×

×
background image

העלמת צלקות מניתוחים

צלקות יכולות להופיע ממספר טעמים: לאחר תופעת אקנה מתון או קשה, כתוצאה מחבלה או תאונה וגם לאחר ניתוח פלסטי. במאמר זה נתייחס לצלקות שהן תופעות הלוואי של ניתוח פלסטי.

צלקות הן עובדה בלתי נמנעת לאחר מעבר של ניתוחים פלסטיים, כיצד צלקות אלו יתפתחו וכיצד אפשר להחלים מהן היא השאלה שמטרידה רבים לפני הניתוח ולאחריו. התשובה לכך תלוייה במכלול של גורמים הכוללים את סוג העור של המנותח, את גודל ומיקום החתך/חתכים, מצב העישון (אצל מעשנים ההחלמה יותר איטית) ועוד, לפניכם הסבר מלא מדוע זה נגרם, המלצות חשובות וגם שיטות טיפול יעילות להעלמת צלקות מניתוח פלסטי (ולא רק).


מהי צלקת?

צלקת היא חלק טבעי של פצע בתהליך ההחלמה. כאשר נפצעים, הגוף מייצר כמות קולגן מוגברת שיוצר את הצלקת. ייצור הקולגן מבוקר על ידי אנזים הנקרא קולגנס. האינטראקציה בין שני החומרים קובעת את אופי וגודל הצלקת. במידה ויש יותר מידי קולגן ולא מספיק קולגנס יתכן שתתפתח צלקת היפר-טרופית הבאה לידי ביטוי בעובייה ובליטתה מעל פני העור. אפשר גם לפתח קלואיד - סוג של צלקת המאופיין בגושים קטנים מוגבהים מעל העור ואדומים. ישנם אנשים (כולל בעלי גוון עור כהה) שנוטים לפתח צלקות בעיתיות.

רוב הצלקות מחלימות ומשאירות סימן קטן מאוד, רובן הצלקות מהניתוח נעלם כליל. זה גם תלוי כמובן בסוג הניתוח שעברתם ובמיקום הצלקת בגוף או בפנים ולדוגמא צלקת שנותרת לאחר ניתוח למתיחת הבטן (מותן למותן) קרוב לוודאי שלא ניתן יהיה להעלימה באופן מוחלט והסימן שיוותר יהיה משמעותי גם שנים לאחר הניתוח. לעומת זאת, צלקת שנותרת לאחר ניתוח עפעפיים למשל או ניתוח הגדלת חזה טטשטש באופן מוחלט ויהיה קשה מאוד להבחין בה.


כלל ראשון - צריך להיות סבלני

תהליך ההחלמה של הצלקות אורך זמן. החתכים יסגרו ויתייבשו מספר ימים לאחר הניתוח, תפרים במידה ובוצעו מסירים לאחר כשבוע מתום הניתוח למרות שישנם ניתוחים פלסטיים בהם התפרים מסיסים ואין צורך להסירם. רקמות הצלקת יעברו מספר שלבים, כך שצלקות יכולות להיראות אדומות ובולטות למשך מספר חודשים. לאחר מכן הן יהיו חיוורות ושטוחות. תוך שנה, הצלקות יגיעו לשלב הסופי. אין טעם להתחיל טיפולים או לברר עם הרופא המנתח בשלב הזה למעט אם הצלקות לא מחלימות יפה.


כלל שני - הימנע מחשיפה לשמש

יש להימנע מחשיפה לקרני השמש. קרני שמש הפוגעים ישירות בצלקת גורמות לירידת הצבע וגורמות לצלקת להיות יותר בולטת לעין. מנתחים פלסטיים ממליצים על מגן שמש עם מקדם הגנה (SPF) של 15 או יותר על איזור החתך שמחלים וזאת כדי להגן על העור לאחר הניתוח הקוסמטי. יש לשאול את הרופא המנתח לגבי המלצות יותר מפורטות לגבי הגנה על העור מפני קרני השמש. אם הצלקות לא מחלימות היטב, יש לשאול את הרופא המטפל, כיצד יש לפעול בכדי לטשטש למינימום את הצלקות. בכל אופן ישנן מספר אפשרויות שיזרזו את החלמת הצלקות.


