×

×
background image

משך הניתוח- שעתיים עד שלוש
זמן החלמה- מספר ימים
תוצאות- קבועות

יתאימו להליך בעיקר נשים שסובלות מתופעה שנקראת "עור תלוי" באזור הירכיים או נשים המעוניינות למצק ירכיים ולשאוב שומנים בירכיים הפנימיות או החיצוניות.

מתיחת ירכיים

משך הניתוח- שעתיים עד שלוש
זמן החלמה- מספר ימים
תוצאות- קבועות

יתאימו להליך בעיקר נשים שסובלות מתופעה שנקראת "עור תלוי" באזור הירכיים או נשים המעוניינות למצק ירכיים ולשאוב שומנים בירכיים הפנימיות או החיצוניות.

מתיחת ירכיים (Thigh Lift) מבוצעת לרוב בהליך כירורגי שבמהלכו נפטרים מעור רפוי וממצבורי שומן טורדניים. מטרת הניתוח היא לעצב ולחטב את הירכיים המהוות את החלק המשמעותי ביותר ברגליים. ירכיים (פנימיות או חיצוניות) מתוחות, מוצקות והדוקות, נטולות צלוליט וללא סימני מתיחה או סטריאה (Striae) הן משאת נפשן של נשים רבות.

היום, יותר מתמיד תוכלי לעצב מחדש את הירכיים (Reshaping The Thighs) בניתוח שבמהלכו כורתים את עודפי העור. ניתוח מתיחת ירכיים מתאים במיוחד לנשים הסובלות מעור רפוי ומדולדל (בעיקר באזור הירכיים הפנימיות) לרוב עקב ירידה במשקל, לאנשים הסובלים מחיכוך בין הירכיים בזמן ההליכה שנגרם כתוצאה מאותם עודפי העור (החיכוך גורם לפטרת העור ולשפשפות) וגם לנשים שסובלות מצלוליט שמתרכז בעיקר בירך האחורית ובאזור הישבן.

תאי שומן, צלוליט ועור עודף עשוי להצטבר על הירכיים ולגרום להן להיראות בלתי אסתטיות. העור הרפוי גורם לרבים להרגיש שלא בנוח לגבי הופעתם החיצונית. יש כאלה שישיגו תוצאות טובות מפעילות פיזית ענפה ודיאטה מתאימה, אך יהיו רבים אחרים שיהיה להם קשה ואפילו בלתי אפשרי לעצב ולחטב את הירכיים ללא ניתוח.

הכירורגיה הפלסטית מציעה פתרונות מצוינים במיוחד לאנשים שנלחמים בעור רפוי ומיותר, ניתוח מתיחת ירכיים מסיר עור עודף, שומן ורקמות ומשפר ומעצב את מראה הירכיים. ישנן מספר אפשרויות ניתוח למתיחת הירכיים, המבוצע בהתאם לבעיה ממנה את סובלת. במהלך פגישת הייעוץ, המנתח הפלסטי יסביר מהן אפשרויות הטיפול ומה תהיינה התוצאות המקוות וכן יקבע את אופי הניתוח בהתאם למקרה הספציפי.


סוגי ניתוח למתיחת ירכיים

ישנם מספר סוגים שונים של ניתוחי הרמת ירכיים כאשר כל סוג מכוון לחלק מסוים ולמטרות ספציפיות.

ניתוח מתיחת ירכיים פנימית - מפחיתה עור עודף ושומן בירך הפנימית. ניתוח מתיחת ירכיים פנימי מטפל בירכיים שאיבדו את האלסטיות כתוצאה מהזדקנות או עקב ירידת משקל קיצונית. במהלך מתיחת ירכיים פנימית מבוצע חתך בצומת של הירכיים והחיק עד לקפל של הישבן. מסירים עור ושומן, הירכיים הפנימיות מורמות ונקבעות במצב גבוה יותר. הקפל במפשעה מבוצע מחדש ולכן אין צלקות בולטות באזור הירכיים. בסופו של התהליך מתקבלות ירכיים פנימיות חלקות ומעוצבות ועור יפה ומתוח.

ניתוח מתיחת ירכיים דו צדדית - ההליך מבוצע בכדי למתוח את העור מקדמת הרגל ומצידה החיצוני. במתיחת ירכיים דו צדדית, הרופא מבצע את החתך בחלק העליון של הרגל היכן שנמצא קו הביקיני התחתון. לאחר שהוא מסלק כמות מוגדרת של עור, הוא מותח את העור הקיים שנשאר כלפי מעלה ומחבר אותו. ניתוח זה מתאים במיוחד לכאלה שיש להם עור עודף לאחר הורדה משמעותית במשקל.

