×

×
background image

משך הטיפול - 15 דקות עד שעה
מספר טיפולים - אחד + ביקורת
זמן החלמה - מידי / כשבוע
תוצאות - כשישה חודשים / קבועות

הטיפולים מתאימים לאנשים הסובלים מהזעת יתר באזור בית השחי, בפנים, בכפות הידיים ובכפות הרגליים.

טיפול בהזעת יתר

משך הטיפול - 15 דקות עד שעה
מספר טיפולים - אחד + ביקורת
זמן החלמה - מידי / כשבוע
תוצאות - כשישה חודשים / קבועות

הטיפולים מתאימים לאנשים הסובלים מהזעת יתר באזור בית השחי, בפנים, בכפות הידיים ובכפות הרגליים.

הזעה היא תופעה פיזיולוגית נורמאלית ותפקידה לשמור על טמפרטורת גוף יציבה (37 מעלות צלסיוס). על ידי הפרשת זיעה, הגוף מצנן ומווסת את הטמפרטורה. כאשר חל שיבוש במכניזם הזה (תשדורת שמגיעה מבלוטה במוח בשם היפוטולמוס דרך מערכת העצבים ועד לבלוטות הזיעה) נוצרים עודפי אגלי זיעה בחלקים מסוימים בגוף, מחלה זו מכונה בשם היפר-הידרוזיס או הזעה מוגברת.

מעריכים כי התופעה שכיחה בכ- 2 עד 3 אחוז מכלל האוכלוסייה בעולם. התופעה לכשעצמה אינה מהווה סיכון בריאותי למרות שלעיתים היא נלוות לבעיות בריאותיות כמו תפקוד לקוי של בלוטת התריס, השמנת יתר ועוד, אך היא מלווה במצבים מאוד לא נעימים, אי נוחות ועוגמת נפש שפוגמים באיכות החיים של כל מי שסובל ממנה.


דרגות הזיעה וסוגי ההזעה

אנשים הסובלים מזיעה מוגברת מזיעים מעבר לרגיל, כולל בימים שאינם חמים. הסובלים מהמחלה, מפיקים פי 5 זיעה מעבר למה שצריך בכדי לווסת את חום הגוף. האזורים היותר נגועים הם בית השחי, כפות הידיים, כף הרגל והמצח שהם החלקים בגוף בהן נמצאות רוב בלוטות הזיעה, הבעיה “פוגעת” יותר בגברים ואצל הנשים היא מופיעה בתדירות גדולה יותר.

אצל פציינטים מסוימים הבקטריות והפטריות שנמצאים באופן טבעי על העור, מפרקים את הזיעה והתאים המתים ומפיצים ריחות צחנה עזים המכונים “Bromhydrosis” (מילה יוונית שמשמעותה ריח רע וזיעה).

הזעת היתר עשויה להיות ראשונית או משנית. הראשונית נוהגת להופיע מגיל הילדות והיא מאופיינת כתגובה מוגזמת של בלוטות הזיעה לגירויים שמייצרים את הזיעה כמו לחץ נפשי, חום ומאמץ פיזי. הבלוטות הן נורמאליות אך בגלל גורמים גנטיים, תגובת העצבים שמווסתת את ההפרשה של הבלוטות אינה מגיבה נכון.

אצל 30% עד 60% מהמקרים אובחן קשר משפחתי תורשתי. זיעה עודפת אינה מופיעה בזמן שינה. הזעת היתר המשנית נגרמת עקב בעיות בבלוטת התריס, סכרת, השמנת יתר או כאשר נשים מאבדות את הווסת (מנופאוזה או גיל המעבר). הסוג השכיח ביותר של המחלה מופיע בבית השחי. נהוג לחלק את רמות הזעת היתר לפי הסולם הבא:

 

  • רמה 1 - ההזעה אינה מורגשת ואינה משפיעה על הפעילות היומית.
  • רמה 2 - הזיעה במצב נסבל ולפעמים גם משפיעה על הפעילות היומית.
  • רמה 3 - הזיעה מעט נסבלת ומשפיעה רוב הזמן על הפעילות היומית.
  • רמה 4 - הזיעה בלתי נסבלת ותמיד מפריעה לפעילות היומית.

טיפול בהזעת יתר

טיפול בהזעת יתר במשחות ותמיסות המכילות מלח אלומיניום - משתמשים בתמיסות ובמשחות עד 3 פעמים בשבוע על עור נקי ויבש. במידה ורמת ההזעה היא מ- 1 עד 2 הטיפול במשחות אמור להיות יעיל. למרות זאת, לרוב המטופלים קשה להסתגל למשחות בשל הגירוי שהן גורמות לעור והדרמטיטיס (דלקת עור) שנלווה אליו. המשחות פועלות על עיקרון של סתימת נקבוביות העור וחסימת בלוטות הזיעה ובכך הן מפחיתות את הזיעה.

