×

×
background image

משך ההליך- שעתיים עד ארבע שעות
מחיר שוק- 14,000 עד 25,000 ש״ח
זמן החלמה- מעל לשבוע
תוצאות- לפרקי זמן ארוכים

יתאימו להליך נשים בריאות ויציבות בדעתן לרוב לאחר הריון, בעלות חזה נפול.

הרמת חזה נפול

משך ההליך- שעתיים עד ארבע שעות
מחיר שוק- 14,000 עד 25,000 ש״ח
זמן החלמה- מעל לשבוע
תוצאות- לפרקי זמן ארוכים

יתאימו להליך נשים בריאות ויציבות בדעתן לרוב לאחר הריון, בעלות חזה נפול.

חזה נפול הוא פועל יוצא של מספר גורמים בהם גיל, הריון, הנקה והורדה במשקל כאשר כל אחד מאלו תורם את חלקו. מתיחת הקושרות היא האחראית לשמירת החזה במצב מורם. כאשר הרקמות נמתחות עקב גדילת החזה במשך ההריון החזה נופל ומתנוון. חזה נפול לאחר הריון מלווה באובדן רקמות ומאופיין במראה נפול ושטוח בקוטב העליון של החזה.

כשהנפילה אינה משמעותית, ניתן לטפל בתופעה ע״י ניתוח הגדלת חזה בלבד. כאשר נפילת החזה מגיעה לנקודה שבה הפטמה נמצאת בגובה של קפל השד או מתחתיו, הרמת החזה היא הדרך היחידה לשיקום חזה נפול כולל מיקום הפטמה מחדש. הרמת חזה ובלעז Mastopexy מותחת גם את העור ונותנת לחזה תחושת מוצקות.


הגורמים לחזה נפול

פטוזיס הוא מונח רפואי לנפילה או צניחה. לעיתים קרובות ״מאשימים״ את ההנקה בנפילת החזה אך ההנקה לכשעצמה אינה מה שגורמת לחזה ליפול. נפילת החזה למעשה היא תוצאה של הריון והשפעות אחרות כאמור. במהלך תקופת ההריון, החזה עובר שינויים ומתרחב כהכנה להנקת התינוק. לאחר הלידה, חלב אם ממלא את החזה ואף מותח אותו (את העור). כאשר החלב נגמר, החזה קטן, פחות מלא ואפילו נופל. להלן הגורמים להופעת חזה נפול:

  • מספר הריונות - ככל שיש יותר ילדים החזה נמתח יותר.
  • העלאה במשקל – עליה במשקל תגדיל את החזה ותמתח אותו.
  • עישון – העישון גורם לעור לאבד גמישות, ומעשנות נוטות יותר לחזה נפול.
  • תורשה – לגנים יש השפעה על מבנה וצורת החזה והללו משפיעים על הכוח של “קושרות קופר” (קושרות אנכיות ומשולשות בחזה להידוק רקמות השכבות התת עוריות העמוקות לעור) ועל משקל הגוף.
  • גודל החזה וצורתו – חזה קטן יותר עם בסיס היקפי נוטה לשמור על צורתו טוב יותר מחזה גדול או צר.
  • גיל – ללא קשר להריון ולהנקה, לסממני הגיל יש השפעה משמעותית על הגוף בכלל ועל החזה בפרט, חזה נפול הוא חלק נורמאלי מתהליך ההזדקנות.

טיפים למניעת חזה נפול

אפשר להפסיק לעשן, לשמור על משקל גוף תקין אבל להילחם בסימני הגיל, לשלוט על גודל החזה ולנווט את ההריונות כמעט ובלתי ניתן עד בלתי אפשרי בכלל. למרות זאת ישנן מספר פעולות בהן ניתן לנקוט כדי למנוע צניחת חזה:

חזיית תמיכה איכותית - הקושרות בחזה שנקראות קושרות קופר, הן חלק ממכלול המבנה של תמיכת החזה שתפקידן לסייע לשמור על חזה מורם. במשך השנים כוח הכבידה מושך את החזה ובייחוד חזה גדול ומותח את הקושרות, עובדה שגורמת לחזה לצנוח. לבישת חזייה לתמיכה במשך היום והלילה בזמן ההריון, ובמשך ההנקה שתחזיק את החזה למעלה, תמנע מהקושרות להימתח ותמנע את צניחת החזה.

