×

×
background image

משך הטיפול - 15 דקות עד שעה
מספר טיפולים - אחד + ביקורת
זמן החלמה - מידי / כשבוע
תוצאות - כשישה חודשים / קבועות

הטיפולים מתאימים לאנשים הסובלים מהזעת יתר באזור בית השחי.

הזעת יתר בבית השחי

משך הטיפול - 15 דקות עד שעה
מספר טיפולים - אחד + ביקורת
זמן החלמה - מידי / כשבוע
תוצאות - כשישה חודשים / קבועות

הטיפולים מתאימים לאנשים הסובלים מהזעת יתר באזור בית השחי.

הזעה מוגברת בבית השחי היא השכיחה ביותר מבין כל המקומות בגוף בהם מזיעים (כפות ידיים ורגליים, פנים, מפשעה) והיא פוגעת בכ- 1.5% מכלל הציבור. ההזעה מתחילה כבר מגיל ההתבגרות וההתפתחות ההורמונאלית. ברוב המקרים, הזעת יתר בבית השחי איננה גורמת לריחות קיצוניים, למרות שישנם חולים שכן מפיצים ריח בעייתי בלשון המעטה כתוצאה מההזעה.

כמעט כל מי שסובל מהזעת יתר בבית השחי ניצב בפני אותה דילמה לפני היציאה מהבית, עליו לבחור בקפידה את צבע וסוג הבגד, כמו כן רוב הסובלים מהזעה בבתי השחי נוהגים להחליף חולצה מספר פעמים ביום. נשים מעדיפות להשתמש בגופיה במשך הקיץ כדי להימנע ממגע של הבגד עם הגוף שירטיב לחלוטין את הבגד. באופן די מוזר מרבית הסובלים ממחלה זו אינם מבקשים עזרה, והם אינם מודעים לעובדה שהזעת יתר היא מחלה שניתנת לריסון.


גורמים להזעת יתר בבית השחי

מרבית העוסקים בענף הרפואה האסתטית סוברים כי ההזעה בבית השחי נגרמת עקב שיבוש במערכת העצבים הסימפטתית. כשחום הגוף עולה, מערכת העצבים משדרת פקודה למוח שגורמת ל- 5 מיליון בלוטות הזיעה בגוף (בלוטות אקריניות שממוקמות בעיקר בבית השחי, כפות הידיים והרגליים וגם בפנים) להתחיל להפריש זיעה שמצננת (מורידה) את טמפרטורת הגוף מתחת ל- 37 מעלות צלזיוס.

תפקוד לקוי של האזור במוח שאחראי על וויסות תהליך ההזעה, גורם להפרשת זיעה גם כשלא צריך להוריד את טמפרטורת הגוף (למשל בחורף שקריר).

זיעה מוגברת בבית השחי ובכלל עלולה להיגרם בגלל תורשה שמקורה בפגם גנטי, כתוצאה מחרדה וגם בגלל פעילות לא תקינה של בלוטת התריס.