טיפול תרופתי בהזעת יתר - נטילת תרופות בדרך כלל איננה מומלצות בגלל תופעות הלוואי שהן גורמות (יובש בפה ובעיניים,אי נוחות במתן שתן, עצירות וכדומה) אולם כשממש אין ברירה צריך ליטול תרופות לפרק זמן קצוב (שלושה שבועות להפסיק לפרק זמן מסוים וחוזר חלילה).

טיפול בהזעת יתר ע״י זריקות בוטוקס - טיפול בטיחותי ויעיל שמשתק את פעילות בלוטות הזיעה. בוטולינום (שם מסחרי של בוטוקס, דיספורט או הכוכב החדש קסיאומין) מוזרק לעור בהליך פשוט, מהיר וללא כאב וללא צורך בהרדמה מקומית (כאשר ההזרקה היא בבית השחי או במצח, במצבים אחרים הטיפול פחות נוח, בעיקר הדברים אמורים לגבי כפות הידיים והרגליים). את התהליך מבצע דרמטולוג (לא חובה) בקליניקה והלקוחות “משוחררים” מזיעה לפרקי זמן של 6 עד 9 חודשים. טיפול בהזעת יתר בבבוטוליניום טוקסין היא האפשרות הטובה ביותר והמועדפת על רוב הסובלים מהיפר-הידרוזיס.

טיפול בהזעת יתר יונטופורוזיס - שיטת יונטופורוזיס מתבססת על החדרת חומר יוני דרך העור באמצעות זרם קבוע לאזור כפות הידיים או הרגליים (במקרים של הזעת יתר קלה ומתונה בלבד). את הטיפול מבצעים בעזרת מתקנים מיוחדים ונדרשים בשלב הראשון בין 10 ל- 20 טיפולים בני 30 דקות כל אחד, (פעמיים או שלוש פעמים בשבוע) ולאחר מכן 3 טיפולי תחזוקה כל 4 עד 6 שבועות. ניתן לבצע את הטיפול גם בבית ע״י רכישת מכשיר ביתי (דריוניק הוותיק או אידרומד PS5 שהגיע בשנים האחרונות לישראל).

המסת בלוטות הזיעה בקור - טיפול שאושר ע״י מינהל המזון והתרופות האמריקאי בשנת 2011 המבוצע באמצעות מכשיר שמקרין גלים אלקטרומגנטיים מבוקרים לאזור בית השחי. האנרגיה שפולט המכשיר גורמת להמסת בלוטות הזיעה. ההליך מתבצע בשני מפגשים שהפרש הזמן ביניהם הוא כשלושה חודשים. השפעת הטיפול היא לטווח הארוך והיא אמורה להחזיק לפחות למשך שנה, החסרון הגדול של הטיפול הוא עלותו הגבוה שנאמדת במעל לעשרת אלפים ש״ח - כיום כמעט ולא מבצעים את המסה של בלוטות הזיעה בקור.

מירה דריי (MiraDry) - טיפול שמנטרל את פעילות היתר של בלוטות הזיעה. המכשיר מייצר גלים אלקטרו-מגנטיים שפוגעים בבלוטות הזיעה הממוקמות בבית השחי וע״י אנרגיית החום הם ממיסים את הבלוטות שגורמות להזעת היתר. הגוף איננו מצמיח בלוטות זיעה נוספות ולכן ע״פ מחקרים ההטבה שמושגת באמצעות המכשיר היא מעולה (יותר מ - 80% מהמטופלים מרוצים מאוד מההליך). הפרוצדורה מצריכה שני מפגשים בני שעה כל אחד במרווח זמן של כשלושה חודשים לאחריו תיפרדו מההזעה העודפת לצמיתות. קראו עוד ובהרחבה על טיפולי MiraDry.

ניתוח לטיפול בהזעת יתר - ניתוח בו מבוצע ניתוק סופי של העצבים ופקעות העצב שמשדרים את האותות לבלוטות הזיעה. את הניתוח מבצעים תחת הרדמה כללית, על ידי חתכים קלים בכל צד של בית החזה. הניתוח פותר את הבעיה כמעט לצמיתות. הסיכונים בניתוח כוללים דלקות וזיהומים, ואצל 60% מהמטופלים עלולה להופיע תופעת לוואי המוכרת בשם “הזעה מפצה” הבאה לידי ביטוי בצורת זיעה במקומות אחרים בגוף כגון: גב, בטן או ירכיים.

טיפול בהזעת יתר  


טיפול בהזעת יתר שאלות ותשובות

ש. מהו הפתרון הבטוח מבין הטיפולים האפשריים המוצעים להזעת יתר?

ת. הטיפול שנחשב לבטוח ביותר מבין כל הטיפולים בהזעת יתר במרפאה הוא טיפול באמצעות זריקות, במיוחד כאשר מטפלים בבבית השחי. טיפולים אחרים כמו תרופות או תמיסות עלולים לגרום לתופעות לוואי משמעותיות, ניתוח הזעת יתר למשל מצריך הרדמה כללית שטומנת סיכונים וסיבוכים נוספים ולכן ההמלצה שלנו היא ״ללכת על״ הזרקת בוטוקס.

 

ש. האם טיפול בהזעת יתר כואב?