תרגילי חזה – הרקמות בחזה עשויות בעיקר משומן, ובנוסף יש בהן גם מובילי חלב, רקמות קישור, כלי דם ובלוטות לימפה. החזה הנשי אינו כולל רקמת שריר. אי לכך, תרגילים אינם מסייעים באופן ישיר להרמת החזה ובנוסף, חשוב שתדעי כי גם ירידה במשקל מובילה לאובדן ברקמות החזה. מכל מקום, תרגילים על בסיס קבוע על שרירי החזה, הקשורים לתמיכת החזה יעזרו להרים חזה נפול. ההרמה תשפר את מראה החזה בנוסף לשיפור שיכול בפלג הגוף העליון. גם שימוש במשקולות, תרגילי יוגה ופילאטיס יחזקו את שרירי החזה וישהו נפילתו.


התנוונות חמורה לאחר הנקה

חזרת החזה למצב ולצורה שבו הוא היה לפני ההריון וההנקה נקראת התנוונות (Involution). כשישה חודשים לערך, לאחר שייצור החלב מסתיים, החזה חוזר לצורתו ולגודלו הקודם. לעיתים, האישה חווה התנוונות גדולה יותר בסיום ההנקה, כאשר רקמות ייצור החלב מתכווצות לאורך כל הדרך, אך העור מסביב לחזה נשאר אותו דבר. אז, החזה מאבד את צורתו ועלול להיראות מכווץ ונפול.

התנוונות החזה היא בעיה קוסמטית ולא רפואית. אם מחליטים על לידה נוספת, רקמות החזה יחזרו לייצר חלב. ללא הריון נוסף, החזה יתמלא וישוב לצורתו הקודמת לאחר כשלוש שנים. במידה ולא רוצים לחכות מספר שנים כדי שהחזה ישוב לקדמותו ולא מרוצים מהמראה הנפול, ניתוח המשולב בחלק מהמקרים יחד עם הגדלה היא האופציה המתאימה. יש לקחת בחשבון כי במידה ורוצים ללדת שוב, ניתוח חזה עלול להשפיע על יכולת ההנקה בעתיד.

הרמת חזה נפול  


המועמדת להרמת חזה נפול

הרמת חזה נפול תתאים לנשים שאינן שבעות רצון מצורת החזה שלהן הבאה לידי ביטוי בשקיעה או בצניחת החזה (נשים מכנות זאת בביטוי ״שתי שקיות שוקו״). אפשר להבחין בצניחה לאחר הנקה, ירידה במשקל או עם הגיל. ניתוח להרמת חזה יגרום לשדיים לחזור למקומן הטבעי, והחזה יראה במיטבו (לעיתים במשולב עם הגדלה). המועמדות הטובות ביותר לניתוח הרמת חזה הן אלו שעונות על אחד או יותר מהתנאים הבאים:

  • חזה נפול שחסר בו נפח או מוצקות.
  • חזה שמתנדנד כמו מטוטלת אך בגודל משביע רצון.
  • פטמות ועטרה שנוטות כלפי מטה במיוחד אם הן מתחת לגובה של קפל השד.
  • התפתחות חזה לקוייה - כאשר החזה מתפתח באופן שונה (צד אחד הוא מוצק וממוקם היטב כאשר הצד השני אינו כך).

