×

×
background image

משך הטיפול- כשעה ובהתאם לטיפול
טיפולים- מפגש אחד ולעיתים יותר
זמן החלמה- מספר שעות
תוצאות- מחזיק מעמד כשנה ואף מעבר

ההליך מתאים בעיקר לנשים המעוניינות בפנים רעננות, מתוחות, מוצקות וצעירות יותר.

זריקות פלזמה וטיפול ערפד

משך הטיפול- כשעה ובהתאם לטיפול
טיפולים- מפגש אחד ולעיתים יותר
זמן החלמה- מספר שעות
תוצאות- מחזיק מעמד כשנה ואף מעבר

ההליך מתאים בעיקר לנשים המעוניינות בפנים רעננות, מתוחות, מוצקות וצעירות יותר.

אם בעבר הרפואה האסתטית הייתה מבוססת כמעט אך ורק על ניתוחים פלסטיים, כיום הולך וגדל מספר הטיפולים הלא פולשניים, או בעלי פולשנות מינימלית אשר מחליפים את הניתוחים הכירורגים בצורה טובה ויעילה ומספקים תוצאות לא פחות טובות מאשר סכין המנתחים.

תחום הצערת עור הפנים עבר מהפכה של ממש בהקשר זה. אם פעם היינו רוצים להצעיר את מראה הפנים, ניתוח מתיחת פנים היה האפשרות הכמעט יחידה. כיום, עם השיפור העצום באיכות החומרים, הצפת השוק במכשירים מבוססי אור ומגוון טכניקות הטיפול שהתווספו, הרבה מקרים שבעבר הצריכו ניתוח, מקבלים פתרון מספק ע״י הזרקת בוטולינום טוקסין (בוטוקס, דיספורט וקסאומין), חומצה היאלורונית, החדרת חוטים מיוחדים (סילואט, מירקו, אפטוס וכדומה) ומכשירים ייעודיים (פרופאונד וקליר ליפט).

הסוד הגדול וההצלחה מתרחשת מכיוון שהמעבדות שכל הזמן מחפשות את ״הדבר הבא״, מצליחות לבודד בצורה איכותית חומרים טבעיים שנמצאים בגופנו המסייעים לאלסטיות (גמישות) של העור ומעניקים לו מראה חלק ורענן. את אותם החומרים הטבעיים מזריקים או מחדירים בדרכים אחרות לפנים כאשר הגוף מפסיק לייצר אותם כבעבר.

נדמה כי ככל שחולף הזמן, נמצאים יותר ויותר טיפולים אסתטיים לפנים, ממקורות שונים המעניקים תוצאות טובות ומוצלחות. אחד מהחידושים האחרונים בתחום, שהפך לטרנד של ממש הוא טיפול פלזמה מועשרת בטסיות, או בשמו המוכר יותר “טיפול ערפד”.


מהי פלזמה?

נתחיל מההתחלה. הפלזמה היא נוזל שקוף הזורם בכלי הדם שלנו ואשר מסייע לתהליך ההתקרשות. פלזמה מהווה כ- 55% מנפח הדם שלנו והיא מורכבת ממים, חלבונים ומלחים. בפלזמה נמצאים תאי הדם והיא למעשה מאפשרת את תנועתם. כאשר מפרידים את חומרי הדם בצנטריפוגה (מכשיר המשמש להפרדת חומרים זעירים), מתקבלות 3 שכבות – פלזמה, כדוריות דם לבנות וכדוריות דם האדומות. וכך, על ידי בידוד זה נוצר החומר Platelet-Rich Plasma – PRP (פלזמה מועשרת בטסיות).


טיפולי פלזמה לפנים (פלזמה ליפטינג)

הרעיון מאחורי השימוש בפלזמה הוא שהזרקת פלזמה מועשרת בטסיות דם עשירות לרקמות פגומות תמריץ את הגוף לייצר תאים חדשים ובריאים ועל ידי כך תקדם את הריפוי. העדויות הראשונות להצלחה מסוימת של הטיפול הגיעו מתחום האורתופדיה, אז תועדו מקרים בהם הודגם שיפור בדלקות מפרקים שלאחר הזרקת החומר (שרוכז ובודד מדמו של המטופל). האצה של תהליכי הריפוי של דלקת עוזרת בעיקר לכאבים או למגבלות בתנועה ולכן היא הייתה יעילה ביותר.

בתחום הרפואה האסתטית, המחשבה שרווחה בין הרופאים הייתה כי טיפול פלזמה לעור הפנים עשוי להגביר את ההשפעות של החומרים הללו, ולסייע בהשגת התוצאות הרצויות תוך פרק זמן קצר יותר. ואכן, מטפלים ומטופלים מדווחים על תוצאות טובות ומהירות המושגות באמצעות טיפולי פלזמה לפנים.


איך עובד טיפול ערפד?

טיפול פלזמה ליפטינג עצמו מורכב מכמה שלבים. ראשית, כאמור הטיפול ב-PRP מחייב הוצאת דם מהמטופל והפרדת חומריו על מנת לבודד את הפלזמה. לכן בשלב הראשון הרופא המטפל יוציא דם מהמטופל, בדרך כלל מאזור הזרוע (כ - 20 סמ״ק דם יספיקו לטיפול גדול ומקיף בכל אזור הפנים). בזמן זה יימרח חומר אלחוש על הפנים (לרוב משתמשים במשחת אלחוש בשם אמלה ולעיתים מאלחשים את אזור ההזרקה בחומר בשם עזרקאין). הדם שהרופא נוטל מהמטופל, מוכנס לצנטריפוגה קטנה אשר מבודדת את הפלזמה עצמה (בנוסף לצנטריפוגה יש גם צורך במערבל מיוחד שמבודד את הפלזמה העשירה בטסיות הדם).