מתיחת ירכיים תיכונה - ניתוח למתיחת ירכיים תיכונה מפחית עור רפוי ומדולדל ושומן בחלק העליון של הירך הפנימית. במהלך הניתוח הרופא מבצע חתך בקפל, בדומה למתיחת ירכיים פנימית עד לקו הישבן או במקרים מסוימים עד לאזור המותן. מתיחת ירכיים תיכונה עשויה לכלול גם חתכים אנכיים לרגליים מהקפל על מנת שתהיה גישה טובה יותר לרקמות הפנימיות. לאחר ביצוע החתכים, כריתת העור העודף והסרת השומן מרימים ומותחים את העור ומהדקים אותו למקומו.


מיהן המועמדות למתיחת ירכיים?

הגיל, הזמן וכוח הכבידה עשויים לגרום לעור של הירך הפנימית והחיצונית לצנוח ולאבד מצלול וחיוניות. הירך הפנימית היא לרוב נקודת איסוף של שומן עודף ורקמות. העור הספציפי בירך הפנימית בדרך כלל נטול אלסטיות מאחר והוא דק ומכיל מעט סיבים אלסטיים. נשים חוות במיוחד מצבורי שומן מסביב לירך הפנימית שמשפיע לרעה על מראה הרגל הכללי כאשר נוצרים קפלי עור.

לרוב, אזור זה מגיב באטיות רבה לדיאטות ולפעילות פיזית, ולמעשה הורדה במשקל ובמיוחד הורדה משמעותית במשקל אף עלולה להחמיר את המצב ולהותיר כמות משמעותית של עור עודף. ולכן, נשים שעברו ״דיאטת כאסח״ נחשבות למועמדות העיקריות לניתוח מתיחת ירכיים. בדומה לכל ניתוח קוסמטי פלסטי, המועמדים הטובים ביותר הם אנשים בריאים, קרובים למשקל גופם האידאלי ומאוזנים נפשית.

ישנה דרישה גם בקרב מתרפאים שעברו ניתוח בריאטרי (קיצור קיבה) אשר זקוקים ברוב המקרים לניתוח כולל להסרת עודפי עור במקביל לניתוח בירכיים. אנשים כאלה חייבים לעבוד על שינוי הרגלי תזונה לפני הניתוח ובנוסף עליהם לעבור בדיקות דם כדי לוודא שיש להם מספיק כדוריות דם אדומות. אנמיה וחוסר בברזל נפוץ אצל מנותחי בריאטריה ולכן לרוב אם עברת ניתוח בריאטרי עליך ליטול תוספי ברזל כדי לקיים איזון מתאים בדם. גם נשים שירדו מעט במשקל ובעיקר בחלק העליון הפנימי של הירכיים יתאימו למיני מתיחת ירכיים בה הצלקת מוסתרת היטב בקפל הישבן ובמפשעה.


לפני הניתוח

טיפול נכון ותכנון ההחלמה לפני הניתוח מקטינים את הסיכונים והסיבוכים ומגדילים את הסיכויים לתוצאה טובה. הצעדים שיש לנקוט לפני הניתוח כוללים:

  • הפסקת עישון ושתיית משקאות משכרים למשך תקופה מוגדרת לפני ואחרי הניתוח (לרוב שבועיים).
  • יש להימנע מתרופות ומתוספי מזון מסוימים שעשויים להשפיע על הניתוח או על ההחלמה (התייעצי עם הרופא המרדים).
  • חשוב לשמור כל הזמן על עור ירכיים נקי, לא ניתן לבצע את הניתוח אם העור מזוהם, שכידוע יש לו נטייה גדולה לזיהום כאשר העור רפוי ומדלדל.
  • יש לשתות נוזלים ולקחת תוספים כמו ויטמין C וברזל כדי להקל על הגוף במשך הניתוח ולאחריו.
  • חשוב לישון היטב, הגוף יחלים מהר יותר אם תהיה לו מנוחה.
  • יש להמשיך להתעמל ולאכול אוכל בריא, המשקל צריך להיות יציב גם לאחר ההחלמה.
  • יש להתכונן לשבועיים חופש מהעבודה.
  • עליך להיות בצום 6 שעות לפני הניתוח (אסור גם לשתות מים).

כיצד מבוצע ההליך?

תחילה הרופא יבדוק את מצב הירכיים (על המנותחת להיות נקיה מכל זיהום למשל). לאחר מכן המנתח יסמן את התוואי שידריך אותו בזמן הניתוח ויעזור למנותחת להבין היכן בדיוק יבוצעו החתכים. אחות חדר הניתוח תנקה את הירכיים. הניתוח יכול להתבצע תחת הרדמה מקומית בין וורידים אך ברוב המקרים הוא יבוצע בהרדמה מלאה. מרגע זה ואילך המנותח לא מרגיש מאומה וכמובן שלא חש בכאב עד שיחזור להכרה. המנתח, האחיות והרופא המרדים יהיו קשובים במשך הניתוח וישמרו על המנותח שיהיה במצב בטוח ובריא.