יום הניתוח

הרמת חזה נפול משולבת לרוב עם ניתוח הגדלה או הקטנה. יחד, התהליכים הללו יגרמו לכל אחת להרגיש אשה. צריך להיות בצום 6 שעות לפני הניתוח (אסור גם לשתות מים). ההליך מבוצע בחדר ניתוח וברוב המקרים תחת הרדמה כללית. הרופא יסמן אותך עם עיפרון כירורגי לפני הניתוח, תיפגשי גם עם הרופא המרדים שיעבור על התיק הרפואי שלך ויסביר לך על תהליך ההרדמה. לאחר שהכל ברור ״יסיעו״ אותך לחדר הניתוח. בחדר הניתוח תחוברי למספר מכשירים שיבדקו את לחץ הדם, קצב הלב וכדומה. לאחר מכן תורדמי והניתוח יתחיל.

ישנן מספר טכניקות להרמת חזה נפול, כשהמטרה היא כאמור להרים ולייצב את השדיים תוך כדי מיקום הפטמות מחדש. במידה וצניחת החזה היא מינימאלית והחזה קטן, מומלץ גם להגדיל חזה. הרמה קלה והגדלה משאירה פחות צלקות מאשר טכניקות חיתוך אחרות הדרושות להרים למשל חזה גדול (צלקת שדומה לאות באנגלית T אבל הפוכה).

בניתוח הרמת חזה נפול קלאסי, הפטמה והעטרה ימוקמו מחדש למקום גבוה יותר ועור עודף יוסר מתחת לחזה. סגירת העור שנותר תרים ותעצב את החזה מחדש. במידה וקיימות רקמות חזה אשר אינן מתאימות למילוי העור, אפשר להחדיר שתלי סיליקון לחזה ולהשיג את הגודל והצורה המתאימה.

עוד באותו היום תשוחררי הביתה (בחלק מהמקרים משאירים לילה אישפוז), החזרה לשגרה היא לאחר כשבועיים, תלוי בסוג העבודה שלך. ברוב המקרים פעילות ספורטיבית תוכלי לשוב ולבצע לאחר מספר שבועות, במהלך התקופה הזו תרגישי באי נוחות קלה שתחלוף תוך כמה שבועות. חשוב לא לעסוק בעבודה פיזית קשה או בתרגילי ספורט מפרכים מה שעלול להוביל לדימומים. על כאבים חזקים יש לדווח מיד לרופא.

הערות חשובות!

המידע שלפניך נלקח ברובו ממאמר שפרסם ד״ר יואל ארונוביץ - חבר המועצה האמריקאית לניתוחים פלסטיים ותורגם והותאם לשפה העברית. שימי לב, הניתוח להרמת חזה נפול מתאפיין במספר חתכים וזאת בהתאם לטכניקת הניתוח ובהתאם לנפילת השדיים, שאלי את המנתח פלסטי כבר בפגישת הייעוץ, כיצד ניתן לעבור את ההליך עם מינימום חתכים. כדי למנוע ככל הניתן את נפילת החזה מומלץ ללבוש חזייה שתחזיק היטב את האזור, כאשר הנפילה כבר בלתי נמנעת ואת מרגישה חוסר אונים ניתן לתקן את המצב ע״י ניתוח קוסמטי.

הערות חשובות!

המידע שלפניך נלקח ברובו ממאמר שפרסם ד״ר יואל ארונוביץ - חבר המועצה האמריקאית לניתוחים פלסטיים ותורגם והותאם לשפה העברית. שימי לב, הניתוח להרמת חזה נפול מתאפיין במספר חתכים וזאת בהתאם לטכניקת הניתוח ובהתאם לנפילת השדיים, שאלי את המנתח פלסטי כבר בפגישת הייעוץ, כיצד ניתן לעבור את ההליך עם מינימום חתכים. כדי למנוע ככל הניתן את נפילת החזה מומלץ ללבוש חזייה שתחזיק היטב את האזור, כאשר הנפילה כבר בלתי נמנעת ואת מרגישה חוסר אונים ניתן לתקן את המצב ע״י ניתוח קוסמטי.


מידע נוסף

המאמר ״הרמת חזה נפול״ תורגם, נערך ונבדק ע״י אהרון סגיסמאן, אורי לנדסברג ואורלי לביא בכפוף לתנאי השימוש בפורטל עדכון אחרון: 27/12/2022

pointer arrow

הגשמת החלום מתחילה כאן!