ת. כאשר הטיפול מבוצע ע״י הזרקת בוטולינום הרי שאין כאבים בתנאי שאזור הטיפול הוא הפנים או בית השחי, הזעת יתר בכפות הידיים או הרגליים די כואבת אולם ישנן טכניקות פרט להרדמה מקומית בהן ניתן לאלחש את האזור המטופל ולהפחית את הכאבים למינימום. כאשר עוברים ניתוח הזעת יתר הרי שלא מרגישים דבר כיוון שהטיפול מבוצע תחת הרדמה.

 

ש. האם לאחר טיפול בהזעת יתר לא אזיע כלל?

ת. כאשר ההליך מבוצע בבוטולינום הרי שברגע שתבצעו פעילות גופנית עדיין תזיעו באזור שטופל, הזרקת בוטולינום חוסמת את השדר בין השריר אליו מוזרק התכשיר לעצב, אין נטרול מלא של בלוטות הזיעה, רק הנוזל העודף שהופרש לפני הטיפול יפסיק להיות מופרש, הטיפול יגרום שההזעה המוגברת תיפסק. בטיפול בדרכים שונות כמו ניתוח או המסת בלוטות הזיעה באמצעות סמרטליפו וכאשר ההליך מצליח, אין הזעה מוגברת ואין הזעה בכלל באזור שטופל (ידיים או בית השחי) ואתם אמורים להיות יבשים תמיד!

 

ש. מתי מפסיקים להזיע?

ת. כשהטיפול מבוצע בבוטולינום נבחין בשינוי לאחר 72 שעות, תוצאות השיא של הטיפול יהיו כחודש מההזרקה. כאשר הטיפול בהזעה מוגברת מבוצע ע״י ניתוח הרי שמיד לאחר הניתוח תפסיק ההזעה.

 

ש. כמה זמן “מחזיק” הטיפול?

ת. ישנו בלבול רב ודיסאינפורמציה רבה לגבי משך הזמן שנמשך האפקט לאחר הזרקת בוטולינום, ברמה עקרונית, טיפול בוטוקס יעיל לתקופה של ארבעה חודשים. ישנם מטופלים שהטיפול “החזיק” להם מעבר לפרק הזמן הזה אולם תוצאות של טיפול יעיל אמורות להישמר לפרק הזמן הזה ולא יותר משישה חודשים. בניתוח התוצאות הן לצמיתות.

 

ש. איזה טיפול מומלץ?

ת. אין המלצה גורפת, גם ניתוחים וגם בוטולינום הם טיפולים מקובלים. כל מועמד לטיפול צריך לשקול את כל מגוון האפשרויות, לקבל הסבר מלא על תופעות הלוואי והסיכונים הכרוכים בטיפול ולבחור בשיטה שנראית המתאימה מבחינתו ובהתאם לדרגת המחלה.

 

ש. מתי מומלץ לבצע טיפול בהזעת יתר?

ת. כולנו יודעים שלקראת הקיץ המצב מתחיל להיות בלתי נסבל ולכן התקופה המתאימה ביותר היא בסוף האביב וזאת למרות שישנם אנשים הסובלים מהזעה מוגברת כל השנה ולהם מומלץ לבצע טיפולים פעמיים בשנה, כאשר עומדים לבחור בניתוח הרי שאין זמן מתאים וניתן לעבור את ההליך על כל פני השנה.

 

ש. האם הזעת יתר יכולה להיעלם מעצמה?

ת. ללא טיפול בהזעת יתר אין סיכוי שהתופעה תעלם מעצמה. אם ביצעתם טיפולים באמצעות הזרקת בוטולינום ועברו ארבעה חודשים ויותר, ההזעה תחזור ולא תעלם שוב עד שתבצעו טיפול נוסף. ברגע שהפסקתם את הטיפולים המצב יחזור בדיוק לקדמותו.

הערות חשובות

כל המידע לעיל נאסף מתוך מידע ברשת שפרסם הדרמטולוג דניאל ווקר - רופא עור מומחה שחבר באיגוד הדרמטולוגים האמריקאי. אם מזיעים בבית השחי או במצח ההמלצה היא להזריק בוטולינום, בהנחה והזעת היתר היא בכפות הידיים או בכפות הרגליים יש לשקול מעבר ניתוח.

הערות חשובות

כל המידע לעיל נאסף מתוך מידע ברשת שפרסם הדרמטולוג דניאל ווקר - רופא עור מומחה שחבר באיגוד הדרמטולוגים האמריקאי. אם מזיעים בבית השחי או במצח ההמלצה היא להזריק בוטולינום, בהנחה והזעת היתר היא בכפות הידיים או בכפות הרגליים יש לשקול מעבר ניתוח.


מידע נוסף

המאמר ״טיפול בהזעת יתר״ תורגם, נערך ונבדק ע״י אהרון סגיסמאן, אורי לנדסברג ואורלי לביא בכפוף לתנאי השימוש בפורטל תאריך עדכון אחרון: 31/12/2022

pointer arrow

קבלי הצעות מחיר בתהליך פשוט וקל וחסכי הרבה זמן וכסף