טיפולים להזעת יתר בבית השחי

  1. יונטופורוזיס – בשיטת יונטופורוזיס מעבירים זרם חשמלי שמשבש את פעולת בלוטות הזיעה בבית השחי. את העברת הזרם מבצעים באמצעות מכשירים (דריוניק לדוגמא) שאפשר לרכוש ברשת האינטרנט או במרפאות המובחרות. השימוש בזרמים חשמליים הוא מסורבל, מצריך התמדה וסבלנות רבה (מרבית המטופלים מתייאשים מהטיפול ופונים לשיטות אחרות). הטיפול מבוצע בשני שלבים. בשלב הראשון שאורך שבועיים מעבירים פעם ביום למשך כ- 30 דקות זרם חשמלי בעוצמות מתגברות. לאחר כ - 14 ימים (תלוי בכל מטופל) אתם אמורים להפסיק להזיעה! השלב השני כולל טיפולי תחזוקה שמבוצעים אחת לכמה ימים. הטיפול יעיל הרבה יותר באזורים כמו כפות ידיים ורגליים ופחות מקובל לבית השחי אבל כמעט ולא מבוצע בישראל.
  2. פסיכותרפיה – כאשר הגורם להזעת יתר הוא חרדה, משתמשים בשיטת פסיכותרפיה (טיפול נפשי או רגשי) שמפיגה את החרדות ומעלימה את ההזעה.
  3. תמיסות ותכשירים נגד הזעה בבית השחי – השימוש בתרופות ובתמיסות יעיל כשרמת הזעת היתר היא נמוכה (רמת חומרה 1 - 2). משתמשים בתמיסות שמכילות אלומיניום כלוריד שחוסם מכאנית את בלוטת הזיעה וכתוצאה מכך לא מזיעים דרך הבלוטות שנחסמו. השימוש בתכשירים שמכילים אלומיניום כלוריד עלול לגרום במקרים מסוימים לגירויים בעור (אדמומיות, צריבה וגרד). התכשירים הבולטים ספיריאל (אינו מצריך מרשם מרופא) ואנהידרול פורטה (חייב מרשם רופא).
  4. תרופות להפסקת הזעה - ישנן מספר תרופות מרשם שחוסמות את הפרשת האצטילכולין שגורם להפרשת זיעה ולאו דווקא בבלוטות הזיעה. כל התרופות ללא יוצא מן הכלל גורמות לתופעות לוואי שהופכות את הטיפול לבעייתי. המדובר על תופעות לוואי כגון: יובש בפה ועצירות.
  5. הזרקת בוטולינום טוקסין – זריקות לא כואבות לבית השחי גורמות לכך שס”מ מסביב לאזור ההזרקה לא תזיעו. דרושות מספר הזרקות בהתאם לשטח בו מזיעים (ניתן לאתר במדויק מהיכן ההזעה ניגרת באמצעות אבחון בית השחי עם יוד ועמילן, לאחר כמה דקות יראו על העור נקודות שחורות שאליהן צריך להזריק). השפעת הבוטולינום על בלוטות הזיעה נמשכת 4 עד 6 חודשים בממוצע. מחיר הטיפול לשני בתי השחי הוא סביב ה- 2,500 עד 3,000 ש”ח והוא כולל את עלות הביקורת שלאחר ההליך בה בדרך כלל מזריקים תוספת חומר על מנת שבית השחי יהיה יבש לחלוטין. הטיפול באזור בית השחי הוא הפופולארי ביותר מבין כל הטיפולים המוצעים והוא מאושר ע״י מינהל התרופות והמזון האמריקאי ומשרד הבריאות בישראל.
  6. ניתוחים למניעת הזעת יתר בבית השחי – ישנם שני סוגי ניתוחים עיקריים: סימפטקטומיה אנדוסקופית / ניתוח ETS בבית החזה (ניתוח בהרדמה כללית שמצריך ביצוע חתך באזור בית השחי דרכו מוחדרת מצלמת וידאו שמאתרת עבור המנתח את שרשרת הסימפטיה. במהלך הניתוח מנתקים עצב קטן שגורם להפסקת ההזעה באזור בית השחי). את הניתוח השני מכנים גרידת בלוטות בית השחי. ההליך מבוצע תחת הרדמה מקומית בעזרת חתך קטן בבית השחי דרכו שואבים עם קנולה (צינורית) את רשת העצבים הסימפטיים.
  7. המסת בלוטות הזיעה בבית השחי - שיטה טיפול שגורמת להמסה ולספיגת בלוטות הזיעה בבית השחי. באמצעות מכשירים שונים שפועלים במגוון טכנולוגיות (אנרגיית לייזר או אנרגיה אלקטרומגנטית) מחממים את השכבה שנמצאת בין העור לשכבת השומן וממיסים את בלוטות הזיעה וזאת מבלי לפגוע בעילית העור ובשכבות השריר והשומן הפנימיות. מדובר בטיפולים מהירים יחסית (מפגש אחד ובמקרים חריגים שני מפגשים ויותר) שאורכים לא יותר משעה (בלייזר כ- 20 דקות) שגורמים להפסקת ההזעה בבית השחי.
  8. מירה דריי להפסקת הזעת יתר בבית שחי - השימוש במכשיר מירה דריי (miraDry) מבוצע מזה מספר שנים בהצלחה במרפאות מובחרות בישראל. עלות המכשיר היא גבוהה ולכן מחיר הטיפול הוא גבוה יחסית אולם התוצאה שמתקבלת היא מעולה. הטיפול במירה דריי משיג אחוזי הצלחה גבוהים לטיפול בהזעת יתר בבית השחי. מכשיר המירה דריי מפיק גלים אלקטרו מגנטיים שקוטלים את בלוטות הזיעה בבית השחי עם מינימום תופעות לוואי ובלי לגרום להזעה מפצה שאופיינית לניתוח. לקריאה בהרחבה אודות מכשיר מירה דריי.

הערות חשובות

כל המידע לעיל נאסף מתוך מידע ברשת שפרסם הדרמטולוג דניאל ווקר - רופא עור מומחה שחבר באיגוד הדרמטולוגים האמריקאי. אם מזיעים בבית השחי ההמלצה היא להזריק בוטוקס או לבצע טיפול קבוע ע״י שימוש במכשיר מירה דריי.

הערות חשובות

כל המידע לעיל נאסף מתוך מידע ברשת שפרסם הדרמטולוג דניאל ווקר - רופא עור מומחה שחבר באיגוד הדרמטולוגים האמריקאי. אם מזיעים בבית השחי ההמלצה היא להזריק בוטוקס או לבצע טיפול קבוע ע״י שימוש במכשיר מירה דריי.


מידע נוסף

המאמר ״הזעת יתר בבית השחי״ תורגם, נערך ונבדק ע״י אהרון סגיסמאן, אורי לנדסברג ואורלי לביא בכפוף לתנאי השימוש בפורטל תאריך עדכון אחרון: 27/12/2022

pointer arrow

קבלי הצעות מחיר בתהליך פשוט וקל וחסכי הרבה זמן וכסף