כדי להסיר את הרקמות, הרופא המנתח יבצע חתך בירך, ובהתאם לאופי הניתוח (מתיחת ירכיים פנימית, דו צדדית או תיכונה) שתוכנן מראש. דרך החתך המנתח הפלסטי יוכל להסיר את מצבורי השומן העיקש וכן רקמות רכות. במידה ומצבור השומן גדול ומשמעותי יותר, הרופא יבצע חתך נוסף בברך וישתמש בקנולה (צינורית זעירה) כדי להמיס את השומן על ידי תנועה, רטט, אוויר, לייזר, או גלי קול.

כאשר המנתח מסיים להסיר את השומן ואת הרקמות הרכות, הוא ימתח ויסדר את העור למראה חלק וחטוב. המנתח הפלסטי אמור בנוסף למתוח את השרירים. הניתוח מסתיים בסגירת החתך באמצעות תפרים והרכבת נקזים שימנעו הצטברות נוזלים וזיהום.


ההחלמה לאחר מתיחת ירכיים

אזור הניתוח יהיה חבוש בתחבושת אלסטית כדי לשמור על החתכים במקומם. יתבצע מעקב צמוד על ידי האחיות בחדר ההתאוששות שתספקנה גם הוראות כיצד לקחת את התרופות. בנוסף האחיות ידאגו למקם אותך באופן שבו תנוחת הגוף לא תיפגע בתפרים. אסור לשבת - הישיבה עשויה להפעיל לחץ על התפרים ולסכן את ההחלמה. האחיות יסבירו לך איך מזהים תסמיני סיבוכים כך שיוכלו לטפל בהם מידית וביעילות, כגון: זיהוי נוזלים בצבע צהוב או ירוק מהגוף - סימן לזיהום.

כאשר השפעת ההרדמה מתפוגגת, המנותח יחוש בכאב שיטופל במשככים, אין ליטול אספירין או איבופרופן לפחות לפרק זמן של יומיים בגלל חשש לדימום מוגבר. האחות תחליף את הניקוז מדי פעם ותנקה את התפרים. לרוב תשוחררי לביתך לאחר אשפוז לילה ובגלל ההשפעה של חומרי ההרדמה, התרופות ומשככי הכאבים. רצוי שחבר או קרוב משפחה יסיעו אותך לביתך.

ההחלמה מהניתוח תהיה הדרגתית ולכל אחד יש קצב החלמה שלו, אך בדרך כלל זמני ההחלמה הם כדלקמן: לאחר 24 השעות הראשונות צריך להיעזר באנשים כדי לבצע פעולות שגרתיות כמו הכנת אוכל, הליכה לשירותים וכד׳. הירכיים יהיו נפוחות וכואבות ואפשר לשים קרח עליהן. אסור למתוח את התפרים ולכן צריך לבצע את פעולות היום יום בזהירות. השינה עוזרת להחלמה ולכן הקפידי לישון היטב. אין לטפס מדרגות, להתכופף או לעסוק בפעילות מאומצת אך מומלץ לזוז ליד הבית כדי לשמור על זרימת הדם. לאחר יומיים אפשר להתקלח, להסיר בזהירות את התחבושת ולשטוף בעדינות את הירכיים. לאחר שבוע חוזרים לרופא לפגישת מעקב, בה הרופא יבחן את ההתקדמות ויסיר את התפרים והניקוז במידה והחתכים החלימו. בנקודה זו אין צורך בעזרת חברים וניתן לבצע פעולות בסיסיות לבד. לאחר שבועיים גג שלושה רוב המטופלים יכולים לשוב לעבודה.

הצלקות מהניתוח יראו בולטות יותר כעת אך הן יתחילו לדעוך בשבועות שלאחר מכן. צריך עדיין לחבוש את התחבושת האלסטית, למעט בזמן החלפת התחבושות ובמקלחת. לאחר כחודש אפשר להסיר את התחבושת האלסטית, בתיאום עם המנתח הפלסטי. הנפיחות והכאב יחלפו לחלוטין בשלב זה ואם את עדיין סובלת מאי נוחות או דלקת יש ליצור קשר עם המנתח. לאחר כחודשיים אפשר לחזור לשגרה רגילה ולבצע כל פעילות למעט פעילות מאומצת במיוחד. לאחר כשלושה חודשים, הצלקות ידעכו. לאחר חצי שנה עד שנה ההחלמה הושלמה ואפשר ליהנות מהתוצאות המרשימות.