לאחר מכן, בעזרת עט מחטים (מכשיר המשמש למיני-הזרקות, יש כאלה שקוראים לו גם אקדח מחטים שאיתו מבצעים את טיפולי המזותרפיה), המכיל בין בין 20 ל- 30 מחטים מיקרוסקופיות (המרחק בין המחטים הוא בין 5 ל- 10 מ”מ) מבצעים הזרקות לכל אורך ורוחב הפנים ויוצרים עשרות מיקרו-פתחים קטנים בעור, מה שגורם לפנים להיראות מאוד אדומות ומנוקדות ומכאן הכינוי המוכר “טיפול ערפד”.

לאחר שהצנטריפוגה סיימה את פעולתה, תתקבל תמיסת הפלזמה, אותה מעסים לתוך אותם מיקרו-פתחים וכך מחדירים את הפלזמה לעור. לאחר סיום ההליך, הרופא עשוי למרוח סרום או קרם הרגעה כדי לסייע בהורדת אדמומיות וגירוי. לעתים אף ניתן להתאפר כדי להסוות את האדמומיות בעור. במידה ולא התרחשה תגובה שלילית, אפשר ללכת הביתה בשלב זה.


לאילו אזורים מתאים טיפול ערפד והאם זה באמת עוזר?


כאמור, זריקות PRP (זריקות פלזמה מעושרת בטסיות) משמשות לטיפול בבעיות אורתופדיות בראש ובראשונה, אולם הן הפכו למאוד פופולריות גם בתחום האסתטיקה הרפואית. 
 זריקות פלזמה משמשות בשנים האחרונות בעולם האסתטיקה הרפואית לטיפול באקנה, לטיפול בהצטלקויות וגם לטיפול בנשירת שיער (בעיקר אצל נשים). בתחום הדרמטולוגיה האסתטית משמשות ההזרקות לחידוש מרקם עור הפנים, הצוואר, מחשוף החזה (דקולטה) וגב כפות הידיים. מבצעים טיפולי פלזמה גם לצורך העלמת כהות מתחת לעיניים כולל לצורך העלמת שקיות ועיגולים שחורים מסביב לעיניים.

לגבי השאלה האם הטיפול באמת עובד הרי שזו שאלה שקשה לענות עליה תשובה חד משמעית. מצד אחד, העדויות עדיין אינן חד משמעיות. לא מספיק ידוע לנו מספיק על מנת לגבש הוכחה חד משמעית. מאידך, נראה כי החסרונות והסיכונים בטיפול הם מינימליים, כך שפוטנציאל הנזק הוא מאוד קטן. בכל זאת מדובר בדם מדמו של המטופל, כך שזיהומים או תגובה אלרגית אינם סבירים. בשנתיים האחרונות הטיפול צובר תאוצה רבה, לא מעט בזכות קים קרדשיאן שהעלתה אותו לכותרות לאחר שהתנסתה, ויותר רופאים מתחום האסתטיקה מבצעים אותו ומרוצים ממנו. אין ספק שמחקרים נוספים צריכים להיעשות וכנראה ייעשו לגבי התועלת של טיפולי PRP.


תופעות לוואי של טיפולי פלזמה

תופעות הלוואי והסיבוכים האפשריים אחרי טיפולי פלזמה לעור כוללים שטפי דם ודלקת, כולל נפיחות ואודם, הם מופיעים בדרך כלל מיד לאחר שבוצעו זריקות PRP וחולפים תוך ארבעה עד שישה ימים. החדשות הטובות הן שטיפול PRP מכיל את הדם שלכן ככה שההסיכון לזיהום נמוך מאוד והוא עשוי להיגרם ברוב המקרים כתוצאה של טיפול רשלני ולכן חשוב לבחור נכון את הרופא המטפל שיעבוד בתנאי הייגיינה נאותים. מומלץ גם להימנע מחשיפה לקרני השמש ואם אין ברירה צריך להשתמש בקרם הגנה מפני קרינה. כמו כן רצוי להתרחק מטיפולי עור למיניהם במהלך השבועות הראשונים לאחר זריקות פלזמה. בנוסף, חשוב שלא לשפשף או לגעת בפנים. טיפולי פלזמה אסורים למי שנוטל תרופות לדילול דם (קומדין, קלקסאן וכדומה).

הערות חשובות

כל המידע לעיל נאסף מתוך מספר סקירות שנכתבו ע״י הדרמטולוג בלייר קרנסון - רופא מומחה חבר באגודת הדרמטולוגים באמריקה. שימי לב, טיפולי פלזמה (ערפד) לחידוש והצערת עור הפנים נותנים אפקט נהדר. אם תבחרי בסדרת טיפולים חשוב להמתין עד לסיומה, לאחריה עור פנייך יהיה זוהר, מתוח ורענן.

הערות חשובות

כל המידע לעיל נאסף מתוך מספר סקירות שנכתבו ע״י הדרמטולוג בלייר קרנסון - רופא מומחה חבר באגודת הדרמטולוגים באמריקה. שימי לב, טיפולי פלזמה (ערפד) לחידוש והצערת עור הפנים נותנים אפקט נהדר. אם תבחרי בסדרת טיפולים חשוב להמתין עד לסיומה, לאחריה עור פנייך יהיה זוהר, מתוח ורענן.


מידע נוסף

המאמר ״טיפולי פלזמה (טיפול ערפד)״ תורגם, נערך ונבדק ע״י אהרון סגיסמאן, אורי לנדסברג ואורלי לביא בכפוף לתנאי השימוש בפורטל עדכון אחרון: 31/12/2022

pointer arrow

קבלי הצעות מחיר בתהליך פשוט וקל וחסכי הרבה זמן וכסף