבור (חלק מהתנאים הם רמות המוגלובין גבוהות מבניתוח אחר, מעל 12 וזאת בשל חשש מפני אובדן דם משמעותי בניתוח), אם ההחלטה היא ״ללכת על זה״, על המנתח הפלסטי להכין את המנותח לניתוח בליווי רופא נוסף המטפל בבעיה הרפואית של המתרפא.

אם המועמד לניתוח סובל מאנמיה זה לא סוף פסוק, ניתן להכשירו להליך באמצעות נטילת תחליפי ברזל, זריקות ברזל, כדורים המכילים ברזל ועוד טכניקות כדי להקל על האנמיה הכרונית שמאוד שכיחה אצל חולים שכאלו. בנוסף, נותנים לאנשים שסובלים מאנמיה גם פרוטאינים שעשויה למנוע תת תזונה שמטופלי בריאטריה עלולים להגיע אליה.


התאוששות והחלמה לאחר הרמת גוף

על המטופל ללכת פעמיים ביום למשך 30 דקות או פעם ביום כ- 45 דקות. הליכה לאחר הניתוח מונעת או מצמצמת חלק ניכר מהסיבוכים שעלולים להופיע. כמו כל תהליך כירורגי, גם לאחר ניתוח הרמת גוף להעלמת עודפי עור חווים כאב מסוים, אדמומיות ונפיחות אלו הן תופעות נורמאליות שחולפות במהירות.

צריך לזכור כי כדי לראות תוצאות סופיות מהניתוח תצטרכו להמתין שנה למרות שכחודש לאחר ההליך תוכלו לראות כבר את הכיוון הכללי. במידה ולא יכולים לחזור למצב אנכי, חשוב להתחיל ללכת במשך 5 עד 10 דקות כל שעה כדי להקל על זרימת הדם ברגליים ולהקטין למינימום את הסיבוך מפני סחף בריאה. התפרים יתמוססו תוך ימים בודדים ואלו שלא, יוסרו לאחר כשבועיים.

רוב המנותחים יוכלו לשוב לעבודה לאחר שבוע עד שלושה שבועות, אך יתכנו מקרים שייקח בין 6 שבועות עד 8 שבועות עד שאפשר יהיה לחזור לחיים רגילים. דיאטה מתאימה ומאוזנת, תשמור על תוצאות הניתוח להרמת הגוף למשך שנים רבות.


סיכונים מניתוח הרמת גוף

להלן הסיכונים מניתוח להרמת גוף: צלקות עם או ללא דהיית צבע העור, דימום יתר או שטפי דם, נמק, הגלדה לא טובה של הפצעים או פתיחה מחדש של החתך, קרישי דם, סיכונים הכרוכים בהרדמה, טרומבוזיס וורידית עמוקה, סיבוכי לב ריאה, בצקות מתמשכות והצטברות של נוזלים, כאבים מתמשכים, אובדן תחושה זמני או קבוע בעור, אי שביעות רצון מהתוצאה האסתטית הדורשת ניתוח מתקן, רפיון חוזר בעור.

חובה ליצור קשר ללא דיחוי עם המנתח כאשר מרגישים כאבים בפנים, קשיי נשימה, דפיקות לב לא רגילות, דימום משמעותי וחום מעל 38 מעלות שעלול להצביע על זיהום.

הערות חשובות!

המידע שמובא לפניכם נאסף בחלקו מתוך מאמר שכתב ד״ר דיויד רונברג - חבר המועצה האמריקאית לכירורגיה פלסטית. המאמר תורגם והותאם לשפה העברית. הסיבוכים, הסיכונים ותופעות הלוואי מהניתוח נלקחו מאתר האגודה האמריקאית למנתחים פלסטיים. ניתוח להסרת עודפי עור והרמת גוף נחשב לניתוח מורכב יחסית לניתוחים פלסטיים אסתטיים אחרים והרבה פחות נפוץ, לכן, חשוב מאוד לבחור במנתח פלסטי מנוסה שכבר ביצע לפחות עשרה ניתוחים דומים.

הערות חשובות!

המידע שמובא לפניכם נאסף בחלקו מתוך מאמר שכתב ד״ר דיויד רונברג - חבר המועצה האמריקאית לכירורגיה פלסטית. המאמר תורגם והותאם לשפה העברית. הסיבוכים, הסיכונים ותופעות הלוואי מהניתוח נלקחו מאתר האגודה האמריקאית למנתחים פלסטיים. ניתוח להסרת עודפי עור והרמת גוף נחשב לניתוח מורכב יחסית לניתוחים פלסטיים אסתטיים אחרים והרבה פחות נפוץ, לכן, חשוב מאוד לבחור במנתח פלסטי מנוסה שכבר ביצע לפחות עשרה ניתוחים דומים.


מידע נוסף

המאמר ״עודפי עור והרמת גוף״ תורגם, נערך ונבדק ע״י אהרון סגיסמאן, אורי לנדסברג ואורלי לביא בכפוף לתנאי השימוש בפורטל עדכון אחרון: 28/12/2022

pointer arrow

קבלי הצעות מחיר בתהליך פשוט וקל וחסכי הרבה זמן וכסף