סיכונים, סיבוכים ותופעות לוואי

ניתוח מתיחת ירכיים יעיל במיוחד להסרת עור עודף מהירך הפנימית, אך ההחלמה היא איטית יחסית, החתכים במקרים מסוימים ארוכים וקשה לשמור על ניקיון אזור הניתוח. למרות זאת הניתוח נחשב לבטוח ואמין. שני הסיבוכים העיקריים שעשויים להתרחש לאחר הניתוח הם רגל נפוחה וצלקות בולטות ונראות לעין אולם חשוב להדגיש כי ככל שהרופא המנתח מנוסה יותר הסיכונים הללו מצטמצמים למינימום.

סיבוכים נוספים שעלולים להופיע הם היווצרות נוזלים מתחת לעור, פקקת ורידים עמוקים, סיבוכים לבביים וריאתיים, זיהום בדם, איבוד אספקת הדם לעור והצטלקות לקויה. במתיחת ירכיים פנימית הצלקת עלולה לנדוד ולעוות את הפות. כל מה שתואר לעיל אלו הם סיבוכים שנגרמים לרוב עקב חוסר ניסיון של הרופא המנתח ולכן, רצוי שרק מנתחים שהתמחו וצברו ניסיון רב בניתוח למתיחת ירכיים יבצעו ניתוח מעין זה.


כמה עולה ניתוח מתיחת ירכיים?

מחיר ניתוח למתיחת ירכיים נקבע בהתאם לאופי הניתוח ולמצב של המנותחת למשל, אם צריך לשאוב שומן אז ההליך מתייקר שכן משך הניתוח מתארך. מתמחרים את הניתוח על בסיס מספר פרמטרים בהם עלות שכר מנתח (מנתח מנוסה יגבה כפליים ויותר ממנתח צעיר), עלות חדר ניתוח (חדר הניתוח מתומחר לפי דקות) שנאמדת בכ- 4,000 ש״ח לשעה (משך הניתוח הוא בין שעתיים לשלוש שעות), אשפוז לילה (בין 1,000 ל- 1,400 ש״ח), צוות עוזר (אחות חדר ניתוח מלווה ועוזרת), רופא מרדים חיצוני (ברוב המקרים עלות חדר הניתוח כוללת את שכר המרדים אולם ישנם מצבים בהם הרופא המנתח נעזר בצוות הרדמה חיצוני, עובדה שעלולה לייקר את הניתוח), עזרים כגון מחוכים אם נדרש ועוד. המחיר הכללי ממנו תאלצי להיפרד ינוע בין 18,000 ש״ח ל- 30,000 ש״ח. אין דרך לקבוע את מחיר הניתוח אלא רק לאחר פגישת הייעוץ עם המנתח הפלסטי.

הערות חשובות!

המידע שלפניכם נאסף בחלקו מתוך מאמר בנושא מתיחת ירכיים שכתב ד״ר גורדון סאסאקי - חבר המועצה האמריקאית לכירורגיה פלסטית. המאמר תורגם והותאם לשפה העברית. הסיבוכים, הסיכונים ותופעות הלוואי מהניתוח נלקחו מאתר האגודה האמריקאית למנתחים פלסטיים. מתיחת ירכיים פחות נפוצה במחוזותינו והיא אינה מתאימה לכל אחת, יש לתת את הדעת לגבי הצלקות שמתקבלות מהניתוח שלעיתים מרתיעות נשים רבות מלעבור את ההליך, שאלי את המנתח הפלסטי אודות הצלקות שמתקבלות לאחר הניתוח.

הערות חשובות!

המידע שלפניכם נאסף בחלקו מתוך מאמר בנושא מתיחת ירכיים שכתב ד״ר גורדון סאסאקי - חבר המועצה האמריקאית לכירורגיה פלסטית. המאמר תורגם והותאם לשפה העברית. הסיבוכים, הסיכונים ותופעות הלוואי מהניתוח נלקחו מאתר האגודה האמריקאית למנתחים פלסטיים. מתיחת ירכיים פחות נפוצה במחוזותינו והיא אינה מתאימה לכל אחת, יש לתת את הדעת לגבי הצלקות שמתקבלות מהניתוח שלעיתים מרתיעות נשים רבות מלעבור את ההליך, שאלי את המנתח הפלסטי אודות הצלקות שמתקבלות לאחר הניתוח.


מידע נוסף

המאמר ״מתיחת ירכיים״ תורגם, נערך ונבדק ע״י אהרון סגיסמאן, אורי לנדסברג ואורלי לביא בכפוף לתנאי השימוש בפורטל עדכון אחרון: 27/12/2022

pointer arrow

קבלי הצעות מחיר בתהליך פשוט וקל וחסכי הרבה זמן וכסף