טכניקות להעלמת צלקות לאחר ניתוחים פלסטיים

טיפול בצלקות לאחר ניתוח ע״י שימוש בדפי סיליקון - דפי סיליקון הן רצועות סיליקון שאפשר לקנות בבית מרקחת שעוזרות לשטח ולהקטין את הצלקות. ישנו גם ג׳ל סיליקוני מקומי ומשחות שמיועדות לשימוש על צלקות. אפשרות אחרת היא לטפל בצלקת ע״י מריחת משחה שמכילה רטין A (טרטינוין מקומי) - מיד כאשר החתך נסגר יש לכסות עם סרט.

טיפול בלייזר להעלמת צלקות - כאמור החלמה סופית מהצלקות עלולה לארוך פרק זמן של שנה ויותר, אם הצלקות נראות מכוערות גם לאחר שעבר זמן רב, טיפול בלייזר להסרת צלקות אמור להועיל. קיים מגוון רחב של מכשירי לייזר שיטשטשו כמעט לחלוטין את הצלקות. באופן כללי, במהלך טיפולי לייזר, האור שפולט המכשיר נע לאורך הצלקת ומאדה את שכבות העור. בכך הוא חושף שכבת עור הנראית יותר טבעית. סוגים אחרים של לייזר יכולים להסיר את הצלקת על ידי גירוי התפתחותו של הקולגן בשכבות התחתונות של העור.

טיפולים נוספים להעלמת צלקות לאחר ניתוחים פלסטיים - שיטות אחרות לעמעם, לטשטש ולהחליק צלקות כוללות Cryosurgery – הקפאת שכבות העור העליון שגורם לבעבועו ולאחר מכן להתקלפות רקמות עור בצלקת. הזרקות סטרואידים, ניתוח להסרת צלקת, הסרת הצלקת ע״י שימוש בגלי רדיו, השתלת שומן עצמי, זריקות קולגן ישירות לצלקת, טשטוש הצלקות ע״י פילינג כימי, שימוש בשיטת דרמבריישן, הזרקת תרופה שנקראת אינטרפרון, המשפרת את הקושיות והמראה האסתטי של הצלקת. ישנן גם שיטות קוסמטיות להסוות את הצלקות.

הערות חשובות

כל המידע לעיל נאסף מתוך מידע ברשת שפרסם הדרמטולוג קנת אפטרגוט - רופא עור מומחה שחבר באיגוד הדרמטולוגים האמריקאי. ישנן מספר טכניקות להעלמת צלקות ולכל רופא יש בארסנל כמה טיפולים לתופעה אולם לא כל הרופאים מחזיקים את כל סוגי המכשירים ולכן חשוב שתתייעצו עם מספר רופאים שמחזיקים מכשירים שונים ומשתמשים במגוון שיטות על מנת שתוכלו לקבל החלטה מושכלת היכן לבצע את ההליך, תוכלו להתחיל כאן ע״י מילוי טופס קצר.

הערות חשובות

כל המידע לעיל נאסף מתוך מידע ברשת שפרסם הדרמטולוג קנת אפטרגוט - רופא עור מומחה שחבר באיגוד הדרמטולוגים האמריקאי. ישנן מספר טכניקות להעלמת צלקות ולכל רופא יש בארסנל כמה טיפולים לתופעה אולם לא כל הרופאים מחזיקים את כל סוגי המכשירים ולכן חשוב שתתייעצו עם מספר רופאים שמחזיקים מכשירים שונים ומשתמשים במגוון שיטות על מנת שתוכלו לקבל החלטה מושכלת היכן לבצע את ההליך, תוכלו להתחיל כאן ע״י מילוי טופס קצר.


מידע נוסף

המאמר ״טיפול בצלקות לאחר ניתוח פלסטי״ תורגם, נערך ונבדק ע״י אהרון סגיסמאן, אורי לנדסברג ואורלי לביא בכפוף לתנאי השימוש בפורטל תאריך עדכון אחרון: 31/12/2022

pointer arrow

קבלי הצעות מחיר בתהליך פשוט וקל וחסכי הרבה זמן וכסף